4 odpowiedzi

Sprawdź

KONKURS - Gdzie stosujesz przekaźniki impulsowe? Napisz jakie znasz rodzaje przekaźników impulsowych i na co zwrócisz uwagę dobierając je do LED-owych źródeł światła?

Redakcja 35 pkt dodane:

Czekamy na Wasze odpowiedzi przy okazji kolejnego zadania od Schneider Electric!

Termin na udzielenie odpowiedzi: do 27. maja do godziny 23:59

 

Nagrody:
- Multimetr cyfrowy kat. III IMT23202 (o wartości: 199,49 zł brutto, wg. cennika producenta)
- Przekaźnik impulsowy 16A 230V AC 2Z iTL A9C30812 (o wartości: 173,43 zł brutto, wg. cennika producenta)
- kod rabatowy do wykorzystania w sklepie TIM o wartości: 60 zł brutto
- gadżety społeczności o wartości: 49,20 zł brutto

Zasady:
- zapoznaj się z pytaniem konkursowym i odpowiedz na nie w formie komentarza,
- komisja konkursowa wybierze najciekawszą odpowiedź,
- każdy etap konkursu trwa 2 tygodnie, a po jego zakończeniu wyłonimy zwycięzcę,
- co 2 tygodnie czekają na Ciebie nowe zadanie i nowe nagrody do wygrania.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.
Więcej o konkursie można przeczytać TUTAJ.

Powodzenia!

 • Przekaźniki impulsowe stosuje w nowej elektrycznej instalacji  budynkowej  (inteligentnej),oszczędzając na materiale.Morzna podzielić przekaźniki na monostabilne impulsowe i bistabilne impulsowe. Zwrócić uwagę należy na wielkość , wytrzymałość prądowe przy łączeniu instalacji,na cichość pracy oraz bezawaryjną pracę np.przekaźnik impulsowy Finder 10A  26.01 montaż dopuszkowy.

 • Przekaźniki do LEDowych źródeł musza być "wzmocnione" tzn w karcie katalogowej będzie podane jaka moc źródeł LED mogą załączać.

 • Najczęściej przekaźniki impulsowe mają zastosowanie w układach oświetlenia, ale wykorzystać je można w wielu innych aplikacjach np. do sterowania wentylacją, roletami, ogrzewaniem. Charakteryzują się możliwością sterowania z wielu miejsc.

  Wyróżniamy przekaźniki: monostabilne, bistabilne, sekwencyjne, czasowe i wyposażone są w różnorodne konfiguracje styków roboczych.  Zasilane są w całej gamie napięć AC/DC

  Występują w kilku konfiguracjach np. z funkcją sterowania centralnego, możliwością sterowania ręcznego, ze zwłoką czasową.

  Występują w wersji elektromagnetycznej oraz elektronicznej, gdzie „elektroniki” charakteryzują się mniejszym poborem prądu i mniejszymi stratami mocy, „elektromagnetyki” wyróżnia natomiast większa wytrzymałość elektryczna i mechaniczna.

  Dobierając przekaźnik do źródeł LED należy przede wszystkim porównać moc źródła do tabeli mocy scharakteryzowanej przez producenta aparatu.

 • Przekaźniki bistabilne stosuje głównie tam gdzie jest konieczność załączania i wyłączania odbiornika z wielu miejsc - długie korytarze, klatki schodowe z korytarzem, klatki schodowe, lub jeśli miejsca "sterowania" są od siebie znacznie oddalone- dobra alternatywa dla łączników schodowych i krzyżowych. Lub jeśli nie mając miejsca na dodatkowe łączniki świecznikowe trzeba wykonać sterowanie sekwencyjne kilkoma grupami urządzeń za pomocą pojedynczego przycisku (czego nauczyłem się od @artel electric  ;D) 

  Znam przekaźniki:

  -grupowe (centralne) 

  -czasowy - z regulowanym czasem załączenia 

  -sekwencyjne- do sterowania dwoma grupami odbiorników 

  -"zwykłe"- z funkcją On/Off

  -z stykami NC i NO - w różnych kombinacjach, Hager ma również ciekawe dodatki do przekaźników jak moduły sterowania centralnego, dodatkowe styki, moduły centralnego sterowania stopniowego czy moduł sterowania sygnałem ciągłym. Tak że prosty przekaźnik On/Off łatwo można rozbudować o dodatkowe funkcję. 

  -dopuszkowe  

  Przekaźniki dzielą się jeszcze ze względu na sposób przełączania mechaniczne lub elektroniczne 

  Dobierając przekaźnik do typu obciążenia LED trzeba wziąć pod uwagę częstotliwość łączeń i zdolność łączeniową w kategorii AC-6b takiej jak kondensatory ze względu na krótkotrwały skok prądu przy załączeniu. Nie wszyscy producenci podają obciążalność w tej kategorii ale jest ona ok.16 razy mniejsza od kategorii AC-1 

  Jednak jeśli mam możliwość i dostęp do przekaźników dedykowanych do obciążeń LED (lub chociaż takich w których producent podaje zdolność łączeniową) lepiej zastosować taki przekaźnik. Często jednak przekaźnik 16A AC-1 ma zdolność łączeniową AC-6b 250-500W lub nawet mniej. Z jednej strony to dużo i nie dużo zważywszy na strumień światła /W LED'a .