Przeczytano 598 razy

"Czy do pompy głębinowej 1F o mocy 0,75kW zastosować zabezpieczenie tybu "B" czy "C"

"Czy do pompy głębinowej o mocy 0,75kW zastosować zabezpieczenie tybu "B" czy "C" Odległośc od RW 25 mb.

Odpowiedzi (8)

 • Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w dyskusję. Pytanie dotyczyło przypadku u mojego kolegi. Z tego co wiem to temat zakończył się podłączeniem pod gniazdo zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym B16A. Dodatkowo pompa wsółpracuje z wyłącznikiem ciśnieniowo przepływowym, który posiada wbudowane zabezpieczenie silnika pompy również przed suchobiegiem.

  Można na Was liczyć, jak również na  merytoryczne odpowiedzi które nagradzam lajkiem :-)

 • Potraktował bym problem najprościej jak się da. Mianowicie zabezpieczyć silnik termikiem. Przeliczyć prąd pracy pompy przez 1.1 i tak ustawić prąd zabezpieczający uzwojenie. 

  Jeśli to pompa 1 fazowa to na pewno posiada prosty układ wzbudzenia poprzez kondesator. Nawet jeśli posiada elektronikę to w zupełności wystarczy zabezpieczenie nadpradowo i chodzi tutaj o nie zadzialania zabezpieczenia przy rozruchu a przy zwarciu i tak jak ktoś wspomniał impedancja pętli zwarcia jest istotna oraz przewód zasilający. Uważam że wystarczy zabezpieczenie typu B mam do czynienia z małym silnikiem i nie spodziewał bym się dużego prądu rozruchowego. Zakładam że przewód zasilający doprowadzony do pompy to 3x1.5 i pewnie YKY ale to już powinnien nam potwierdzić pytający. 

  Każde urządzenie dopuszczone do użytku powinno posiadać instrukcje obsługi oraz nazwę, typ, model na obudowie umożliwiający identyfikację. Na podstawie tych informacji możemy uzyskać szczegółowe parametry urządzenia.

  Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonać pomiary jesli nie mamy możliwości sprawdzenia parametrów.

 • To jest ta strona czy nie, albo tabliczka znamionowa  jak nie to ja bym poszedł tak. Mierzymy prąd przy rozruchu i przy pracy, bierzemy pod uwagę parametry kabla na tych 25m oraz sprawdzamy czy nam wyjdzie impedancja pentli zwarcia i dobieramy najbezpieczniejsze z możliwych rozwiązań pamiętając o tym że pompa ma działać przez cały czas. A może tam w ogóle trzeba wyłącznik termiczny silnika jednofazowego. Pompę można obciążyć mocno zależy co pompujemy.

 • Powinno być napisane w DTR

 • Z reguły do silników zabezpieczenie typu C z racji rozruchu. Czasem silniki są z elektroniką rozruchową wtedy wystarczy B. Najlepiej poczytać dtr pompy.

 • Jaca
  Zajrzyj do karty katalogowej albo instrukcji pompy.
  NIe da sie niestety odpwoiedziec na twoje pytanie.

  Pompy maja różne konstrukcje, rózne silniki, czasem sa z elektorniką, czasem bez..... każda ma ine wymagania. Zaczęcam do zaglądania do dokuemntacji pompy.