34 odpowiedzi

Sprawdź

Co z tego można zrobić?

Piotr Bibik dodane:

Jak w domu lub mieszaniu wykorzystałbyś ten zestaw? Czym sterował i czego by Ci brakowało? 

https://laczynasnapiecie.pl/blog/jak-wykorzystac-zestaw-smart-home 

 • Dywagując nad pełnym (zgodnie z moją obecną wiedzą o funkcjonalności) wykorzystaniem modułów systemu BleBox to takie pomysły przyszły mi do głowy.

  Pierwsze co musze zrobić to posłużyć się dimmerBox. Jeden wędruje do salonu, bo mam taką lampę że żarówki są widoczne i trochę rażą mnie w oczy. Drugie miejsce to sypialnia i lampka żony. Ona często przed spaniem zapala sobie delikatnie lampkę a przed zaśnięciem wyłącza. 

  switchBoxD powędrowałyby do łączników oświetleniowych w pokojach, oraz znalazłyby miejsce w wspomaganiu uruchamiania oświetlenia świątecznego (chociaż tu może bardziej by pasował switchBox LIGTH, to kwestia miejsca montażu. Oczywiście uruchamianie według zegara astronomicznego z przerwą nocną.

  Dla switchBox przewidziałem specjalne zadanie. Mam rozłożoną linię kroplującą do podlewania warzyw w ogródku i ten mały element byłby odpowiedzialny za uruchamianie pompy wody o odpowiedniej porze.

  switchBox LIGHT posłużyłby do uruchamiania wentylatora w WC. Na etapie remontu nie zadbałem o położenie przewodu z włącznika do kratki wentylacyjnej. Samo zasilanie mam jak w łatwy sposób doprowadzić dlatego ten moduł spełni swoją funkcję. Wsparłbym go jeszcze przez nadajnik actionBox. Zamontowany za włącznikiem światła, uruchamiałby wentylator na określony czas.

  wlightBox w połączeniu z parkingSensor i taśmą led RGBW pozwoliłby na dokładne zaparkowanie samochodu. Co mam na myśli? Pasek LED zamontowany na wysokości 1.5-2 metrów, parking sensor na ścianie na przeciwko samochodu i programując odpowiednią odległość połączyć to z odpowiednim, zmieniającym się kolorem paska LED. To pozwoli na zaparkowanie "do końca" ciasnego garażu według koloru paska LED. 

  wlightBoxS zadbałby o nastrój w salonie podczas wieczornych seansów filmowych.

  DEW2W.01/11 Tu poszedłbym tradycyjnie, po prostu włącz/wyłącz oświetlenie w pokoju. Z czasem może doszłyby jakieś dodatkowe funkcje typu uruchamianie scen czy konkretnych konfiguracji.

  DENB1W.01/11 Zostałby zamontowany przy wyjściu z domu. Zaplanowałem dla niego kilka funkcji. Pierwsza z nich, to otwarcie bramy wjazdowej, druga elektrozaczep z furtki. Kolejnym przyciskiem zamykałby się wszystkie rolety w domu. A ostatni posłużyłby jako symulacja obecności domowników – czyli rolety otwarte do wyznaczonego poziomu, światło co jakiś czas by gasło i się oświecało.

  tempSensor to oczywiście pomiar temperatury zewnętrznej. Póki co nie ma rozbudowanej automatyki więc narazie tylko taka byłaby jego funkcja. Chociaż w okresie letnim, mógłby zamykać rolety przy podwyższonej temperaturze zewnętrznej, a w okresie jesienno zimowym zadbać aby rolety były otwarte żeby słońce dogrzało pomieszczenia.

  airSensor odpowiadałby za uruchamianie gniazda do którego podłączony jest oczyszczacz powietrza. Ważne jest czym oddychamy i warto wiedzieć czy można się wybrać na dłuższy spacer. A u nas na Śląsku nie jest to takie oczywiste. 

  Pozostał proxiBox. Tu bym musiał go potestować, bo pomysłów jest wiele ale nie wiem czy się do tego nada. Proste zapalanie ledów w kuchni przy machnięciu ręką już mam.

  Tak spoza produktów oferowanych jako nagrodę to:

  gateBox PRO w ilości 3 sztuk. Dwie bramy garażowe i jedna wjazdowa czekają na sterowanie. Możliwe że wypada to połączyć z pilotem uRemote który będzie jeździł w samochodach?

  Kolejny element są shutterBoxy. Jest w domu kilka rolet, można przesiąść się z SUPLI na BleBoxa. Zastosowanie podobne. Rano roleta mnie budzi o 6.30, salon i sypialnia zamykają się według zegara astronomicznego. 

  doorBox oczywiście do elektrozaczepu furtki, sterowane tak jak opisałem wcześniej. Dodatkowo można to połączyć z oświetleniem ścieżki do domu. Sygnał otwarcia elektrozaczepu uruchamia jeszcze oświetlenie ścieżki do domu, oczywiście po zachodzie słońca. Oszczędność energii a funkcjonalność oświetlenia zachowana.

  wind&rainSensor. Tu zastosowanie mam dla czujnika deszczu. Pomógłby on w nawadnianiu roślinek (sterowanie pompom opisane wcześniej) A wiatr… może przy dużym wietrze zamknięcie rolet?

   

  Tyle udało mi się wymyślić jak można się pobawić sterowaniem. Zapewne po wzięciu produktów do ręki i zabawie w aplikacji pomysłów zrobi się więcej, poznam lepiej funkcjonalność systemu i sterowanie pewnie można zrobić bardziej zaawansowane niż to co opisałem. Ale do tego to trzeba się fizycznie pobawić. Suche fakty tak dobrze nie przemawiają i rozwijają wyobraźni. Przynajmniej u mnie J

 • Jak tak czytam o tych urządzeniach ble boxa to całkiem sporo można z tego zrobić (sprytne te urządzenia). Teraz się zastanawiam tylko czy można zrobić inteligentne sterowanie oświetleniem na schodach 🤔 Mam potrzebę zrobienia takiego :) @Piotr Bibik masz więcej konstrukcji na tym bleboxie w domu? jak wygląda programowanie tego systemu?

  Czy mogę zrobić sobie bezprzewodowe włączniki światła na inBoxie i podłączyć je wirtualnie do dimmerBoxa na przykład ?

  Czy te wirtualne styki też mają jakieś ograniczenia ilościowe ? w sensie obsługuje max 5 urządzeń wysyłających sygnał włącz/wyłącz ?

 • Nie mam aż takiego parcia na to aby mieć (posiadać) to lub podobne w mieszkaniu. Nie mogę też uczestniczyć w wyścigu szczurów wskazanym przez wyrocznię moralności i netykietowych działań forumowiczów. Nie jestem też człowiekiem cukiernicą i wazeliną gdyż mam swoje zdanie, rozum, a klakierowanie mnie nie bawi tym bardziej mam dyskomfort takich podchodów i uznaję to że jak nie wiem to dowyglądam. Polecam długi weekend na  świeżym powietrzu bo ostatni raczej z tych ciepłych w dodatnich temperaturach, a na Śnieżce już biało...!

 • @Tomasz Brzostowski  dodajmy że zestaw można rozbudowywać również o inne kompatybilne produkty innych producentów np. serię Simon 54 GO Kontakt-Simon

  https://www.kontakt-simon.com.pl/pl/Simon-54-GO.html

  oraz o produkty takich marek jak:

  https://blebox.eu/produkty-uwifi-partnerow/ 

 • Chciałbym tylko dodać, że w pomysłach na wykorzystanie zestawu nie należy się ograniczać tylko do elementów w nim zawartych. Jest to zestaw "startowy" i sam w sobie daje już bardzo duże możliwości, ale należy wziąć pod uwagę, że to dobry początek przygody z inteligentnym domem. Oferta sterowników jest bardzo bogata i wciąż wzbogacana o nowe produkty. Jestem pewny, że osoba która wygra ten zestaw nie poprzestanie na zestawie który otrzyma i zapewne będzie kontynuował rozbudowę swojego systemu.

  Inteligentny dom - automatyka budynkowa blebox.eu

  Zwycięzcy życzę dużo przyjemności przy tworzeniu swojego Smart Home.