Jak w domu lub mieszaniu wykorzystałbyś ten zestaw? Czym sterował i czego by Ci brakowało?
https://laczynasnapiecie.pl/blog/jak-wykorzystac-zestaw-smart-home
Odpowiedzi (34)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Tomasz Brzostowski: Dziękuję raczej nie skorzystam bo posądzą mnie o jakieś naciągactwo, oszustwa, malwersacje, a nie znam tutaj nikogo nie stety (a może właśnie lepiej stety) kto mógłby tutaj dobrze życzyć czy podsypać punktami : "super, świetnie i rewelacyjnie, bardzo mądrze, też bym tak zrobił, pomysłowo" i to co najważniejsze dla jednych merytoryczne oczywiście (tylko), a dla innych beznadziejne, tandetne i głupie... Gdzie w grę wchodzą srebrniki, kończą się przyjaźnie lub pod stołem rozdawnictwo i kolesiostwo powinowatych oraz znajomych królika ! Bierzmy wszyscy przykład z rządu tam wszystko jest transparętne, przejrzyste nie ma nic z nepotyzmu.
-
@ajotnet:Drogi kolego czytając Twoje ostatnie wypowiedzi mam wrażenie, że dopadła Cię jakaś niekontrolowana obsesja oskarżania i obrażania użytkowników Łączy nas napięcie. A szkoda, bo jesteś z nami od początku i uważam że masz obszerną wiedzę i doświadczenie, które pozwalają Ci brać udział w dyskusji na nie jeden temat. Szkoda że tracisz czas i energię na pisanie oszczerstw i wyrażanie niezadowolenia wobec innych użytkowników, moderatorów i redakcji. Zamiast tego mógłbyś pomagać innym dzieląc się swoją wiedzą, a także napotykanymi problemami i doświadczeniami zawodowymi, co szybko wzbogaciłoby Twoje konto punktowe w grywalizacji, a tym samym zwiększyło szansę zdobycia nagrody.
Proponuję abyś przestał się na wszystkich obrażać i zaczął odrabiać straty, bo wiem że jesteś w stanie.
Na koniec chcę Cię z pełną odpowiedzialnością zapewnić, że nie istnieje coś takiego jak "Klan Łączy nas napięcie" i nikt nikogo tu nie adoruje.
Życzę samych sukcesów zarówno w pracy zawodowej jak i na Łączy nas napięcie.
-
@Tomasz Brzostowski: po ostatnich doświadczeniach oskarżycieli posiłkowych i co byś nie zrobił żałować będziesz , a w mojej naturze nie jest niestety lizusostwo u dorosłego człowieka.tylko dla przypodobania się i dziękowania po 100kroć. Oczywiście jest to miłe ale po jakimś czasie raczej już przesadne.
-
-
@Tomasz Brzostowski dodajmy że zestaw można rozbudowywać również o inne kompatybilne produkty innych producentów np. serię Simon 54 GO Kontakt-Simon
https://www.kontakt-simon.com.pl/pl/Simon-54-GO.html
oraz o produkty takich marek jak:
-
@Piotr Bibik: Dziękuję, nie wiem wszystkiego, ale cały czas się uczę, jak jadę się uczę jak stoję się uczę a potem że wyciągam i nad używam choć pierwsze miejsca są zarezerwowane od roku, a nie lubię być posądzany przez oskarżycieli posiłkowych o te wyścigowe klimaty bo są przecież bezspornie znawcami tematu co i jak to się robi...
To jest taka gra jednemu zabierze, a drugiemu da.
-
-
Nie mam aż takiego parcia na to aby mieć (posiadać) to lub podobne w mieszkaniu. Nie mogę też uczestniczyć w wyścigu szczurów wskazanym przez wyrocznię moralności i netykietowych działań forumowiczów. Nie jestem też człowiekiem cukiernicą i wazeliną gdyż mam swoje zdanie, rozum, a klakierowanie mnie nie bawi tym bardziej mam dyskomfort takich podchodów i uznaję to że jak nie wiem to dowyglądam. Polecam długi weekend na świeżym powietrzu bo ostatni raczej z tych ciepłych w dodatnich temperaturach, a na Śnieżce już biało...!
-
@ajotnet: jesteś niesprawiedliwy. Sam nieraz przyznawałem Ci punkty za Twoje wypowiedzi. Jeśli piszesz w sposób który opisałem (link poniżej).
https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/15-pkt-kiedy-beda-przyznawaneJeśli uważasz że któraś z Twoich wypowiedzi jest niedoceniona, podeślij do niej link, jeśli ją gdzieś przeoczyłem nie ma problemu abym się z nią zapoznał i przyznał punkty. Twoje zaangażowanie w społeczność jest widoczne. Ponieważ poniższe wypowiedzi są nie na temat odbieram je jako nabijanie punktów w rankingu daję -1 pkt.
-
@Piotr Bibik: sprawiedliwość poddaję pod rozwagę. Nie da się o coś upominać bo to po prostu nie przystoi i nie jest moralne, a niesprawiedliwością jest to że "obrońca i oskarżony" mówią jednym zdaniem więc jaki to sąd jak nawet koleżeński ?
-
-
Jak tak czytam o tych urządzeniach ble boxa to całkiem sporo można z tego zrobić (sprytne te urządzenia). Teraz się zastanawiam tylko czy można zrobić inteligentne sterowanie oświetleniem na schodach 🤔 Mam potrzebę zrobienia takiego :) @Piotr Bibik masz więcej konstrukcji na tym bleboxie w domu? jak wygląda programowanie tego systemu?
Czy mogę zrobić sobie bezprzewodowe włączniki światła na inBoxie i podłączyć je wirtualnie do dimmerBoxa na przykład ?
Czy te wirtualne styki też mają jakieś ograniczenia ilościowe ? w sensie obsługuje max 5 urządzeń wysyłających sygnał włącz/wyłącz ?
-
@Adus: w domu mam już ponad 70 urządzeń Blebox. Kluczem do zrozumienia tego systemu jest zapoznanie się z możliwościami jakie daje aplikacja wBox i uPortal oraz same sterowniki.
Proponuję zacznij od zapoznania się z tym artykułem Zobacz >>
inBoxa nie mam jeszcze podłączonego w swojej instalacji, ale należy traktować go "jako pilot" który tylko nadaje sygnał, więc wszystkie urządzenia, które są z nim sparowane i mogą ten sygnał odebrać (są w zasięgu) powinny bez problemu zadziałać. Ilość pilotów jakie można dopisać do urządzenia pewnie jest ograniczona, ale nie wiem ile :( Postaram się dowiedzieć i wrócę z informacją :)
Proponuję opisz dokładnie co chcesz zrobić a zastanowimy się jak to wykonać :) -
@Piotr Bibik: a ile to pobiera energii 24h na czuwaniu ? Ma to sens ?
-
@ajotnet: Zużycie energii producent podaje jako <1W. Zakladajac, że te 70 urządzeń @Piotra Bibika pobierają 1W to na dobę wyjdzie około 1680 W. Nie znam ceny za jaką Piotr kupuje energię ale myślę że dziennie kosztuje go to około 50 gr. Patrząc jaką wygodę za to otrzymuje to moim zdaniem warto.
Myślę że jest wiele innych dziedzin życia w których można znaleźć sporo więcej oszczędności niż rezygnowanie z systemu inteligentnego domu przez pobór prądu urządzeń w trybie czuwania.
-
@ajotnet: należy zaznaczyć, że żaden system automatyki domowej się nie zwróci w postaci zaoszczędzonej energii (elektrycznej czy cieplnej). Systemy typu Smart Home instaluje się dla wygody, zwiększenia bezpieczeństwa ewentualnie w celu podniesienia wartości domu lub mieszkania.
Ja montuję automatykę domową bo to lubię. To moje hobby które przy okazji ułatwia życie i podnosi poziom bezpieczeństwa (to trzeba wyjaśnić). Wiec dla mnie się opłaca.
Dla mnie podniesienie poziomu bezpieczeństwa to np. zdalna możliwość zamknięcia rolet, automatyzacja niektórych procesów, różne czujniki np. zalania itp. -
@Adus: wracam z informacją odnośnie ilości pilotów jakie można dopisać do urządzenia Blebox.
W zależności od urządzenia można do niego dopisać 10 lub 30 pilotów. Ilość dostępnych pilotów można podejrzeć w nagłówku sekcji ustawień pilotów.
-
@Piotr Bibik: Chwile mnie nie było :) Staram się nadrobić zaległości :) Dzięki za informację
Generalnie sam teraz jestem w trakcie remontowania domu i mnie zainteresowałeś tym BleBoxem dosyć mocno 🤣 czytam o tym systemie i jest bardzo miły jedyne pytanie jakie jeszcze mam to czy nie zamula on czasem ruchu wewnątrz sieci WI-FI. wiem że urządzenia komunikują się też miedzy sobą uWI-FI albo korzystają z istniejącej. I czy w niej nie robią zamieszania 🤔 Jak to u ciebie wygląda odczuwasz jakieś problemy w sieci ?
-
@Adus: Nie odczuwam żadnego zamulania. Obecnie przy około 70 urządzeniach Blebox i około 10 innych urządzeniach podłączonych po Wi-Fi, sieć śmiga bardzo szybko (jak na moje możliwości).
Sprzętowo korzystam z routera ER-X-SFP oraz trzech AP Ubiquiti UAP AC PRO, Ubiquiti UAP AC LITE, Ubiquiti UAP AC LR.
Uprzedzając Twoje pytania, moją siecią opiekuje się Shibby do którego mam ogromne zaufanie a który przez wiele lat rozwijał alternatywne oprogramowanie na routery Tomato by Shibby, oraz prowadzi forum o tematyce sieciowej OpenLinksys. Wiec na wiele z pytań, które byś chciał zadać nie znam odpowiedzi, ponieważ wiem, że moja sieć jest w dobrych rękach i nie muszę się tym tematem zajmować :)
-
-
Dywagując nad pełnym (zgodnie z moją obecną wiedzą o funkcjonalności) wykorzystaniem modułów systemu BleBox to takie pomysły przyszły mi do głowy.
Pierwsze co musze zrobić to posłużyć się dimmerBox. Jeden wędruje do salonu, bo mam taką lampę że żarówki są widoczne i trochę rażą mnie w oczy. Drugie miejsce to sypialnia i lampka żony. Ona często przed spaniem zapala sobie delikatnie lampkę a przed zaśnięciem wyłącza.
switchBoxD powędrowałyby do łączników oświetleniowych w pokojach, oraz znalazłyby miejsce w wspomaganiu uruchamiania oświetlenia świątecznego (chociaż tu może bardziej by pasował switchBox LIGTH, to kwestia miejsca montażu. Oczywiście uruchamianie według zegara astronomicznego z przerwą nocną.
Dla switchBox przewidziałem specjalne zadanie. Mam rozłożoną linię kroplującą do podlewania warzyw w ogródku i ten mały element byłby odpowiedzialny za uruchamianie pompy wody o odpowiedniej porze.
switchBox LIGHT posłużyłby do uruchamiania wentylatora w WC. Na etapie remontu nie zadbałem o położenie przewodu z włącznika do kratki wentylacyjnej. Samo zasilanie mam jak w łatwy sposób doprowadzić dlatego ten moduł spełni swoją funkcję. Wsparłbym go jeszcze przez nadajnik actionBox. Zamontowany za włącznikiem światła, uruchamiałby wentylator na określony czas.
wlightBox w połączeniu z parkingSensor i taśmą led RGBW pozwoliłby na dokładne zaparkowanie samochodu. Co mam na myśli? Pasek LED zamontowany na wysokości 1.5-2 metrów, parking sensor na ścianie na przeciwko samochodu i programując odpowiednią odległość połączyć to z odpowiednim, zmieniającym się kolorem paska LED. To pozwoli na zaparkowanie "do końca" ciasnego garażu według koloru paska LED.
wlightBoxS zadbałby o nastrój w salonie podczas wieczornych seansów filmowych.
DEW2W.01/11 Tu poszedłbym tradycyjnie, po prostu włącz/wyłącz oświetlenie w pokoju. Z czasem może doszłyby jakieś dodatkowe funkcje typu uruchamianie scen czy konkretnych konfiguracji.
DENB1W.01/11 Zostałby zamontowany przy wyjściu z domu. Zaplanowałem dla niego kilka funkcji. Pierwsza z nich, to otwarcie bramy wjazdowej, druga elektrozaczep z furtki. Kolejnym przyciskiem zamykałby się wszystkie rolety w domu. A ostatni posłużyłby jako symulacja obecności domowników – czyli rolety otwarte do wyznaczonego poziomu, światło co jakiś czas by gasło i się oświecało.
tempSensor to oczywiście pomiar temperatury zewnętrznej. Póki co nie ma rozbudowanej automatyki więc narazie tylko taka byłaby jego funkcja. Chociaż w okresie letnim, mógłby zamykać rolety przy podwyższonej temperaturze zewnętrznej, a w okresie jesienno zimowym zadbać aby rolety były otwarte żeby słońce dogrzało pomieszczenia.
airSensor odpowiadałby za uruchamianie gniazda do którego podłączony jest oczyszczacz powietrza. Ważne jest czym oddychamy i warto wiedzieć czy można się wybrać na dłuższy spacer. A u nas na Śląsku nie jest to takie oczywiste.
Pozostał proxiBox. Tu bym musiał go potestować, bo pomysłów jest wiele ale nie wiem czy się do tego nada. Proste zapalanie ledów w kuchni przy machnięciu ręką już mam.
Tak spoza produktów oferowanych jako nagrodę to:
gateBox PRO w ilości 3 sztuk. Dwie bramy garażowe i jedna wjazdowa czekają na sterowanie. Możliwe że wypada to połączyć z pilotem uRemote który będzie jeździł w samochodach?
Kolejny element są shutterBoxy. Jest w domu kilka rolet, można przesiąść się z SUPLI na BleBoxa. Zastosowanie podobne. Rano roleta mnie budzi o 6.30, salon i sypialnia zamykają się według zegara astronomicznego.
doorBox oczywiście do elektrozaczepu furtki, sterowane tak jak opisałem wcześniej. Dodatkowo można to połączyć z oświetleniem ścieżki do domu. Sygnał otwarcia elektrozaczepu uruchamia jeszcze oświetlenie ścieżki do domu, oczywiście po zachodzie słońca. Oszczędność energii a funkcjonalność oświetlenia zachowana.
wind&rainSensor. Tu zastosowanie mam dla czujnika deszczu. Pomógłby on w nawadnianiu roślinek (sterowanie pompom opisane wcześniej) A wiatr… może przy dużym wietrze zamknięcie rolet?
Tyle udało mi się wymyślić jak można się pobawić sterowaniem. Zapewne po wzięciu produktów do ręki i zabawie w aplikacji pomysłów zrobi się więcej, poznam lepiej funkcjonalność systemu i sterowanie pewnie można zrobić bardziej zaawansowane niż to co opisałem. Ale do tego to trzeba się fizycznie pobawić. Suche fakty tak dobrze nie przemawiają i rozwijają wyobraźni. Przynajmniej u mnie J
-
@Gwozdziu944: Cieszę się że już teraz masz wstępną koncepcję zastosowania sterowników. Jestem pewny, że jak zaczniesz montować i konfigurować swój inteligentny dom, to pojawią się nowe pomysły i pytania, które pomożemy rozwiązać.
-
@Tomasz Brzostowski: A Ty masz jakieś pomysły jak to lepiej rozwinąć? Np zabawa w ogrzewanie. Montaż elektosiłowników na grzejnikach jest coś warty? Masz jakieś informacje czy bleBox planuje wydać jakiś termostat który będzie miał wyświetlacz? Lub ewentualnie jest coś kompatybilnego na rynku?
-
@Gwozdziu944: drobna poprawka. Nie lepiej - inaczej.
Koncepcji jest wiele a każda ma wady i zalety. Opisujesz swoją instalację więc ktoś może Ci tylko podpowiedzieć inne propozycje. Sam ocenisz, czy to dla Ciebie lepsze, czy gorsze rozwiązanie, więc nie stawiaj się w sytuacji, że ktoś coś lepszego wymyśli ;)
-
@Piotr Bibik: W tym przypadku pisząc lepiej, miałem na myśli o jakąś większą interakcję między urządzeniami, coś co można lepiej (bardziej) wykorzystać. Lub system ma jakieś możliwości o których tu nie wspomniałem, a Wy je znacie i możecie podpowiedzieć jakieś rozwiązania. W takim sensie pisałem że lepiej :)
-
@Gwozdziu944: sterowanie ogrzewaniem zależy oczywiście od jego rodzaju, ale zastosowanie elektrozaworów na grzejnikach i sterowanie nimi za pomocą Blebox uważam za jak najbardziej zasadne i komfortowe rozwiązanie. Nie wiem czy pojawi się termostat z wyświetlaczem, ale czy jest taki potrzebny, skoro wszystko możemy kontrolować i ustawiać z poziomu aplikacji?
-
@Tomasz Brzostowski:No tak, w sumie można wrzucić tablet na ścianę i mieć podgląd na każdy pokój. Nie trzeba w każdym pomieszczeniu montować wyświetlacza.
A jest coś takiego jak wizualizacja domu? Rysujemy sobie pomieszczenia, meble, punkty oświetleniowe itp i na to nakładamy konkretne ikony z funkcjami sterowania? Czy to już przez Google Home Assistant trzeba?
-
@Piotr Bibik: Zawsze ktoś postronny w Twoim domu może lepiej wiedzieć co akuratnie i aktualnie Tobie jest bardziej potrzebne i przydatne, a wręcz niezbędne jak te kołdry i garnki na super pokazach.
-
@ajotnet: Podobnie jak instalator czy projektant który doradza co i jak można optymalniej rozwiązać od strony elektrycznej....
-
@Gwozdziu944 @ajotnet zgadzam się. Osoby postronne zwracają uwagę na inne rzeczy, ale czy to znaczy, że ich punkt widzenia jest lepszy? Jest inny - to fakt. Może być lepszy, a może być gorszy. Patrząc z zewnątrz może nam umknąć wiele drobnych szczegółów które w efekcie końcowym decydują że, dla danego inwestora zewnętrzny pogląd może być gorszy.
Często się zdarza, że pod wpływem zewnętrznej opinii inwestor wpadnie na jeszcze inne rozwiązanie które będzie lepsze od poprzednich :) -
@Piotr Bibik: I właśnie dlatego zapytałem o lepsze/inne/optymalizację przedstawionych rozwiązań. Przecież nie jest tak, że jeśli napiszesz że switchBox można podłączyć pod gniazdo żelazka żeby sobie go móc zdalnie wyłączyć, to nie oznacza że muszę tak zrobić. To tylko opinia, podpowiedź kogoś obytego z systemem.
Jeśli do wszystkiego dochodzilibyśmy sami, bez pomocy bardziej doświadczonych osób to rozwój znacząco by wyhamował. Trzymając się tematyki instalacji elektrycznych, wiele nowych domów wyglądałoby jak stare mieszkania. 3 gniazdka w pomieszczeniu i włącznik. Resztę to przedłużacze. Bo użytkownik tak jest przyzwyczajony, jemu to nie przeszkadza.
Dlatego moim zdaniem warto dzielić się opiniami oraz swoimi doświadczeniami.
-
@Gwozdziu944: zastanowiłbym się tylko nad actonBox w łazience. Pamiętaj, że możesz włączać i wyłączać oświetlenie w łazience za pomocą np. switchBox Light, w którym jednocześnie ustawisz funkcję steruj innym urządzeniem lub wywołaj URL i jedna z tych metod wykorzystać do wysterowania switchBox Light od wentylatora.
-
@Gwozdziu944: Tak, oczywiście że jest taka możliwość choćby z pomocą Home Assistant
https://blebox.eu/wsparcie-blebox/blebox-rest-api/home-assistant-blebox/
Możliwości są naprawdę potężne i zapewniam że nie jest to tylko gadżet, są to funkcjonalne i ułatwiające życie rozwiązania. O smartfonie też do nie dawna większość mówiła "po co mi te wszystkie bajery", a dziś każdy z nas korzysta z tych niby zbędnych "bajerów".
Osobiście w tej chwili posiadam tylko kilka sterowników Blebox, które kupiłem w celu przetestowania. dzisiaj gdyby ktoś mi je zabrał byłbym baaardzo niezadowolony. Pomimo że sterowników jest jeszcze niewiele, możliwość tworzenia scen, harmonogramów, zależności w dużym stopniu ułatwia życie i wyręcza z wielu czynności, które do tej pory musiałem wykonać sam. Najprostszy przykład wychodząc z domu naciskam jeden przycisk i w całym mieszkaniu wyłącza się wszystko co powinno być wyłączone podczas nieobecności domowników.
Odnośnie tabletu z wizualizacją Twojego inteligentnego domu więcej wskazówek może przekazać @Piotr Bibik , ponieważ wiem że realizował takie rozwiązanie.
-
@Piotr Bibik:Jeśli chodzi Ci o WC, to napisałem że planowane jest takie sterowanie. Do lampy napięcie mam normalnie doprowadzone za pomocą łącznika i myślę, że tu funkcji sterowania oświetleniem nie potrzebuję bo to pomieszczenie tylko z toaletą i umywalką. Wspomniałem tam o actionBox aby uruchamiał wentylator.
A jeśli chodzi o łaznienkę to teraz mam tam wentylator z higrometrem i sobie pracuje kiedy chce. Chociaż przydałoby się nim sterować. Bo przy mocnych ulewach i silnym wietrze czasem sobie pracował mimo że nikt nie brał prysznica czy kompieli i nawet nie używana była łazienka. I tak sobie huczał kilka godzin. Jako że nie mam tam włącznika zastosowanego to tak się kręcił. Może żeby zapobiec takim sytuacją jakiś switchBox by się tam przydał.
-
@Gwozdziu944: rozumiem. Po prostu uważam, że actionBox ma tak duże możliwości, że szkoda go na łazienkę ;) Tu dałbym właśnie jakiegoś switchBox, chociażby po to, aby móc realizować cenę wyłącz wszystko (przy wyjściu z domu).
-
@Piotr Bibik: A to źle zrozumiałem Twoją wcześniejszą wypowiedź. Myślałem, że proponujesz actionBox i switchBox do łazienki, a miałeś na myśli zamianę actionBox na switchBox. Pomysł jak najbardziej sensowny :)
-
@Gwozdziu944: wtrącę swoje trzy grosze, Ja też kupiłem sobie parę sterowników Blebox i zacząłem się "bawić" w inteligentny dom. Sam odkrywałem kolejne możliwości i po tygodniu zrozumiałem że tak naprawdę to nie jest tylko zabawa. Jest to budowanie czegoś od podstaw, a największą przyjemność sprawia odkrycie kolejnej funkcji, która spełnia moje oczekiwania. Tak więc naprawdę przyjemne jest dochodzenie do kolejnych funkcjonalności samemu. Przynosi to ogromną satysfakcję. Ale oczywiście korzystam z podpowiedzi i wskazówek osób które ogarniają ten system od A do Z.
U mnie to już się chyba przerodziło w hobby i tego życzę również Tobie.
-
Czytaj także:
Co można zrobić z arduino?
Szukam inspiracji co w domu można zrobić z arduino?
Co z tym zrobic?
no wlasnie w takim stanie wrocił do mnie moj GAS50 Pytanire do was
Słychać świerszcza z telefonu. Co zrobić?
Dzień dobry, zacząłem słyszeć świerszczenie z głośników telefonu.Na
Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?
Nowoczesne instalacje elektryczne zapewniają nam wysoki poziom bezp
Brak internetu z UPC? Sprawdź, co robić krok po kroku.
Nagła awaria internetu może przydarzyć się każdemu, często w najmni
Czy można zarabiać na energii z magazynu? Oto co mówi pra
Zastanawiasz się, czy jako prosument możesz sprzedawać energię zgro
Chciałbym tylko dodać, że w pomysłach na wykorzystanie zestawu nie należy się ograniczać tylko do elementów w nim zawartych. Jest to zestaw "startowy" i sam w sobie daje już bardzo duże możliwości, ale należy wziąć pod uwagę, że to dobry początek przygody z inteligentnym domem. Oferta sterowników jest bardzo bogata i wciąż wzbogacana o nowe produkty. Jestem pewny, że osoba która wygra ten zestaw nie poprzestanie na zestawie który otrzyma i zapewne będzie kontynuował rozbudowę swojego systemu.
Inteligentny dom - automatyka budynkowa blebox.eu
Zwycięzcy życzę dużo przyjemności przy tworzeniu swojego Smart Home.