19 odpowiedzi

Sprawdź

Co wiemy o wymianie świetlówki liniowej na tubę LED?

Piotr Bibik dodane:

Temat wydaje się prosty, ale zapraszam do zapoznannia się z poniższym artykułem i liczę na merytoryczną dyskusję w tym wątku.

https://www.tim.pl/strefa-porad/Wymiana-swietlowki-liniowej-na-tube-LED

 

@ajotnet i @EleMan :) Zapraszam :)  

 • Dużo już zostało napisane, dodam coś od siebie. Przed wymianą źródeł światła na tuby LED warto a nawet obowiązkowo należy zrobić wizję lokalną. Często jest tak, że oprawy mają już swoje lata i podczas demontażu klosza wszystko się rozpada, pękają boczki lub klamerki a klosz jest zwulkanizowany do korpusu oprawy przez stare uszczelki. Okazuje się, że prosta wymiana zamienia się w wskrzeszanie potwora Frankensteina. Warto wyposażyć się w ścierkę i przy wymianie przetrzeć klosze oraz usunąć padłe muchy – to też świadczy o szczelności oprawy, wlazła i nie wyszła 😉. Przed wymianą zróbmy pomiar natężenia w kilku wybranych punktach, po skończonej robocie ocenimy efekt modernizacji. Może się okazać, że nadal brakuje Luxów :/. Może jak pokażemy Inwestorowi w jakim stanie jest jego oświetlenie, łatwiej przekonamy na wymianę na nowe oprawy.

   

 • Panie Piotrze,  Wywaołał Pan nutrię z lasu :-) artykuł na strefie porad to majstersztyk. Koledzy @ajotnet i @EleMan uzupełnili. i to jeszcze w zabawny sposób. Dobra robota chłopaki pewnie siedzicie przy piąteczku przy drineczku ;-).

  Od jakiegoś czasu nie używam już tego typu żródeł światła. Kilka lat temu zdażało się ale irytowała mnie mnogośc systemów: jednostronie zasilane, dwustronnie zasilane, ze starterem, do opraw z uchwytami bocznymi ( tu chyba Eleman miał przyjemnośc) i ta słaba jakość a w dodatku wariackie ceny. najpierw 45 zł za rurę a dwa misiące później 20 zł. Kieyś na jednym szkoleniu w hurtowni gośc z Philipsa chyba Pan Paweł Morawski ( jeśli dobrze pamętam) przekonał mnie do tradycyjnych świetlówek ale najwyższej półki. te potrafiły świecić 5-6 lat po 12 godzin dziennie przy jednym włączeniu lub 3-4 lata w biurach gdzie trochę więcej pstrykali. Niie miałem też problemów z pomiarami natężenia oświetlenia światła było sporo więcej niż na starych świetlówkach. Panie w biurach wniebowzięte :-) a i przy okazji poradę się uzyskało to od pani w ubezpieczeniach a to od Pani Księgowej :-) 

 • Dobry artykół ale trzeba na spokojnie to przetrawić przy kawie.

  Nie ma z tym najmniejszego problemu, mozna nawet kupić fajne oprawy za grosze posiedzieć w warsztacie lub na budowie, zdemontować wszystkie wnętrzności czyli zapłanniki, kondensatory, stateczniki i przewodziki. No i mamy fajne oprawy do tub LED jednostronnie lub dwustronnie zasilanie.

  Jak były początki tego typu nie było świetlówek led ze zworkami (PHILIPS) itp, trzeba było sobie radzić bo stare albo mrugały albo już nie działały, lub tylko pół, a żeby naprawić trzeba było naszukać się zamienników, najeździć i nazamawiać i to znów problem za długie, za krótkie, za szerokie, za wysokie to pod pokrywe nie wlazły te nasze zamienniki. Trzeba było sobie radzić jak A. Słodowy. Kupiłeś nowe i już trzeba coś przerabiać, dorabiać a McGiver też miał swoje patenty...

  Czasy były inne, czasu było więcej z tąd ta dzietność była inna nie +500 czy 500+ i tak g..no z tego bo przeznaczyli na spłaty rat bo jesteśmy w tym dobrzy.

  Pierwsze świetlówki Led miały mankamenty że nie były obracane i regulowane w okół własnej osi, najbardziej pasowały do rastrów, ale miały świetne radiatory ALUMINIOWE i kosztowały jakieś 30-40 pln w hurtowniach MORS. No kurcze drogie były za komplet na lampę 100-120 pln. No sprawność, jasność też była nie najgorsza ale napewno 50% mniej zużywała niż 20W potem 18W cieńsza (mówiąc o 60cm).  Ale był ten plus że już coś się działo w oświetleniu.

  Było tego pomontowanego pełno 60x60 czy 30x120 i juz zaczynały szwankować brzęczeć itp choć miały moduły zapłonowe już 2x36 4x18 itp. Ale jak się zpierniczyły cała lampa była martwa.

  Po przerobieniu prawdopodobne nie było opcji że 4 tuby się zepsuły czy 2 szt na raz. Jak padła jedna mielismy czas na reakcję i wymienialismy. Tak się dzieje i teraz są co raz lepsze, sprawniejsze nie koniecznie tańsze ale jak coś jest premium to albo trzyma cenę albo za jakiś czas mamy nowsze i tamtego trzeba się pozbyć to ewentualnie na wyprzedaży kupimy coś fajnego.

   

 • Osobiście uważam że wymiana świetlówki trdycyjnej na tubę led to taki pół środek. Dlaczego?

  Po pierwsze: tuby LED zużywająmniej energii ale mają również mniejszy strumień świetlny

  Po drugie: oprawy zostały skonstruowane w taki sposób by wykożystywac swiatło odbite i je właściwie rozpraszać ( świetlówka świeci 360 stopni a tupa led raptem 160-180 więc na odbłyśnik nie pada światło) może być problem z uzyskaniem właściwego natężenia oświetlenia w stosunku do świetlówek liniowych konwecjonalnych ( a te z rodziny  premium  jak TLD MASTER PRO napewno są bardziej wydajne) 

  Po trzecie: przyzwoite tuby led w zakupie kosztują tyle co połowa nowej lampy wykonanej w technologii LED a w przypadku zamiany rastrów 4x18 to niemal 1:1 Philips i Ledwance mają oprawy w cenie około 70 zł netto za szt. Do tego dochodzi koszt przesznurowania opraw lub w przypadku starych opraw ze statecznikiem konwencjonalnym specjalny "zapłonnik"

  Jedyna zaleta: moga współpracować bez szkody z czujnikiem ruchu 

  Stare to jest dobre wino a nie oprawy. 

  To trochę tak jak byśmy pomalowali strego zgniłego grata spuper lakierem. Przez tydzień będzie nam się podobał ale  i tak się będzie psuł jak wcześniej , klekotał ispalał dużo paliwa. Myślę że to dobre porównanie

  widziałem już takie przeróbki nawet w marketach i jakośc oświetlenia była mizerna. Efekt olśnienia a półki niedoświetlone. 

  To moja szczera opinia. pewnie zaraz mnie kicha dopadnie :-)

  Oczywiście będe obserwował wątek bo ciekaw jestem opinii kolegów @ajotnet @Katol @EL-ROJ @Maciej

   

 • @ajotnet @EleMan liczę na Was ;) @Mikel98 @LucasT @Katol @Inela @Lucjan ​​​​​​​ @ELEKTRO-SYSTEM ​​​​​​​@gelotek @automatykabudynkowa ​​​​​​​ @EL-ROJ Wasze zdanie równie jest ważne i chętnie poznam Waszą opinie :)