Przeczytano 1 325 razy

Co składa się na rachunek za energię elektryczną?

Co składa się na rachunek za energię elektryczną?

Odpowiedzi (6)

 • Najlepiej zerknij na fakturę za energię od operatora. Ta różni się w zależności od rejonu w którym mieszkasz np Enea czy Tauron itp. często wraz z rachunkiem dostajesz instrukcję jak czytać fakturę lub taką informację znajdziesz na stronie swojego operatora.

 • energia elektryczna sama w sobie za 1kwh to pikus na rachunku i on jest pod kontrola URE. Reszta składowa jest co tam sobie autor wymyśli i na co potrzebuje aby oskubać klienta robi co chce i tyle bez żadnej kontroli kogokolwiek. Sprzedaje za tyle bo może... Jak przyjdzie kiedyś kupić chleb to nie zdziwcie się że chleb kosztuje 1 pln ale za gotowość piekarza dokładamy 9 pln i mamy 10 pln nie pasuje to nie kupuj... A za energię jak nie pasuje to co zrobisz ? Do innego dostawcy możesz się przenieść, ale tam taka sama procedura lichwiarska... Tanjooo to już było...

 • U poszczególnych operatorów masz fajne filmiki z dokładnym wyjaśnieniem :)
  PGE - https://youtu.be/3YGcand9E_o

 • Na pewno wiele razy zastanawialiśmy się skąd biorą się kwoty na naszym rachunku za energię elektryczną. W tym artykule postaram się po krótce wyjaśnić za co obciążają nas nasi dostawcy energii. Przede wszystkim należy zacząć od tego w jakiej taryfie się rozliczamy i w jakim modelu. Najczęściej mamy do czynienia z dwiema taryfami G12 i G11. Pierwsza z nich to licznik dwutaryfowy, wyposażony w dwa liczydła. Pierwsze z nich liczy zużycie w najbardziej energochłonnym okresie, czy zwykle wtedy, gdy jesteśmy w naszych domach i używamy różnego rodzaju odbiorników. Drugie liczydło zlicza kWh w dużo niższej stawce w godzinach od 13 do 15 oraz od 22 do 6.00 rano, a więc wówczas, gdy spada obciążenie sieci. Zakład energetyczny w ten sposób zachęca do korzystania z energii w tym czasie, aby wyrównać obciążenie sieci w cyklu dobowym. Jednak większość gospodarstw domowych korzysta z najbardziej popularnej taryfy jaką jest G11, w modelu prognozowania półrocznego. Zakład energetyczny w zależności od przyznanej mocy szacuje miesięczne zużycie energii i na tej podstawie wystawie rachunki. Zwykle jest to około 100 kWh na miesiąc, jednak do ceny energii dodawane są jeszcze inne składowe, której zamieszczam poniżej.  Cena 1 kWh, jest różna w zależności od regionu, w którym mieszkamy. Pamiętajmy, że energia za jaką obecnie płacimy, to energia czynna, choć w niedalekiej przyszłości, będziemy zobowiązani, tak jak odbiorcy komercyjni, do płacenia ze energię pozorną, która zużywana jest na przykład przez tak chętnie dziś kupowane źródła światła LED. Należy się więc liczyć ze wzrostem opłat, ale wracając do meritum.  Do ceny za energię doliczane są proporcjonalne opłaty dystrybucyjne ( za utrzymanie i konserwację sieci przesyłowych a także innych pożytków ) oraz opłaty nieproporcjonalne ze stałym mnożnikiem niezależnym od zużycia energii, za każdy miesiąc razy jeden. Do opłat dystrybucyjnych, które mnożone są przez ilość zużytej energii należą:

  1. opłata dystrybucyjna całodobowa
  2. opłata OZE całodobowa (na Odnawialne Źródła Energii)
  3. opłata kogeneracyjna całodobowa

  Opłaty stałe mnożone przez ilość miesięcy przesyłu to :

  1.  opłata handlowa
  2.  opłata dystrybucyjna stała
  3.  opłata przejściowa
  4.  oplata abonamentowa

  W efekcie koszty związane z opłatami dodatkowymi stanowią blisko połowę wartości naszych rachunków i niestety ceny energii mogą i na pewno będą rosły w przyszłości, jedynym remedium na taki stan rzeczy, to częściowe uniezależnienie się od dostaw prądu na rzecz budowy własnego słonecznego zespołu generatorów, jeśli oczywiście mamy taką możliwość.

 • u mnie w pge rachunek wygląda w ten sposób

 • U mnie na rachunku jest klika składowych.