Przeczytano 9 279 razy

Co należy uwzględnić przy obliczaniu obciążalności prądowej przewodów?

Co należy uwzględnić przy obliczaniu obciążalności prądowej przewodów?

Odpowiedzi (9)

 • Jezeli chodzi o dobor kabla to nalezy odpowiedziec sobie na pytani:

  - rodzaj instalacji (1 czy 3-fazowa)

  -rodzaj ulozenia kabla

  -spadek napiecia 

  Ze wzoru nalezy obliczyc prad i dobrac odpowiedni kabel

  Wiecej mozna doczytac z linku ponizej oraz z filmiku na YouTube

 • Odległość, warunki ułożenia i co ma na końcu wisieć (jaka moc)...

 • Napewno sposób ułożenia, czy przewody będą ułożone w ścianie czy na wierzchu, czy będą ułożone np na korytach kablowych i długość odcinków. Oczywiście co będą zasilały i czy obciążenie będzie długo trwałe czy nie. Polecam aplikacje...

  https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.lukasz.doborkabla

 • Firma Lapp - producent przewodów 

  Firma ELPAR - producent przewodów 

  Helukabel - Bardzo ładnie opisane oraz niezbędne wzory do wyliczeń.

  Odpowiadając na pytanie musieli byśmy zadać kilka pytań aby określić przeznaczenie przewodu oraz miejsca jego zainstalowania. Jest wiele współczyników branych pod uwagę w doborze przewodów.

  Co do samego wyliczania to wystarczy zagłębić się w normy i zapoznać się z wzorami:

  Dobór przewodów

  Dobór przewodów 2

  Kompletna literatura

 •    Po pierwsze ze względu na mechaniczną odporność przy układaniu przewodów i wszelkich pracach elektroinstalacyjnych, najmniejszy dopuszczalny przekrój przewodu do zasilania urządzeń elektrycznych to 1.5mm². Nie ma kombinowania, że skoro oświetlenie i mały pobór prądu to może zastosować 1mm²? A może 0.75mm². 

     Warto było by się zastanowić czy urządzenie jest na 3 fazy czy na jedną. Np silnik elektryczny przy rozruchu pobiera bardzo dużo energii elektrycznej, obciążane w tekiej chwili za moduły kable jak i sam silnik, warto pomyśleć o soft starcie jak i też można zastosować przełącznik gwiazda-trojkat przy  gwiazszie, na każde uzwojenie wtedy dostaje 230V potem po rozruchu dopiero w trójkąt co daje mu 400V.

     Kolejna sprawa jest spadek napięcia, który występuje z różnych przyczyn np z powodu słabego styku. I rodzaj ułożenia kabla w ścianie. Czy jest on pod tynkiem czy np w peszlu.

     Najczęściej stosowanym elementem w rozdzielnicach jest wyłącznik nadpradowy, który rozłączy nasz obwód w razie przeciążenia czy zwarcia. 

  Najważniejsza rzeczą jest oczywiście dobranie odpowiedniego przekroju przewodu. W/U = I . Np silnik 400V 11kW 11000 / 400 = 27.5 A więc stosujemy kabel 4mm² (dopuszczalna obciążalność do 30 A). W tym przypadku pokusiłbym się nawet o 6mm² ale to już kwestia sporna.

 • Dobierając przekrój przewodu należy wziąć pod uwagę:

  • obciążalność prądową długotrwałą,
  • wytrzymałości mechaniczną (należy pamiętać o minimalnych przekrojach - tabelka),
  • czy dobrany przekrój przewodu jest odpowiedni pod kątem spadku napięcia,
  • czy dobrany przekrój przewodu jest wystarczający ze względu na cieplne oddziaływanie prądów przeciążeniowych i zwarciowych,
  • skuteczność ochrony przeciwporażeniowej.

    
 • Przede wszystkim aby obciążalność dopuszczalna długotrwała przewodu była większa niż prąd roboczy długotrwale płynący tym przewodem

  Chodzi oczywiście o to, aby nie przegrzać przewodu.

  Nie bez znaczenia jest tu także sposób ułożenia, ponieważ przewód ułożony pojedynczo pod tynkiem ma nieco inną obciążalność niż ten sam przewód ułożony w korytku kablowym w wiązce z innymi przewodami.

 • - miejsce i sposób ułożenia przewodów

  - ilość żył obciążonych

  - rodzaj instalacji 1f/3f