Przeczytano 3 426 razy

Co daje przekaźnik świateł?

Remontuje stary samochód i elektryk podpowiada aby pod włącznik świateł podłaczyć przekaźnik świateł. Co to daje i jaki kupić?

Odpowiedzi (5)

 • Cześć! W samochodach stosuje się przekaźniki świateł ponieważ przełącznik świateł manualny lub tym bardziej elektroniczny, ma za zadanie sterować wyłącznie niskim sygnałem. Przekaźnik przejmuje na siebie rozruch świateł, a ten potrafi generować zdecydowanie wyższe prądy (zimne żarówki halogenowe mają krótkotrwałe, wysokie wartości prądu).

  Przy okazji montażu takiego przekaźnika polecam Ci: 

  1) Wybrać przekaźnik który nie posiada zacisków śrubowych. Takie zaciski mogą ze względu na drgania po prostu wykręcać śruby powodując dalszą awarię. Popularne są zastosowania przekaźników interfejsowych, wkładanych do odpowiednich gniazd.

  2) Podłączyć przełącznik tak by po uruchomieniu silnika oświetlenie uruchamiane było samoczynnie. W takim przypadku nie ma problemu z koniecznością załączania lub wyłączania ręcznego świateł.

  • @EL-ROJ: Jest możliwa taka funkcjonalność, że światła zapalają się dopiero po uruchomieniu silnika, a nie po przekręceniu kluczyka?  Mam na myśli oczywiście samochody ze średniej i niskiej półki z conajmniej pięcioletnim przebiegiem (chyba, że to nie ma znaczenia).

 • Dziękui przekaźnikowi prąd zasilający światła będzie płynął przez przekaźnik a nie przez przełącznik świateł. Dzięki temu przełącznik nie będzie się wypalał a i światła będą świeciły mocniej. Takie rozwiązanie zastosowałem kiedyś w swoim Maluchu :-)

 • Prowadząc nowe przewody od akumulatora do zasilania świateł jesteś w stanie uzyskać jaśniejsze światło z obecnych żarówek (mniejsza rezystancja obwodu bo stare przewody od włącznika świateł po dodaniu przekaźnika będą służyć jedynie do sterowania przekaźnikiem) i dłuższą żywotność obecnego włącznika światła.

  Możesz użyć np. takiego przekaźnika w zestawie z kostką.