Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Cześć! Prezkaźnik bistabilny to idealne rozwiązanie w przypadku sterowania oświetleniem z kilku miejsc. W zależności od zastosowanego okablowania dostępne są wersje modułowe i dopuszkowe. Dzięki takiemu przekaźnikowi możemy:
- w prosty sposób sterować z wielu miejsc (podajemy sygnały poprzez przyciśnięcie klawisza i podanie sygnału sterującego na zaciski wejściowe urządzenia). Nie ma zatem ograniczeń co do ilości przycisków.
- ograniczamy potrzebną do sterowania ilość przewodów - potrzebne sa dwie żyły: jedna zasilająca i druga do komunikacji.
- zyskujemy możliwości sterowania centralnego (jeden klawisz gasi kilka obwodów oświetlenia), sterowania poprzez alarm itp.
Przy wyborze rozwiązania warto zwrócić uwagę na zastosowany przekaźnik i jego możliwości łączeniowe dla określonego obwodu sterowanego. Przykładowo rozwiązania ZAMEL w większości przystosowane są do współpracy z źródłami LED o mocy 250W. Będzie to gwarantowało długotrwałą i stabilną pracę przekaźnika przez lata.
-
Zdecydowanie polecam rozwiązanie!
Ja realizowałem na Zamelowskich PBMach. - przedpokój 2x2 przyciski sterujące 3x2 punktami świetlnymi.
Wspaniałe jest to, że użycie przekaźnika i przycisków dzwonkowych:
1) zmniejsza ilość żył jakie musisz prowadzić (np. przy 2 przyciskach prowadzimy tylko 2 przewodzy do każdego przycisku)
2) możliwość sterowania podaniem N (na przycisku nie mamy fazy)3) bogatsze wersje mają możliwość sterowania czasem lub po wifi - gdy mamy instalację rozwój to wymiana modułu ;P
-
W skrócie, przekaźnik bistabilny to urządzenie które załącza lub wyłącza odbiornik (np. lampę) Można go aktywować poprzez sygnał impulsowy (np. generowany przez wyłącznik dzwonkowy, Zał/Wył. wygląda tak iż klikasz przycisk dzwonkowy (lampa świeci) klikasz drugi raz (lampa gaśnie)) Możesz podpiąć dowolną ilość wyłączników które będą aktywowały przekaźnik. Jeśli będzie więcej wyłączników to uważam iż warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem.
Przykład urządzenia w linku.
F&F Przekaźnik bistabilny na szynę BIS411 230V 9672255082 - Allegro.pl
-
@Katol:
Dodam tylko, że stosując przekaźnik i przyciski dzownkowe przyciski masz zawsze w tej samej pozycji. Strosując włączniki schodowe/krzyzowe niestety raz wlacznik jest do góry, innym razem do dołu. Mnie to razi, lubie jak wszystkie włączniki są tak samo (wciśnięte u góru).
Druga cecha większości przekaźników bistabilnych .... po zaniku zasilania i jego powrocie wchodzą w stan "wyłączone światło". W przypadku włączników schodowych/krzyżowych Jak ich nie ruszasz, to po powrocie wcześniej włączne oświetlenie - też się włączy p opowrocie zasilania. -
@boss: Dokładnie jest tak jak mówisz. Generalnie dużo ludzi nie zwraca uwagi na to w jakiej pozycji jest wyłącznik, tak więc uznał bym to za detal indywidualny. Tak samo jak niektórzy klienci sprawdzają czy dany wyłącznik jest cichy czy głośny w momencie przełączania. Osobiście uważam iż jeśli jest klatka schodowa w bloku i takich wyłączników światła na klatce jest z 5 w górę to warto się w To bawić, w innym przypadku taniej wyjdą zwykłe wyłączniki schodowe / krzyżowe. Nuuu chyba że klient ma indywidualne rzyczenie by każdy wyłącznik zawsze był w jednej pozycji ( tak jak właśnie Ty lubisz ) to czemu nie.
-
Jedynym w sumie ograniczeniem dla przekaźnikó bistabilnych to obciążenie jakie mogą przenisić. Klasyczny BIS od F&F może obsłużyć do 2000W. W erze oświetlenia ledowego to jest bardzo duzo ale gdyby ktoś chciał jakiś większy obiekt tym sposobem zaopatrzać w światło to warto juz to sprawdzić.
Wbrew pozorom to koszt nie jest jakiś znacząco większy. Patrząc ile kosztuje włącznik schodowy, podwójny schodowy, krzyżowy, a dzwonkowy + przekaźnik to na skalę mieszkania/domku jednorodzinnego nie ma tragedii. Jak ktoś nie ma zniżek w hurtowni to w detalu taki przekaźnik to jest 40-50zł. Tylko nalezy pamiętać o dodatkowym miejscu w rodzielnicy na niego co nie zawsze jest oczywiste :)
-
Czytaj także:
jak zbudować przekaźnik bistabilny?
W ramach zabawy chciałem zrobić z synem przekaźnik bistabilny. Podr
Przekaźnik bistabilny
Witam. Mam uszkodzony przekaźnik bistabilny Legrand 20A 040 49 i sz
przełączniki bistabilne - prośba o doradztwo
Dzień dobry,zwracam się z prośbą o doradztwo w zakresie przekaźnikó
Sterowanie oświetleniem w domu
Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego
Co zrobić, aby jedna lampa była obsługiwana przez dwa włą
Rozsądne planowanie aranżacji przestrzeni w domu poprzez zdalne ste
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
Przekaźniki bistabilne są bardzo wygodne w takich miejscach, jak korytarze, sypialnie czy pomieszczenia przechodnie. Dzięki możliwości sterowania oświetleniem z różnych lokalizacji przy pomocy różnych przycisków domownicy mogą na przykład włączać i wyłączać lampkę nocną wchodząc do sypialni lub bezpośrednio przed pójściem spać.
Oczywiście te urządzenia montowane są nie tylko w domach, ale także w warsztatach czy w biurach – wszędzie tam, gdzie włączanie i wyłączanie światła z różnych lokalizacji będzie praktyczniejsze. Jeżeli w warsztacie czy na hali znajduje się kilka wyjść, to zainstalowanie przekaźników bistabilnych jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ każdorazowe wracanie się z jednego końca pomieszczenia na drugi byłoby stratą czasu. Podobna sytuacja jest przy załączaniu i gaszeniu światła w korytarzu.