7 odpowiedzi

Sprawdź

Co to przekaźnik bistabilny?

Timmmy 1 pkt dodane:

Zamiast wyłącznika schodowego chcą mi założyć przekaźnik bistabilny. Czy warto się zgodzić? Co to jest?

 • KU-609513b7014fd 0 pkt

  Przekaźniki bistabilne są bardzo wygodne w takich miejscach, jak korytarze, sypialnie czy pomieszczenia przechodnie. Dzięki możliwości sterowania oświetleniem z różnych lokalizacji przy pomocy różnych przycisków domownicy mogą na przykład włączać i wyłączać lampkę nocną wchodząc do sypialni lub bezpośrednio przed pójściem spać.

  Oczywiście te urządzenia montowane są nie tylko w domach, ale także w warsztatach czy w biurach – wszędzie tam, gdzie włączanie i wyłączanie światła z różnych lokalizacji będzie praktyczniejsze. Jeżeli w warsztacie czy na hali znajduje się kilka wyjść, to zainstalowanie przekaźników bistabilnych jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ każdorazowe wracanie się z jednego końca pomieszczenia na drugi byłoby stratą czasu. Podobna sytuacja jest przy załączaniu i gaszeniu światła w korytarzu.

 • EL-ROJ

  Cześć! Prezkaźnik bistabilny to idealne rozwiązanie w przypadku sterowania oświetleniem z kilku miejsc. W zależności od zastosowanego okablowania dostępne są wersje modułowe i dopuszkowe. Dzięki takiemu przekaźnikowi możemy:

  - w prosty sposób sterować z wielu miejsc (podajemy sygnały poprzez przyciśnięcie klawisza i podanie sygnału sterującego na zaciski wejściowe urządzenia). Nie ma zatem ograniczeń co do ilości przycisków. 

  - ograniczamy potrzebną do sterowania ilość przewodów - potrzebne sa dwie żyły: jedna zasilająca i druga do komunikacji.

  - zyskujemy możliwości sterowania centralnego (jeden klawisz gasi kilka obwodów oświetlenia), sterowania poprzez alarm itp.

  Przy wyborze rozwiązania warto zwrócić uwagę na zastosowany przekaźnik i jego możliwości łączeniowe dla określonego obwodu sterowanego. Przykładowo rozwiązania ZAMEL w większości przystosowane są do współpracy z źródłami LED o mocy 250W. Będzie to gwarantowało długotrwałą i stabilną pracę przekaźnika przez lata. 

 • GN 12 pkt

  Zdecydowanie polecam rozwiązanie!
  Ja realizowałem na Zamelowskich PBMach. - przedpokój 2x2 przyciski sterujące 3x2 punktami świetlnymi.
  Wspaniałe jest to, że użycie przekaźnika i przycisków dzwonkowych:
  1) zmniejsza ilość żył jakie musisz prowadzić (np. przy 2 przyciskach prowadzimy tylko 2 przewodzy do każdego przycisku)
  2) możliwość sterowania podaniem N (na przycisku nie mamy fazy)

  3) bogatsze wersje mają możliwość sterowania czasem lub po wifi - gdy mamy instalację rozwój to wymiana modułu ;P

 • Katol -1 pkt

  W skrócie, przekaźnik bistabilny to urządzenie które załącza lub wyłącza odbiornik (np. lampę) Można go aktywować poprzez sygnał impulsowy (np. generowany przez wyłącznik dzwonkowy, Zał/Wył. wygląda tak iż klikasz przycisk dzwonkowy (lampa świeci) klikasz drugi raz (lampa gaśnie)) Możesz podpiąć dowolną ilość wyłączników które będą aktywowały przekaźnik. Jeśli będzie więcej wyłączników to uważam iż warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem. 

  Przykład urządzenia w linku.

  F&F Przekaźnik bistabilny na szynę BIS411 230V 9672255082 - Allegro.pl