3 odpowiedzi

Sprawdź

Co daje przekaźnik świateł?

Moderator Bogdan dodane:

Remontuje stary samochód i elektryk podpowiada aby pod włącznik świateł podłaczyć przekaźnik świateł. Co to daje i jaki kupić?

  • Przekaźniki służą do obniżenia prądu na stykach.

    Halogeny np pobierają prąd rzędu 5A i dzięki zastosowaniu przekaźnika ten prąd można zmniejszyć by nie dochodziło do uszkodzeń.

  • W wielu samochodach w ramach oszczędności światła mijania i drogowe są zasilane bez przekażników pośredniczących.
    Dlugie  przewody i spadek napięcia na przewodach i stykach przełączników. Prąd około 10A płynie przez wyłącznik oraz przełącznik świateł mijania/drogowe. Tak duży prąd często powoduje uszkodzenia styków. 
    Dołożenie przekażników i zasilenie żarówek przez krótkie przewody bezpośrednio z akumulatora eliminuje te wszystkie wady, a światło jest zauważalnie lepsze. Przekażniki można zamontować w różnych konfiguracjach i na wiele sposobów. Należy tylko pamiętać o tym, aby każda żarówka miała swój bezpiecznik 

  • Obciążalność prądowa wyłącznikow raczej jest niewielka i mogą się przepalić po jakim czasie. Dlatego warto wstawić przekaźnik gdzie ta obciążalność styków jest większa (dobrać należy na odpowiedni prąd, jaki będzie w obwodzie). Zresztą nie tylko do świateł przekaźnik wstawiamy ale do innych odbiorników w samochodzie zwłaszcza tych które pobierają większy prąd np ogrzewanie szyby, lustrek. Musisz sprawdzić jaki prąd będą pobierać żarówki i zakupić przekaźnik z zapasem na większy prąd. No i nie zapomnij też o doborze bezpieczników.