Gniazda i łączniki
Przeczytano 156 razy

Błysk w łączniku roletowym

Witam,

Mam problem u mnie na budowie, łącznik roletowy błyska jak włączam roletę.

Jest to budowa ale część gniazdek i łączników mialem już podłączonych od roku wszytskie rolety na parterze śmigały bez zarzutu. Łączniki były zdjęte do malowania teraz założyłem ponownie i jedna roleta po włączeniu błyska ale zwija się normalnie. Do łącznika wchodzi drut 1,5mm2 a wychodzi linka 0,75mm2, chociaż wątpię żeby to było tym spowodowane. Linka z rolety w drodze do łącznika jest przedłużona, ale nie wiem gdzie dokładnie bo jest to zatynkowane. Dziwne jest to, że roleta normalnie działa i od czasu do czasu po włączeniu jest błysk w puszce... Czy ktoś ma pomysł co to może być?

Wymieniłem druciki i wago które zasilają ten łącznik i wymieniłem też sam łącznik i nic. Inne rolety są podłączone do tego samego zasilania z TB ( na tym kablu jest 5 rolet) i wszytskie działają.

Odpowiedzi (4)

  • Do rolety dobrze zamontować sterownik, na przykłąd SRP-01 @Zamel . Sprawdzona konstrukcja i masz pewność, że nie podasz jednocześnie zasilania na dwa przewody silnika. Możesz też sterować centralnie. 

     

    https://zamel.com/pl/exta/sterownik-rolet-dopuszkowy-przewodowy-typ-srp-01

  • Poza wspomnianymi możliwościami do głowy przychodzi mi jeszcze wadliwy styk przekaźnika załączającego silnik rolety. Może to jeszcze warto sprawdzić?

  • Najpierw należy sprawdzić prawidłowość podłączenia silnika, sterownika, wyłączników krańcowych oraz stan połączeń i krańcówek, jeżeli pod względem jest wszystko ok, to po pierwsze czy ta roleta jest tej samej wielkości co pozostałe? Czy może jest większa (np. okno balkonowe)? Jeżeli jest większa to w momencie rozruchu może pobierać większy prąd. Po drugie należy zaobserwować czy w czasie rozwijania lub zwijania roleta przesuwa się bez żadnych zacięć, czy nie pracuje głośniej niż pozostałe. Jeżeli roleta pracuje bez oporów, to należy zmierzyć amperomierzem jaki prąd pobiera silnik i porównać z parametrami deklarowanymi przez producenta. Problem może dotyczyć samego silnika, może on mieć wadliwie wykonane uzwojenie, wadliwe łożyska, mógł być też przeciążony i temperatura mogła uszkodzić uzwojenie.

  • Wygląda to tak, jakby roleta pobierała dużo większy prąd niż powinna. Może to być wina zepsutego silnika, albo może gdzieś w miejscu łączenia linki o której wspomniałeś jest przebicie i lekkie zwarcie. Masz możliwość sprawdzenia ile prądu pobiera roleta, albo rezystancję między żyłami silnika i porównać to z innymi roletami?

Czytaj także:

łącznik oświetlenia w 3 punktach
Społeczność

łącznik oświetlenia w 3 punktach

Jak podłączyć łącznik oświetlenia z 3 różnych punktów. Łącznik ma d

Więcej
Łącznik krzywkowy
Społeczność

Łącznik krzywkowy

chodzi o te dwa produkty czy do siebie pasują  Łącznik krzywk

Więcej
Praska do zaciskania przewodów drutowych.
Społeczność

Praska do zaciskania przewodów drutowych.

Chciałem prywatnie kupić praskę (i łączniki), która nadaje się do z

Więcej
Sterowanie oświetleniem w domu
Blog

Sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego

Więcej
Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w system Inteligentnego Domu?
Blog

Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w sy

Inteligentny dom kojarzy Ci się z dużymi wydatkami i inwazyjnym rem

Więcej
Nowoczesne sposoby sterowania oświetleniem
Blog

Nowoczesne sposoby sterowania oświetleniem

Najnowszym i niewątpliwie najbardziej nowoczesnym sposobem sterowan

Więcej