Witam,
Mam problem u mnie na budowie, łącznik roletowy błyska jak włączam roletę.
Jest to budowa ale część gniazdek i łączników mialem już podłączonych od roku wszytskie rolety na parterze śmigały bez zarzutu. Łączniki były zdjęte do malowania teraz założyłem ponownie i jedna roleta po włączeniu błyska ale zwija się normalnie. Do łącznika wchodzi drut 1,5mm2 a wychodzi linka 0,75mm2, chociaż wątpię żeby to było tym spowodowane. Linka z rolety w drodze do łącznika jest przedłużona, ale nie wiem gdzie dokładnie bo jest to zatynkowane. Dziwne jest to, że roleta normalnie działa i od czasu do czasu po włączeniu jest błysk w puszce... Czy ktoś ma pomysł co to może być?
Wymieniłem druciki i wago które zasilają ten łącznik i wymieniłem też sam łącznik i nic. Inne rolety są podłączone do tego samego zasilania z TB ( na tym kablu jest 5 rolet) i wszytskie działają.
Odpowiedzi (5)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Wydaje się, że rzeczywiście błysk jest spowodowany podaniem napiecia na dwa przewody silnika jednocześnie. Mam łączniki roletowe z Simona 54 które mają trzy pozycję góra - podaje napięcie na jeden kabel
Środek - nie podaję napięcia nigdzie teoretycznie (ale jak się szybko naciśnie to przez moment podaje napięcie na oba kable i pojawia się błysk)
Dół - podaje napięcie na drugi kabel
Kupiłem ten sterownik który tu mi polecisliscie SRP-01 tylko jak go wpiąć do tego opisanego wyżej łącznika? tak naprawdę jego jedyną funkcja ma być to żeby nie podał napięcia na oba kable, nawet jak dostanie taki sygnał.
-
-
Poza wspomnianymi możliwościami do głowy przychodzi mi jeszcze wadliwy styk przekaźnika załączającego silnik rolety. Może to jeszcze warto sprawdzić?
-
Najpierw należy sprawdzić prawidłowość podłączenia silnika, sterownika, wyłączników krańcowych oraz stan połączeń i krańcówek, jeżeli pod względem jest wszystko ok, to po pierwsze czy ta roleta jest tej samej wielkości co pozostałe? Czy może jest większa (np. okno balkonowe)? Jeżeli jest większa to w momencie rozruchu może pobierać większy prąd. Po drugie należy zaobserwować czy w czasie rozwijania lub zwijania roleta przesuwa się bez żadnych zacięć, czy nie pracuje głośniej niż pozostałe. Jeżeli roleta pracuje bez oporów, to należy zmierzyć amperomierzem jaki prąd pobiera silnik i porównać z parametrami deklarowanymi przez producenta. Problem może dotyczyć samego silnika, może on mieć wadliwie wykonane uzwojenie, wadliwe łożyska, mógł być też przeciążony i temperatura mogła uszkodzić uzwojenie.
-
Wygląda to tak, jakby roleta pobierała dużo większy prąd niż powinna. Może to być wina zepsutego silnika, albo może gdzieś w miejscu łączenia linki o której wspomniałeś jest przebicie i lekkie zwarcie. Masz możliwość sprawdzenia ile prądu pobiera roleta, albo rezystancję między żyłami silnika i porównać to z innymi roletami?
Czytaj także:
łącznik oświetlenia w 3 punktach
Jak podłączyć łącznik oświetlenia z 3 różnych punktów. Łącznik ma d
Sterownik roletowy
hej,takie pytanie:który sterownik roletowy na WI-FI F&F b
Bezpieczna wymiana żarówek w domu
Jak bezpiecznie wymieniać żarówki w domu? Czy przy któryś typach ni
Sterowanie oświetleniem w domu
Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego
Łączniki i gniazda Simon 100 - piękne i sprytne
Co to jest biżuteria naścienna, jak ukryć ściemniacz światła i co w
Nowoczesne sposoby sterowania oświetleniem
Najnowszym i niewątpliwie najbardziej nowoczesnym sposobem sterowan
Do rolety dobrze zamontować sterownik, na przykłąd SRP-01 @Zamel . Sprawdzona konstrukcja i masz pewność, że nie podasz jednocześnie zasilania na dwa przewody silnika. Możesz też sterować centralnie.
https://zamel.com/pl/exta/sterownik-rolet-dopuszkowy-przewodowy-typ-srp-01