W tym roku miałem okazję znaleźć się na targach dotyczących szeroko pojętej automatyki domowej oraz tzw. internetu rzeczy organizowanych przez Ptak Warsaw Expo. Targi takie bardzo często są przyczynkiem do zwrócenia uwagi, jakie są trendy i tendencje w danym zagadnieniu lub co będzie wywierać wpływ na instalację tego typu.
Jak wyglądały targi Smart Home & IoT w Warszawie?
Choć może nie było oszałamiającej ilości wystawców, to sądząc po tym co się widziało, można było odnieść wrażenie, iż w głowie przeciętnego inwestora, automatyka domowa nie jest czymś magicznym i nieosiągalnym.
Dało się to odczuć po ilości odwiedzających ludzi, którzy są w trakcie budowy lub będą budować dom albo urządzać mieszkanie.
Drugą grupą licznie przybyłą na wystawę to byli instalatorzy. Ci pierwsi poszukiwali rozwiązań do swojego domu, mieszkania i chcieli skorzystać z możliwości zapoznania się z wieloma propozycjami automatyki domowej.
Przede wszystkim to byli inwestorzy, którzy są ciekawi, jak może wyglądać instalacja smart home i co może wnieść w ich życie. Na dodatek mogli porozmawiać z fachowcami z branży.
Nie są przez to skazani na rozmowy z instalatorami nastawionymi tylko na jeden rodzaj instalacji. Na wystawie mogli zadawać pytania i oglądać pokazy.
Instalatorzy na targach Smart Home & IoT
Drugą grupę, jak już wspomniałem, stanowili instalatorzy. Moim zdaniem to Ci, co rozumieją, że ich własny rozwój, poszerzanie portfolio w swoich usługach, to najlepszy sposób na pozyskiwanie nowych klientów.
Wśród instalatorów obecnych na wystawie największą grupę stanowili ci, którzy już jakiś system opanowali i wdrażają w swoich instalacjach, ale chcieli wprowadzić coś innego, coś nowego do swoich instalacji i zapewne przez to szukali inspiracji, jak i kontaktów u poszczególnych producentów i dostawców.
Na takiej wystawie producent ma możliwość wysłuchania potrzeb i oczekiwań inwestora oraz instalatora od ich wyrobów, a przez to można się dopasować do jednych i drugich.
Co oferowali wystawcy na targach?
Na wystawie zdecydowana większość wystawców oferowała swoje rozwiązania w systemie przewodowym. Wiadome jest, że takie systemy po pierwsze są mniej podatne na zakłócenia, działają o wiele bardziej niezawodnie i nie są podatne na bezpośredni atak hackerskie. Wszystkie zalety tych systemów są niestety okupione odpowiednim przygotowaniem, zaprojektowaniem i położeniem okablowania. Prym pod tym względem wiodły firmy, które oferowały rozwiązania oparte o system KNX.
Rozwiązania oparte o system KNX
Sądząc po ilości proponowanych rozwiązań, system ma się nadal dobrze i wbrew temu, co niektórzy przedstawiają, jest to system rozpoznawany przez inwestorów i darzony zaufaniem.
Na dodatek jako jeden z nielicznych jest w stanie zapewnić osprzęt dizajnerko zaspakajający każdego. Firmy oferują osprzęt najwyższej jakości.
Rozwiązania przewodowe
Trzeba też zaznaczyć, że nie brakowało oczywiście innych rozwiązań przewodowych. Są to z reguły autorskie rozwiązania, choć opierające się o te same zasady.
Nowe rozwiązania na rynku
Niektóre rozwiązania funkcjonują już na rynku i są znane. Były jednak i takie, które będą zapewne walczyć na rynku. Firmy Wago lub Loxone nie trzeba szczególnie przedstawiać. Maja swoje własne rozwiązania.
Wszyscy jednak oprócz sterowania przewodowego mają w swoim portfolio rozwiązania umożliwiające podłączanie sterowników lub czujników bezprzewodowych. Bardzo często umożliwiają integracje z innymi systemami, aby inwestor, instalator miał większą elastyczność budowy instalacji względem wymagań.
Trudno przecież mieć wszystkie możliwe sterowniki lub czujniki dlatego producenci nawzajem korzystają ze swoich aparatów poprzez integrację. Wykorzystuje się do tego znane już standardy jak Ethernet, Zigbee, bluetooth, Z-Wave czy wi-fi. Ciekawym rozwiązaniem w świecie systemów przewodowych może być system firmy LCN.
Tak naprawdę system pracuje na obwodach elektrycznych, a jedyną różnicą jest rodzaj kabla jaki trzeba położyć w instalacji. Do tradycyjnej ilości przewodów dodaj się nie jako jeden więcej i np. zamiast 3 przewodów są 4 przewody.
Takie podejście do sprawy może sprawić, że sama instalacja elektryczna w domu czy mieszkaniu w odniesieniu do tradycyjnej instalacji nie jest nadmiernie droga, a zyskujemy na możliwości stworzenia sterowania elementami instalacji w domu.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko firmy Grenton. Podstawa systemu jest oparta na przewodach, ale i tu nie brakowało elementów bezprzewodowych. Powstaje wtedy swoista hybryda. Takie rozwiązania są potrzebne w sytuacji, kiedy nie można było przewidzieć jakiejś potrzeby na etapie projektowania i nie mamy przewodów w miejscu, gdzie zaistniała potrzeba i musimy mieć jakieś urządzenie wykonawcze.
Wystawa dotycząca smart home i automatyki
Na wystawie dotyczącej smart i automatyki domowej nie mogło się obyć bez przedstawicieli firm zajmujących się elektroniką i automatyką uzupełniającą. Można było zatem zobaczyć systemy alarmowe, systemy sterowania zasłonami, drzwiami, bramami, systemy domofonowe i wideodomofonowe oraz szeregu innych.
W dzisiejszych czasach zaciera się pomału autonomia takich systemów i wszystkie one integrują się z systemami automatyki domowej, jak i systemami typu smart home. Zwrócić trzeba tez uwagę na pewien fakt, że obecnie nie wystarczy dysponować dobrym produktem. Musi on również wyglądać. Na wystawie nie brakowało też wystawców pokazujących dizajn oraz możliwości tworzenia pod potrzeby odbiorcy.
Podsumowanie targów Smart Home & IoT
Można było spotkać firmy znane na rynku już od lat, ale pojawiły się firmy nowe i wchodzące na nasz rynek również z zagranicy. Firmy te proponują od razu instrukcje i wizualizacje w języku polskim.
W czasie rozmów wyczuwa się wśród tych firm zainteresowanie polskim rynkiem, a to oznacza, że nasz rynek postrzegany jest jako ten chłonny na wszelkie nowinki ze świata automatyki domowej, jak i SMART HOME.
Po spokojnym obejściu wystawy stwierdzam, że warto było ja zobaczyć i postaram się za rok znów tu zagościć.
Komentarze (0)