Przeczytasz w 14 min.
Przeczytano 1 082 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-03-19

Czym jest multimetr cyfrowy i jak działa?

Multimetr cyfrowy - zastosowanie i obsługa

Multimetr jest uniwersalnym, wszechstronnym narzędziem służącym do pomiarów w dziedzinie elektroniki i elektrotechniki. Multimetry cyfrowe, będące nowoczesną odmianą klasycznych analogowych modeli, oferują szeroki zakres pomiarów, precyzję i łatwość odczytu wyników.

Zrozumienie budowy multimetru jest kluczowe dla efektywnego wykorzystania jego funkcji oraz dla bezpieczeństwa użytkownika, ponieważ właściwe zrozumienie komponentów i zasad działania pozwala na precyzyjne i bezpieczne pomiary w różnych warunkach.

Podstawy multimetru cyfrowego

Kiedy pojawia się pytanie, co to jest multimetr, odpowiedź kryje w sobie szerokie spektrum możliwości, jakie oferują te urządzenia. Multimetr, zwłaszcza w swej cyfrowej postaci, jest fundamentalnym narzędziem w świecie elektroniki i elektrotechniki. Multimetry cyfrowe różnią się od swoich analogowych poprzedników, oferując nie tylko większą precyzję pomiarów, ale także cyfrowy wyświetlacz, który umożliwia łatwiejszy odczyt wyników.

Budowa multimetru cyfrowego jest złożona, ale jej zrozumienie jest kluczowe dla efektywnego wykorzystania urządzenia. Podstawowe komponenty to wyświetlacz, który prezentuje wyniki pomiarów, przełącznik zakresu, który umożliwia wybór funkcji i zakresu pomiarów oraz złącza do podłączenia przewodów pomiarowych. Te elementy, chociaż proste w koncepcji, tworzą urządzenie, które jest w stanie przeprowadzić szereg różnorodnych pomiarów.

Główne funkcje multimetru cyfrowego obejmują pomiar napięcia, prądu i rezystancji. Niektóre zaawansowane modele oferują także możliwość pomiaru pojemności, częstotliwości, testowania diod, a nawet pomiaru temperatury. Dzięki swojej wszechstronności multimetr jest narzędziem niezbędnym nie tylko dla specjalistów, ale także dla hobbystów.


W jaki sposób działa multimetr cyfrowy - schemat

W jaki sposób działa multimetr cyfrowy - schemat 2

Zasada działania multimetru cyfrowego — jak mierzyć multimetrem cyfrowym?

Multimetr cyfrowy, jako wszechstronne narzędzie pomiarowe, działa na zasadzie przetwarzania sygnałów analogowych na cyfrowe, co pozwala na dokładne i łatwe do odczytu prezentowanie wyników.

Serce multimetru stanowi przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC), który jest kluczowy w procesie pomiaru. ADC przekształca stałe napięcie analogowe, odpowiadające mierzonej wielkości (jak napięcie, prąd, czy rezystancja), na sygnał cyfrowy, który może być następnie wyświetlony na ekranie multimetru.

Proces pomiarowy rozpoczyna się od ustawienia multimetru na odpowiedni zakres i funkcję, zależne od mierzonej wielkości. Użytkownik podłącza przewody pomiarowe do odpowiednich portów na multimetrze i następnie do obiektu pomiaru. Prąd przepływający przez przewody jest przetwarzany przez wewnętrzne układy multimetru, które są odpowiedzialne za dokładne odwzorowanie wartości mierzonej wielkości.

W przypadku pomiaru napięcia multimetr działa jako bardzo duży rezystor, minimalizując prąd przepływający przez urządzenie, co pozwala na dokładny odczyt napięcia.
Dla pomiaru prądu multimetr stawia bardzo mały opór, co umożliwia prądowi przepływać przez urządzenie, pozwalając na jego pomiar. W przypadku rezystancji multimetr generuje niewielki, znany prąd, który przepływa przez rezystor, a następnie mierzy spadek napięcia, który następuje, co pozwala na obliczenie rezystancji zgodnie z prawem Ohma.

Warto zaznaczyć, że choć podstawowe zasady działania multimetru są stosunkowo proste, dokładność pomiarów zależy od wielu czynników, w tym od precyzji wewnętrznych układów multimetru, jakości przewodów pomiarowych oraz właściwego ustawienia i obsługi urządzenia.


Główne funkcje multimetru
Opis funkcjonalny w oparciu o model Sonel CMM-40 [1]

Główne funkcje i możliwości multimetru cyfrowego

Multimetr cyfrowy jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem, którego główne funkcje pozwalają na przeprowadzanie szerokiego zakresu pomiarów w różnych dziedzinach elektroniki i elektrotechniki. Oto niektóre z najważniejszych funkcji i możliwości, jakie oferuje multimetr cyfrowy:

 • Pomiar napięcia – multimetr pozwala na pomiar napięcia. Dokładność i zakres tego pomiaru są kluczowe, szczególnie w diagnostyce urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Multimetr cyfrowy zapewnia precyzyjne odczyty wartości napięć, co jest niezbędne przy lokalizacji usterek lub weryfikacji prawidłowego działania układów.
 • Pomiar prądu – pomiar prądu, zarówno stałego, jak i zmiennego, jest kolejną fundamentalną funkcją multimetru. To niezwykle ważne przy diagnozowaniu problemów z obciążeniem, sprawdzaniu zużycia energii przez urządzenia lub monitorowaniu działania układów zasilania.
 • Pomiar oporu – multimetr cyfrowy umożliwia precyzyjny pomiar rezystancji, co jest kluczowe przy testowaniu połączeń elektrycznych, kontroli integralności obwodów oraz identyfikacji uszkodzonych komponentów, takich jak rezystory.
 • Pomiar pojemności – niektóre zaawansowane multimetry cyfrowe oferują możliwość pomiaru pojemności kondensatorów, co jest nieocenione przy diagnozowaniu problemów z tymi podzespołami w układach elektronicznych, szczególnie w obwodach filtrujących i oscylatorach.
 • Testowanie diod i tranzystorów – funkcja testowania diod pozwala na sprawdzenie ich stanu oraz zabezpieczenie obwodów. W niektórych multimetrach znajdziemy także tester tranzystorów, co jest przydatne podczas testowania komponentów półprzewodnikowych i ich charakterystyk.
 • Pomiar częstotliwości – ta funkcja jest użyteczna przy analizie sygnałów w układach elektronicznych, szczególnie w systemach komunikacyjnych, audio i przy projektowaniu obwodów.
 • Pomiar temperatury – niektóre multimetry wyposażone są w sondy temperaturowe, co umożliwia monitorowanie temperatury komponentów. To jest kluczowe w procesach przemysłowych oraz przy diagnozowaniu problemów z przegrzewaniem się urządzeń.

Wiedza na temat tych funkcji i możliwości jest niezbędna dla każdego, kto chce efektywnie wykorzystać multimetr cyfrowy. Umożliwiają one nie tylko diagnozowanie i naprawę sprzętu, ale także przeprowadzanie eksperymentów, projektowanie układów i wiele innych zastosowań w świecie elektroniki i elektrotechniki. Multimetr cyfrowy, dzięki swojej wszechstronności i precyzji, jest narzędziem, które otwiera drzwi do głębszego zrozumienia i eksploracji świata elektrycznego oraz elektronicznego.


Schemat pomiarów w multimetrze cyfrowym

Schemat pomiaru zmiennego
Schemat pomiaru zmiennego w multimetrze cyfrowym [2]

Wybór Multimetru Cyfrowego — jak wybrać multimetr cyfrowy?

Wybór odpowiedniego multimetru cyfrowego jest kluczową decyzją, która może znacząco wpłynąć na jakość i efektywność pomiarów. Oto kilka wskazówek, które pomogą dokonać najlepszego wyboru w zależności od indywidualnych potrzeb:

 1. Ocena potrzeb pomiarowych:
  - Dla podstawowych zastosowań domowych, takich jak sprawdzanie baterii, prostych obwodów, czy napięcia w gniazdkach, wystarczy standardowy multimetr z funkcjami pomiaru napięcia, prądu i rezystancji.
  - Dla bardziej zaawansowanych zastosowań, takich jak projektowanie elektroniczne, diagnostyka urządzeń lub prace przemysłowe, warto wybrać multimetr oferujący szerszy zakres pomiarów, w tym pojemność, częstotliwość, temperaturę, a także specjalistyczne funkcje jak testowanie diod czy pomiar tranzystorów.
 2. Dokładność i zakres pomiarowy:
  - Upewnij się, że wybrany multimetr oferuje odpowiedni zakres pomiarowy dla oczekiwanych zastosowań. Ważne jest, aby mógł mierzyć wartości zarówno bardzo małe, jak i duże, zależnie od potrzeb.
  - Dokładność pomiarów jest krytyczna. Sprawdź specyfikację dotyczącą błędu pomiarowego i upewnij się, że jest on akceptowalny dla Twoich zastosowań.
 3. Bezpieczeństwo i trwałość:
  - Wybierz cyfrowy multimetr z odpowiednią kategorią bezpieczeństwa (CAT) dla planowanych zastosowań. Wyższe kategorie CAT oznaczają większe bezpieczeństwo przy pracy z wyższymi napięciami i w bardziej wymagających warunkach.
  - Zwróć uwagę na jakość wykonania i trwałość. Solidna obudowa, dobra ochrona przed kurzem i wilgocią oraz wytrzymałość na upadki to cechy, które zwiększają żywotność urządzenia.
 4. Funkcjonalność i wygoda użytkowania:
  - Upewnij się, że wybrany model posiada czytelny wyświetlacz, intuicyjny interfejs oraz łatwo dostępne funkcje i zakresy pomiarów.
  - Dodatkowe funkcje, takie jak podświetlenie ekranu, funkcja zatrzymania pomiaru (Hold) czy możliwość pracy w różnych warunkach świetlnych mogą znacznie ułatwić pracę.
 5. Budżet i marka:
  - Określ budżet i poszukaj najlepszego multimetru w tej klasie cenowej. Pamiętaj, że bardzo tanie urządzenia mogą oferować mniejszą dokładność i być mniej trwałe.
  - Rozważ zakup multimetru renomowanej marki, która oferuje wsparcie techniczne.

Poniżej przedstawiam kilka modeli multimetrów, które mogą sprostać różnorodnym wymaganiom:

 • Multimetr cyfrowy EMOS MD-210 EM391 M0391 – doskonały wybór dla tych, którzy potrzebują niezawodnego i intuicyjnego narzędzia do codziennych pomiarów. Ten model oferuje podstawowe funkcje, takie jak pomiar napięcia, prądu i rezystancji, a także jest wyposażony w funkcje testowania diod i ciągłości obwodu. Jego solidna konstrukcja i łatwość użytkowania sprawiają, że jest to dobry multimetr zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów.
 • Multimetr cyfrowy VOLTCRAFT VC185, CAT III 600 V 1626067 – dzięki kategorii bezpieczeństwa CAT III 600 V jest idealnym wyborem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów pracujących w różnorodnych warunkach. Oprócz standardowych funkcji pomiarowych, ten multimetr oferuje również możliwość pomiaru temperatury, co sprawia, że jest szczególnie użyteczny w zastosowaniach, gdzie kontrola temperatury jest kluczowa. Kompaktowa budowa i łatwość obsługi sprawiają, że jest to niezastąpione narzędzie w każdym warsztacie.
 • Multimetr Sonel CMM-40 – zaawansowane urządzenie pomiarowe przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Wyróżnia się wysoką dokładnością pomiarową, szerokim zakresem funkcji oraz solidną konstrukcją. Umożliwia nie tylko standardowe pomiary, takie jak napięcie, prąd i rezystancja, ale również ma zaawansowane funkcje, w tym pomiary True RMS, pojemności, częstotliwości, a także testowanie diod i ciągłości obwodu. Dzięki wytrzymałej obudowie oraz wysokiemu stopniowi zabezpieczeń Sonel CMM-40 jest odporny na trudne warunki pracy i spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa.

Przy wyborze multimetru, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcje i parametry, ale także na markę i dostępność wsparcia technicznego.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego użytkowania

Bezpieczne użytkowanie multimetru cyfrowego jest nie tylko kluczowe dla ochrony urządzenia, ale przede wszystkim dla ochrony użytkownika przed potencjalnymi wypadkami związanymi z prądem elektrycznym. Oto kilka wskazówek, które pomogą unikać błędów pomiarowych i zadbać o długotrwałą i bezpieczną pracę z multimetrem:

 1. Przestrzeganie instrukcji producenta:
  Zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi przed pierwszym użyciem multimetru. Instrukcja zawiera informacje o właściwym użyciu, zakresie pomiarów oraz środkach bezpieczeństwa.
 2. Wybór odpowiednich ustawień:
  Przed przystąpieniem do pomiaru upewnij się, że multimetr jest ustawiony na odpowiedni zakres i funkcję pomiarową. Niewłaściwe ustawienia mogą nie tylko prowadzić do błędnych wyników, ale także uszkodzić urządzenie lub stworzyć ryzyko porażenia prądem.
 3. Używanie odpowiednich zabezpieczeń:
  Zawsze używaj multimetru zgodnie z jego kategorią bezpieczeństwa (CAT). Przy pracach z wysokim napięciem używaj dodatkowych środków ochrony, takich jak rękawice ochronne czy obuwie izolujące.
 4. Sprawdzanie i utrzymanie przewodów pomiarowych:
  Regularnie sprawdzaj stan przewodów pomiarowych. Uszkodzone, popękane lub odsłonięte przewody mogą stanowić ryzyko porażenia prądem i wpływać na dokładność pomiarów.
  Upewnij się, że końcówki pomiarowe są czyste i nieuszkodzone. Zanieczyszczone końcówki mogą prowadzić do błędnych odczytów.
 5. Ostrożność przy pomiarze wysokich napięć:
  Przy pomiarach wysokich napięć zachowuj szczególną ostrożność. Używaj tylko multimetrów, które są przeznaczone i odpowiednio zabezpieczone do pracy z wysokimi napięciami. Najlepiej zleć takie pomiary profesjonalnemu elektrykowi.

Przestrzeganie tych wskazówek pomoże zapewnić bezpieczne i efektywne użytkowanie multimetru cyfrowego, chroniąc zarówno użytkownika, jak i urządzenie przed potencjalnymi uszkodzeniami oraz zagrożeniami.

Zaawansowane funkcje i technologie

Nowoczesne multimetry cyfrowe stale ewoluują, oferując coraz więcej zaawansowanych funkcji i technologii, które ułatwiają pracę i rozszerzają zakres ich zastosowań. Oto przegląd niektórych z najnowszych innowacji i zaawansowanych funkcji, które można znaleźć w nowoczesnych multimetrach:

 1. Połączenie z aplikacjami mobilnymi i bezprzewodowe przesyłanie danych:
  Niektóre multimetry cyfrowe pozwalają na bezprzewodowe połączenie z aplikacjami mobilnymi za pomocą technologii Bluetooth lub Wi-Fi. Umożliwia to zdalny monitoring, zapisywanie danych pomiarowych na urządzeniach mobilnych, a także łatwe udostępnianie wyników pomiarów.
 2. Automatyczne ustawienia zakresu pomiarowego i typ napięcia:
  Multimetry z automatycznym ustawieniem zakresu pomiarowego i napięcia (autoranging) samoczynnie dostosowują zakres, co ułatwia użytkownikowi pracę i redukuje ryzyko błędów związanych z ręcznym ustawianiem zakresu.
 3. Pomiary True RMS:
  Multimetry z pomiarem True RMS (Root Mean Square) zapewniają bardziej precyzyjne pomiary napięcia i prądu zmiennego, szczególnie w obwodach z nieregularnymi lub zniekształconymi przebiegami elektrycznymi. Daje to użytkownikowi dokładniejszy obraz rzeczywistego obciążenia i wydajności obwodu.
 4. Bezpieczeństwo i odporność na warunki środowiskowe:
  Wzmocniona konstrukcja, ochrona przed kurzem i wilgocią oraz wyższe kategorie bezpieczeństwa (CAT) to cechy, które zapewniają nie tylko bezpieczeństwo użytkownika, ale również trwałość i niezawodność urządzenia w trudnych warunkach.
 5. Wbudowane funkcje pamięci i analizy:
  Możliwość zapisu danych pomiarowych i ich analizy wewnątrz multimetru staje się coraz powszechniejsza. Takie funkcje pozwalają na monitorowanie trendów i przeprowadzanie bardziej skomplikowanych analiz bez konieczności korzystania z dodatkowego oprogramowania.
 6. OLED i podświetlane wyświetlacze:
  Wyższa jakość wyświetlaczy, takich jak OLED oraz opcje podświetlenia poprawiają czytelność wyników i ułatwiają pracę w różnych warunkach oświetleniowych.

Te zaawansowane funkcje i technologie czynią nowoczesne multimetry cyfrowe niezwykle potężnymi narzędziami, które mogą znacząco przyczynić się do efektywności, dokładności oraz bezpieczeństwa prac elektrycznych i elektronicznych. Warto być na bieżąco z najnowszymi trendami i innowacjami w tej dziedzinie, aby w pełni wykorzystać potencjał, jaki oferują te urządzenia.

Podsumowanie. Czym jest multimetr cyfrowy?

W tym artykule przedstawiliśmy przegląd multimetru cyfrowego – narzędzia nieocenionego w świecie elektroniki i elektrotechniki. Wyjaśniliśmy, czym jest profesjonalny multimetr cyfrowy, jego podstawowe funkcje oraz zasady działania, podkreślając jego wszechstronność i kluczowe role w pomiarach napięcia, prądu, oporu, i wielu innych.

Podkreśliliśmy również, jak ważny jest świadomy wybór odpowiedniego multimetru, dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika, zwracając uwagę na zaawansowane funkcje i technologie, jakie współczesne multimetry oferują. Ponadto poruszyliśmy kwestie bezpiecznego użytkowania multimetru, aby zarówno użytkownik, jak i urządzenie były chronione.

Zrozumienie tych aspektów pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości oferowanych przez multimetry cyfrowe, co jest kluczowe dla precyzyjnych pomiarów, diagnostyki oraz realizacji szerokiego zakresu projektów elektronicznych i elektrycznych.

Źródła:
[1] Instrukcja obsługi Sonel CMM-40

[2] Podręcznik "Przyrządy pomiarowe i cyfrowe metody przetwarzania sygnałów pomiarowych"

Przeczytaj więcej

Komentarze (2)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 0 odpowiedzi
  • Brak ocen

  Muszę przyznać, że artykuł jest naprawdę dobry! Wszystko wyjaśnione w prosty i zrozumiały sposób, a wskazówki bezpieczeństwa są bardzo pomocne. Ilustracje są na pewno mocną częścią tego wpisu. Najbardziej podobała mi się ta z budową multimetru.😊 Najlepsza rzecz w multimetrach, to chyba ich cena 😆. Niektóre z nich są teraz tak tanie, że można je kupić czasem już za paredziesiąt złotych. Tutaj jest jedno z zestawień 10 najtańszych, które można kupić w sieci jeśli ktoś by szukał. Multimetry to świetne narzędzie, bo tak jak napisał pan Piotr są bardzo wszechstronne. Polecam każdemu zaopatrzenie się w chociaż jeden.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 51 pytań
  • 928 odpowiedzi
  • 99.8% pozytywnych ocen od użytkowników

  Ciekawy artykół, wiele przydatnych i konkretnych informacji o budowie i działaniu multimetrów. 

Czytaj także:

Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co mówią przepisy?

Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacj

Jesteś elektrykiem? Sprawdź jakie kwalifikacje musisz mieć wykonują

Więcej
Wideodomofony w pigułce - jaki wybrać i co wiedzieć przed zakupem

Wideodomofony w pigułce - jaki wybrać i co wiedzieć przed

Dowiedz się, na jakiej zasadzie działają wideodomofony, jak wpływaj

Więcej
Nowoczesne sposoby sterowania oświetleniem

Nowoczesne sposoby sterowania oświetleniem

Najnowszym i niewątpliwie najbardziej nowoczesnym sposobem sterowan

Więcej
Ustawa o OZE: Konsultacje dotyczące nowych przepisów net-billingu

Ustawa o OZE: Konsultacje dotyczące nowych przepisów net-

Nowy projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii ora

Więcej
Stan cyberbezpieczeństwa - ostatni komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Stan cyberbezpieczeństwa - ostatni komunikat Ministerstwa

Ministerstwo Cyfryzacji donosi o znaczącym spadku zagrożeń cybernet

Więcej
Wnioski o nowe taryfy na prąd i gaz składane w tym tygodniu!

Wnioski o nowe taryfy na prąd i gaz składane w tym tygodn

W tym tygodniu wiele się dzieje! Sprzedawcy z urzędu energii elektr

Więcej