Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, w pracy, czy na wczasach, z pewnością chcesz mieć oko na to, co dzieje się w obrębie Twojego domu. Rozwój technologii zaowocował rozwiązaniem, które daje szereg możliwości w tym zakresie. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działają wideodomofony, jak wpływają na estetykę w domu oraz gdzie warto je zainstalować. Poznaj korzyści płynące z użytkowania tego rozwiązania.
Wideodomofon do domu jednorodzinnego — czym właściwie jest?
Kiedy mąż wystąpił z propozycją montażu wideodomofonu w naszym nowobudowanym domu, złapałam się za głowę. Zastanawiałam się, po co nam nieestetyczny klocek na ścianie zaburzający minimalistyczny wystrój i dlaczego w ogóle mielibyśmy płacić tyle za urządzenie, które pełni praktycznie taką samą funkcję, jak tradycyjny wizjer w drzwiach. Mąż szybko wyprowadził mnie z błędu. Okazało się, że wideodomofony są tak designerskie, że w żaden sposób nie zaburzają harmonii naszych czterech ścian, a do tego mają wiele przydatnych zastosowań.
Z biegiem czasu muszę przyznać, że moje sceptyczne nastawienie było niczym nieuzasadnione, a obecnie, jako szczęśliwa posiadaczka wideodomofonu, doceniam wszystkie jego możliwości. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad słusznością montażu wideodomofonu, jesteś we właściwym miejscu. Z przyjemnością rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości.
Na początek wytłumaczmy sobie, czym właściwie jest wideodomofon. Wideodomofon to nic innego, jak zewnętrzna kamera, która – za pośrednictwem przekazywanej fonii i wizji – powiadamia użytkownika o obecności gościa.
Ten sprzęt zapewnia zarówno komunikację audio, jak i wideo z osobą chcącą uzyskać dostęp do Twojego domu. Co ważne, w przeciwieństwie do komunikacji głosowej, komunikacja wideo jest jednokierunkowa. Twój gość nie będzie Cię widzieć, a Ty będziesz czuć się całkowicie swobodnie.
Na jakiej zasadzie działają wideodomofony?
Wiele osób, podobnie jak ja, niesłusznie porównuje wideodomofony do tradycyjnych wizjerów, które zapewniają dość mocno ograniczony widok na to, co dzieje się przed wejściem do Twojego domu. Dzięki kamerze szerokokątnej możesz z łatwością zobaczyć znacznie więcej i wiedzieć, co dzieje się przed Twoją posiadłością, będąc nawet na drugim końcu świata. Zastanawiasz się jak to możliwe?
W zależności od wybranej wersji, powiadomienie o obecności gościa, może pojawić się po naciśnięciu dzwonka do drzwi bądź po wykryciu ruchu przez kamerę. Obraz pojawia się na monitorze zamontowanym w wybranym przez Ciebie miejscu w domu. Co więcej, dzięki połączeniu z siecią Wi-Fi, może być przesyłany do aplikacji, co pozwoli Ci na sprawdzenie, kto stoi przed drzwiami, nawet gdy aktualnie nie przebywasz w pobliżu. Jak to wszystko działa?
Wideodomofony działają podobnie, jak tradycyjne kamery, rejestrując obraz wideo. Co więcej, za pośrednictwem mikrofonu i głośnika, pozwalają na przechwytywanie dźwięku. Tak uzyskany materiał może być następnie przechowywany zdalnie na serwerze w chmurze lub na wbudowanej karcie pamięci.
Wideodomofon wifi czy przewodowy?
Zasadniczo wideodomofony dostępne są w dwóch podstawowych wersjach – przewodowej i bezprzewodowej. Pierwsza z nich działa dzięki połączeniu z kablem telekomunikacyjnym. Druga natomiast nie wymaga takiego połączenia, dzięki czemu jej montaż jest znacznie prostszy i mniej inwazyjny.
Poza podstawowymi rodzajami wideodomofonów możesz spotkać się też z wideodomofonami hybrydowymi, słuchawkowymi lub bezsłuchawkowymi, a także takimi, które umożliwiają połączenie za pomocą smartfona.
Wideodomofon z aplikacją na telefon = Mnóstwo możliwości
Już wspominałam, że początkowo byłam sceptycznie nastawiona względem posiadania wideodomofonu. Do zakupu tego urządzenia przekonały mnie jednak niezliczone możliwości, jakie oferuje.
Jedną z najważniejszych opcji, które przekonały mnie do zainstalowania wideodomofonu, jest możliwość podłączenia ich z aplikacją i dostęp do podglądu na smartfonie. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszkasz w okolicy, którą często odwiedzają „domokrążcy”. Wyobraź sobie taką sytuację: sos do obiadu przypala Ci się na patelni, koty próbują ukraść pozostawione na blacie mięso, a Ty, choć nie wiesz, w co włożyć ręce, musisz podejść do drzwi, bo nie chcesz przegapić wizyty kuriera z paczką, na którą czekasz od dawna. Prawdziwe urwanie głowy na szczęście nie musi zakończyć się klęską! ☺ Muszę szczerze przyznać, że podgląd na smartfonie wiele razy okazał się dla mnie wybawieniem w takiej sytuacji.
Jako mama małego dziecka, kładę szczególny nacisk na to, by nic nie zakłócało jego spokojnego snu. Mieszkając w bloku, przekonałam się na własnej skórze, jak irytujący bywa hałas wydobywający się z dzwoniącego domofonu. Dzięki regulacji głośności dzwonka, a nawet możliwości samodzielnego wyboru dźwięku, wideodomofon nie obudzi Twojego dziecka, w momencie, kiedy zadzwoni. Jest to też bezcenne rozwiązanie dla osób posiadających mocno wyczulone psy, które na każdy dźwięk dzwonka głośno szczekają.
Poza tym nie sposób nie wspomnieć o doskonałym widoku z kamery, możliwości nagrywania wizji czy odbierania wideodomofonu poprzez aplikację na smartfonie.
Dlaczego warto zdecydować się na wideodomofon?
Wciąż zastanawiasz się, dlaczego warto zdecydować się na wideodomofon? Poznaj trzy główne korzyści, które wyróżniają to rozwiązanie na tle tradycyjnych dzwonków do drzwi i domofonów.
Po pierwsze, wideodomofon to wygoda idąca w parze z dyskrecją
Wideodomofony to synonim prawdziwej wygody. Odpoczywasz po ciężkim dniu w pracy? A może nie chcesz przerywać odkurzania? Połączenie wideodomofonu ze smartfonem umożliwi otrzymywanie natychmiastowych powiadomień po wykryciu ruchu. To spora oszczędność czasu, która pozwoli Ci na sprawne ignorowanie wizyt nieznajomych. Jednocześnie będziesz mieć pewność, że nie przegapisz ważnych dla Ciebie odwiedzin.
Wideodomofony to efektywne narzędzie, które pozwoli Ci z łatwością ustalić, kto puka do drzwi, bez potrzeby skradania się na palcach i zaglądania przez wizjer. Estetyczny wygląd i niewielki rozmiar zapewnią Ci dyskrecję i spokój ducha, na który zasługujesz. Wideodomofon może być Twoim pierwszym krokiem w stronę zbudowania domowego systemu monitoringu.
Po drugie, rozbudowane możliwości
Chcesz wiedzieć, co dzieje się przed Twoim domem nie tylko w ciągu dnia, ale też po zmierzchu? Zdecyduj się na wideodomofon z funkcją noktowizora. Dzięki temu obraz z kamery będzie mógł być rejestrowany nawet w środku nocy.
Połączenie z aplikacją sprawi, że będziesz w stanie sprawdzać otoczenie Twoich drzwi wejściowych, nawet będąc na wczasach. Dzięki możliwości otwierania drzwi na odległość wideodomofony pozwalają na wpuszczenie najbliższych do środka bez konieczności odrywania się od ulubionego serialu lub obowiązków domowych.
Dodatkowe zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala na ograniczenie uciążliwych powiadomień w przypadku przechodzącego kota sąsiada, czy silnego podmuchu wiatru
Po trzecie, estetyka
Jako zwolenniczka minimalistycznych aranżacji doskonale wiem, jak ważne jest, by urządzenia w domu nie zaburzały estetyki jego wystroju. W przypadku wideodomofonu obawiałam się masywnego, plastikowego klocka, który wprowadzi dysharmonię. Na szczęście takie rozwiązania to już przeżytek! Tutaj możesz dowiedzieć się jak połączyć design z elementami inteligentnego domu.
Obecnie producenci wideodomofonów kładą szczególny nacisk nie tylko na ich funkcjonalność, ale też na estetykę. Urządzenia są wykonane z dbałością o detale, a ich niebanalny design i zaskakująca estetyka może doskonale komponować się z wystrojem.
Gdzie warto zainstalować wideodomofon?
Choć wybór miejsca instalacji zewnętrznej części wideodomofonu (tzw. unifonu) wydaje się oczywisty, warto też zastanowić się, w którym miejscu zamontować go w domu. Wcale nie musisz ograniczać się do przedpokoju!
Przemyśl, które miejsce w domu będzie najczęściej uczęszczane. My wybraliśmy ścianę łączącą wiatrołap z salonem od jego wewnętrznej strony. W tym punkcie stworzyliśmy swoiste „centrum dowodzenia”, w którym umieściliśmy też przyciski sterujące roletami, oświetleniem i ogrzewaniem. Całość – pod względem estetycznym – współgra z resztą wystroju domu, tworząc harmonijny efekt.
Jako posiadacze parterówki nie mieliśmy większego problemu z określeniem miejsca instalacji. Gdybyśmy jednak mieszkali w piętrowym domu, dla zapewnienia maksymalnej wygody, zdecydowalibyśmy się na zamontowanie urządzenia na obu piętrach. Jest to szczególnie ważne, gdy nie zamierzasz łączyć wideodomofonu ze smartfonem.
Jak zainstalować wideodomofon w domu?
Jeśli dysponujesz odpowiednimi narzędziami i wiedzą, wideodomofon z powodzeniem możesz zainstalować samodzielnie. W zależności od wybranego rozwiązania, możesz to zrobić ekspresowo i bezinwazyjnie lub instalacja może być nieco bardziej skomplikowana i wymagać ewentualnej konsultacji z instalatorem. Dowiedz się więcej na temat tego, jak wybrać i zainstalować system inteligentnego domu.
My, ze względu na fakt, że decyzję tę podejmowaliśmy jeszcze w trakcie budowy domu, zdecydowaliśmy się na instalację przewodowego wideodomofonu. Mój mąż, który jest elektrykiem, samodzielnie poprowadził kable po zewnętrznej i wewnętrznej stronie domu, a następnie połączył je z instalacją domową 230 V. Jeśli nie masz pewności, że sam zrobisz to bezbłędnie, polecam powierzenie tego zadania specjaliście. Pamiętaj też, że uniwersalne oprzewodowanie nie istnieje. Aby uniknąć rozczarowań, dobierz sprzęt do posiadanej infrastruktury bądź dostosuj instalację dopiero po wyborze wideodomofonu.
Jeśli chcesz odbierać obraz z urządzenia na Twoim smartfonie lub tablecie, musisz pobrać dedykowaną aplikację. Za jej pomocą podłącz wideodomofon do sieci WiFi. Jeśli podobnie jak my, natrafisz na problem z wyszukaniem Internetu, polecam zakup dodatkowego sprzętu do wzmacniania sygnału WiFi, dzięki któremu praca Twojego wideodomofonu będzie niezakłócona.
Jak widzisz, wideodomofon to znacznie więcej niż tradycyjny dzwonek do drzwi wyposażony w kamerę. To inteligentne urządzenie, które może posiadać czujniki ruchu i bezprzewodowo łączyć się z Internetem. Dzięki możliwości przechwytywania obrazu i dźwięku możesz z łatwością rozmawiać z osobą stojącą przed drzwiami.
Komentarze (0)