Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez dostępu do internetu. Realizacja dostępu może być przeprowadzona w różny sposób, czy to bezprzewodowo przez WiFi, czy za pomocą światłowodów lub przewodów ethernetowych.
Na pewno wielu z nas słyszało o transmisji po skrętce, czyli połączeniu przewodowym między routerem lub innym punktem dostępowym laptopami, komputerami lub innymi urządzeniami, które wymagają dostępu do internetu. Do tego typu połączeń nazywanych telekomunikacyjnymi, potrzebujemy specjalne kable, powszechnie zwane skrętką, z końcówkami 8P8C zwanymi RJ45.
Czym jest złącze RJ45 (tzw. skrętka)? Budowa skrętki
Na zdjęciu pokazano najbardziej popularny typ skrętki. Co do zasady budowa każdej skrętki jest taka sama, ale trzeba pamiętać, że istnieją skrętki różniące się stanem ekranowania oraz zastosowania w różnych środowiskach, jak i materiałów, z jakich jest skrętka wykonana.
Dlatego możemy spotkać oznaczenia:
- U/UTP – skrętka nieekranowana
- U/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii
- F/UTP – skrętka foliowana
- F/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii dodatkowo w ekranie z folii
- S/FTP – skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z siatki
- SF/UTP – skrętka ekranowana folią i siatką
- SF/FTP – skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z folii i siatki
Mamy skrętki w różnych kategoriach. Kategorie zaś odnoszą się do przepustowości.
Cat 5, Cat 5e, Cat 6, Cat 6a, Cat 7, Cat 7a oraz Cat 8
Więcej na temat kabli można przeczytać w artykule na temat: Kabel Ethernet, czy światłowód?
Jak zarobić kabel RJ-45 (skrętkę)? Poradnik krok po kroku
Do połączeń między urządzeniami sieciowymi można stosować gotowe kable zwane patchcordami https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=patchcordy+rj45&p=1. Wszystkie one jednak są produkowane na pewne, stałe długości, a czasami mamy potrzebę posiadania kabla na inną długość niż standardowa fabryczna lub potrzebujemy poprowadzić kable przez cienki otwór w ścianie i wtedy przynajmniej z jednego końca musimy zainstalować, zaprawić wtyk.
1. Narzędzia potrzebne do zarobienia skrętki
Aby to zrealizować potrzebujemy zestaw niezbędnych narzędzi. Podstawowym narzędziem będzie oczywiście zaciskarka.
Zaciskarka do wtyków RJ45, boczna, 190mm 97 51 13
Zaciskarka RJ45 z blokadą Extralink 4P+6P+8P
Dodatkowo dobrze byłoby posiadać obcinaczki precyzyjne.
Obcinaczki boczne precyzyjne do 1mm dł.128 mm Z40112803 26813
Szczypce precyzyjne boczne 110 mm 01‑106
Teraz możemy już skupić się na materiałach.
Najbardziej popularnym jest wtyk modularny 8P8C standardowy.
2. Nakładanie osłonki złącza
Na kabel nakładamy osłonkę złącza. Kabel typu skrętka jest złożony z czterech par przewodów. Należy zdjąć zewnętrzną izolację kabla i rozprostować wszystkie przewody w kablu starając się doprowadzić do ułożenia przewodów w płaszczyźnie. Następnie znów staramy się ułożyć przewody w odpowiedniej kolejności pod standard, w jakim będzie wykonane złącze i nadal zachować ułożenie ich w płaszczyźnie.
3. Wciskanie kabli do złącza i zaciskanie
Uformowany kabel z przyciętymi proporcjonalnie do złącza przewodami, wciskamy do złącza w ten sposób, że zatrzask złącza jest od dołu a od góry płaska powierzchnia. Prawidłowo przycięte przewody i wciśnięte w złącze można teraz zacisnąć za pomocą zaciskarki.
Dlaczego napisałem standardowy wtyk? Bo istnieją wtyki, których konstrukcja wymaga innego podejścia do zaciśnięcia złącza, jak i przygotowania kabla. Typ kabla wymusza czasami zastosowanie wtyku o innej konstrukcji. Poniżej przedstawię najbardziej popularne wtyki modularne, z jakimi można się spotkać.
Jednym z takich wtyków i w ostatnim czasie bardzo popularnym jest tzw. wtyk przelotowy
Wtyk przelotowy RJ45 UTP kat.6 ALANTEC /op. 100 szt./ WT117
Wtyk modularny RJ45 8P8C kat.5e ekranowany FTP drut przelotowy
Idea, jaka przyświecała temu rozwiązaniu, polega na tym, że kabel typu skrętka przygotowujemy tak samo, jak do złączy RJ45 standardowego, tylko że podczas wprowadzania ułożonych żył kabla do złącza przechodzą one na wylot, co daje możliwość przed zaciśnięciem złącza sprawdzenie poprawności ułożenie kolorów wg standardu, w jakim mamy zacisnąć złącze.
Do zaciśnięcia takiego wtyku będą niestety potrzebne inne kleszcze zaciskające. Zaciskarka jest wyposażona w specjalne noże, które niczym gilotyna obcinają podczas zaciskania wystające przewody kabla.
Zaciskarka do wtyków przelotowych EZ RJ45 + RJ12
Inne rodzaje wtyków
Są również wtyki z tzw. prowadzeniem zwane też dwuczęściowymi. Ten typ złącz najczęściej jest stosowany w przypadku stosowania skrętki o grubszych przewodach np. 0,585mm, gdzie standardowe przewody najczęściej są o grubości 0,51mm.
Przewody z takiej skrętki w pierwszej kolejności są wprowadzane do przeźroczystego prowadzenia.
Następnie prowadzenie z przewodami wkładane jest do obudowy wtyczki o charakterze standardowym lub przelotowym i wtyczka jest zaciskana jak każda inna typu RJ45.
Jest jeszcze jedna kategoria złącz RJ45. Nazywane są beznarzędziowymi lub czasami samozaciskowymi.
Wtyk RJ45 beznarzędziowy 8 polowy prosty 09451511570
Wtyki beznarzędziowe — czym się charakteryzują?
Konstrukcja takich złącz umożliwia zaprawienie przewodu typu skrętka bez użycia specjalistycznych narzędzi. Sposób ułożenia przewodów jest najczęściej pokazany na schemacie przez producenta lub pola krosowe są oznaczone kolorystycznie.
To doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto potrzebuje wykonać jedno, góra kilka złącz. Nie musi nabywać kleszczy do zaprawienia złącza.
Oczywiście wtyczki do skrętek ekranowanych mają dodatkowo element zaciskowy na ekran.
Wiemy już jak i wiemy, czym można wykonać złącze na skrętce, ale teraz dobrze byłoby wiedzieć jeszcze to jak układać sobie przewody i jakie obowiązują standardy.
Standardy ułożenia przewodów skrętki w złączu 8P8C
Obowiązują dwa podstawowe standardy ułożenia przewodów skrętki w złączu 8P8C. Jest to efekt znormalizowania międzynarodowego w telekomunikacji. Mamy zatem standard T568A i T568B. Standard T568A zapewnia kompatybilność wsteczną dla starszego okablowania, a T568B zapewnia lepszą izolację sygnału i ochronę przed zakłóceniami, dlatego spotkamy je o wiele częściej.
Połączenie T568A "proste"
Połączenie T568B „proste”
Połączenie T568B i T568A zwane „cross”. Stosuje się do połączenia dwóch komputerów
Przykład zastosowania kabla RJ-45
Z ciekawostek, poniżej połączenie po jednym kablu dwóch komputerów lub innych urządzeń niewykorzystujących zasilania po PoE z wykorzystaniem odpowiedniego adaptera, lub jednego wyjścia ze switcha, lub routera. Czasami, gdy nie mamy położonych dwóch kabli i dysponujemy tylko jednym, musimy np. podłączyć dwa urządzenia, możemy się wspomóc tego typu połączeniem kablowym.
Prawidłowe wykonanie złącza zapewnia prawidłową pracę urządzeń podłączonych po LAN-ie. Pamiętajmy jeszcze o tym, że prawidłowo zaciśnięte i wykonane złącze RJ45 dobrze jest osłonić odpowiednią osłonkę wtyku, by zapewnić odpowiednią ochronę i sztywność przed łamaniem się przewodów.
Jeżeli będzie tak, że częściej będziemy zmuszeni lub będziemy mieli potrzebę wykonywania złącz do połączeń LAN-owych, trzeba może też pomyśleć o testerze kabli do sprawdzenia poprawności wykonania kabla. Najprostsze nie kosztują zbyt wiele, a na pewno ułatwią samą pracę.
Komentarze (3)
Jak zawsze bardzo merytoryczny i przystępny artykuł:)
Jeszcze pytanie takie mam, mianowicie jakie będą skutki zastosowania wtyków i kabli w różnych kategoriach i rodzajach, czy np kabel 5e zachowa swoje właściwości z wtykiem kat 6 albo kabel 6 z RJ 5e itd.
@artel electric:Tak naprawdę można. Wszystkie wtyczki i kable powinny byc kompatybilne, ale jest pewne ale. Dobre kable kat 6 sa nieco grubsze. pisałem o tym, wiec taki kabel może nie zawsze dobre się wkładać do wtyczki kat. 5e. Natomiast kabel kat. 5e powinien spokojnie sie dać zacisnąć n wtyczce kat. 6. Tak przynajmniej wskazuje moje doświadczenie. Oczywiście należy to traktować jako złącza tymczasowe i awaryjne. W normalnych instalacjach i warunkach powinno się wszystko dobierać jak należy..