Przeczytasz w 5 min.
Przeczytano 837 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-12-17

Nie wierz nikomu - podstawą bezpieczeństwa są pomiary

Bezpieczeństwo zaczyna się od pomiarów

Artykuł sponsorowany przez SONEL


 

Artykuł został opracowany w ramach kampanii społecznej Bezpieczna elektryczność. Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie akcji.

Rutyna zabija i nie myli się ten, kto nic nie robi! Te dwa hasła najlepiej uzasadniają konieczność wykonywania obowiązkowych z punktu widzenia prawa pomiarów instalacji elektrycznych. Mówimy tu o pomiarach okresowych, ale również o powykonawczych w instalacjach nowych lub naprawianych, a także modernizowanych, czyli przebudowywanych. W tym kontekście aktualne jest odwieczne pytanie, czym mierzyć? Lepiej wybrać jeden „kombajn”, czy kilka mniejszych mierników? Odpowiedź jest jedna — to zależy.

Wybór odpowiedniego miernika – „kombajn” czy specjalistyczne urządzenia?

Od czego zależy dobór odpowiedniego miernika elektrycznego? Od wymagań i założeń użytkownika. Podstawowym, podręcznym miernikiem, który powinien być na wyposażeniu każdego wykonawcy, jest miernik, który umożliwia wykonanie wszystkich podstawowych pomiarów związanych z bezpieczeństwem instalacji elektrycznych. Przykładem takiego podręcznego miernika jest np.: Miernik parametrów instalacji elektrycznych MPI‑507.


Miernik parametrów instalacji elektrycznych MPI‑507

Zalety i wady miernika wielofunkcyjnego

Niestety nie może on być jedynym miernikiem, ponieważ są inne obowiązkowe do wykonania pomiary, których nie da się zrealizować z jego pomocą. Powstaje wówczas pytanie „kombajn”, czyli wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych, który w jednej obudowie daje ogrom możliwości, czy pojedyncze wyspecjalizowane mierniki? Według opinii rynkowych „kombajn” ma dwie wady:

  • Jest „drogi” (czy na pewno?). Jednorazowo trzeba na taki miernik więcej wydać.
  • Jeśli już się uszkodzi lub go ukradną, lub zostanie wysłany do wzorcowania, elektryk zostaje bez miernika.

Tylko czy to są wady? Nawet gdyby, to „kombajn” ma znacznie więcej zalet. Wymieńmy jedną. Najczęściej elektryk, jadąc do pracy, nie do końca wie czego się spodziewać. Elektryk to zawód mobilny a pojemność samochodu jest poważnym ograniczeniem. Zresztą, czas to pieniądz więc czy elektryk może pozwolić sobie na częste chodzenie do samochodu, który często jest w pewnej odległości od miejsca wykonywania pracy? Nieprzewidywalność tego, co czeka na elektryka, to tu pojawia się największa zaleta „kombajnów”, czyli wielofunkcyjnych mierników parametrów instalacji elektrycznych. Taki miernik zajmuje mało miejsca, a daje bardzo duże możliwości.

Akcja Bezpieczna elektryczność

Sprawdź raport o stanie bezpieczeństwa elektrycznego w Polsce!

Wyświetl darmowy raport

Przykład uniwersalnego miernika: MPI-540-PV

Dobry miernik pozwala wykonać wszystkie obowiązkowe pomiary związane z bezpieczeństwem instalacji elektrycznych, a niektóre modele oferują również pomiary związane z popularną fotowoltaiką. Co ważne dobre mierniki mają zautomatyzowany proces pomiaru uwzględniający błędy pomiarowe i automatycznie wykonuje pomiar zgodnie z obowiązującą normą. Producenci wiedzą, że czas to pieniądz, dlatego dobre mierniki mają możliwość zapisywania pomiarów w pamięci, eksportu do Excela i zautomatyzowania procesu wydruku protokołu przeprowadzonych pomiarów (tu ujawnia się kolejna duża zaleta, jaką jest zmniejszenie „roboty papierkowej” związanej z wypełnianiem protokoły przeprowadzonych pomiarów). Dla wygody pomiarowca dobre mierniki dzięki bezprzewodowemu połączeniu np. po Wi-Fi umożliwiają przeprowadzenie aktualizacji lub eksportu wyników pomiarów do pliku i dalszą obróbkę w komputerze. Przykładem takiego „kombajnu” jest: Miernik parametrów instalacji elektrycznych MPI‑540‑PV Sonel.


Miernik parametrów instalacji elektrycznych MPI‑540‑PV Sonel

Specjalistyczne mierniki dla konkretnych zastosowań - PVM‑1020 KIT

Niekiedy, (szczególnie gdy elektryk wykonuje bardzo powtarzalną pracę np. na farmie fotowoltaicznej) najlepszym i najbardziej uzasadnionym ekonomicznie wyborem będzie zakup dedykowanego miernika. Przykładem związanym z fotowoltaiką jest: Miernik parametrów instalacji fotowoltaicznej PVM‑1020 KIT.


Miernik parametrów instalacji fotowoltaicznej PVM‑1020 KIT

Miernik rezystancji izolacji MIC-2511

Osobom, które za pomocą pomiaru rezystancji izolacji sprawdzają jakość kabli i przewodów lub potrzebują bardzo szerokiego zakresu napięć pomiarowych od 10 do 2 500 V, a także chcących dokonywać pomiarów ograniczników przepięć można polecić dedykowany do tego pomiaru miernik, jakim jest np.: Miernik rezystancji izolacji MIC‑2511.


Miernik rezystancji izolacji MIC‑2511

Poręczne testery dla szybkich pomiarów

W wielu przypadkach (szczególnie w bieżącej pracy) elektryk nie musi dokonywać dokładnych pomiarów, ale wystarczą mu wskazania. Wskaźniki powinny cechować się trwałą konstrukcją odporną na warunki środowiskowe oraz dokładnością i powtarzalnością. Powinny umożliwiać szybkie określenie czy i w jakim zakresie jest obecne napięcie, sprawdzić, czy żyły mają ciągłość. Bardzo przydatne jest, gdy tester umożliwia wstępne sprawdzenie wyłączników różnicowoprądowych lub określenie kierunku wirowania faz. Przykładem takiego poręcznego testera jest: Dwubiegunowy tester napięcia P‑6.


Dwubiegunowy tester napięcia P‑6

Infografika – jaki miernik wybrać?


Czytaj także:

Więcej
Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych

Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych

O czym należy pamiętać przy układaniu kabli i przewodów? Z artykułu

Więcej
Jak wykonać pomiary przy okresowym przeglądzie instalacji elektrycznej?

Jak wykonać pomiary przy okresowym przeglądzie instalacji

Powszechna elektryfikacja rewolucjonizowała warunki życia w XX wiek

Więcej
Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustąpieniu wody?

Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustą

Powódź może poważnie uszkodzić instalację elektryczną, stwarzając z

Więcej
Lampka sygnalizacyjna LED – precyzyjna informacja o stanie urządzeń

Lampka sygnalizacyjna LED – precyzyjna informacja o stani

Dowiedz się, jak lampka sygnalizacyjna LED w czerwonej obudowie moż

Więcej
Mobilna drukarka termotransferowa Thermomark Prime 2.0 – wszechstronne rozwiązanie od Phoenix Contact

Mobilna drukarka termotransferowa Thermomark Prime 2.0 –

Thermomark Prime 2.0 to nowa jakość w mobilnym znakowaniu przemysło

Więcej