Z kąd sie bierze prąd w gniazdku? Prąd płynie dopiero po podlączeniu urządzeń a skąd się bierze napięcie?
Jaki jest prąd w gniazdku?? zastanawia mnie jak dociera prąd do gniazdka i co oznaczają symbole AC DC, czy to jest prąd przemienny?? rozumiem ze standardowo napięcie wynosi 230V, fajnie jakby jakis elektryk wyjasnil dokladnie
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Twoje pytania to nawet nie są podstawy elektrotechniki ale wręcz powrót do fizyki z podstawówki...
Od początku:
AC - napięcie przemienne (ang. alterneting current)
DC - napięcie stałe (ang. direct current).
Napięcie w gniazdku jest napięciem przemiennym o wartości skutecznej 230V. Napięcie w gniazdku jest zawsze i można je zmierzyć podłączając woltomierz. Napięcie w pewnym sensie można porównać do nośnika prądu. To napięcie dociera do gniazdka przez przewody, rozdzielnicę w domu, licznik, aż dochodzimy do sieci elektroenergetycznej, która jest połączona z elektrownią.
Prąd w gniazdku to na fizyce tzn. natężenie prądu. Pojawi się ono jeżeli do gniazdka podłączy się jakiś odbiornik o konkretnej mocy.
Najprościej to wyjaśnić dla napięcia stałego. Jeżeli mamy urządzenie o mocy P = 1000W (watów), a w gniazdku mamy napięcie U = 100V (woltów) to prąd jaki popłynie jak będzie włączone urządzenie wynosi I = 10A (amperów). P = U*I. Dla napięcia przemiennego jest podobnie lecz trzeba uwzględnić wartość kąta początkowego sinusoidy co myślę, że na początek będzie zbyt skomplikowane. Dla bardzo dużych uproszczeń i małych urządzeń można przyjąć do obliczeń taki sam wzór dla napięcia przemiennego.
Mam nadzieję, że odpowiedziałem dość prosto i zachęciłem do dalszego rozszerzania wiedzy :)
-
Napięcie w gniazdku jest nieograniczone do pobrania - ogranicza je tylko zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe zainstalowane w rozdzielnicy.
Napięcia domowe mamy 230V +/- 5% lub 400V też zmiennego. Przemienny sinusoidalny zmienia się wraz z postępem czasu.
AC - zmienny, ale też zmienny jest poza transformatorami lecz o obniżonym napięciu. Stosowane były takowe między innymi do żarówek halogenowych itp. ale wypierają one już inne technologie.
DC - stały, czyli poza zasilaczami do żarówek LED gdzie mamy + i - oraz na jakie zostały wyprodukowane 5V, 12V czy 24V. Tutaj jest bardzo dużo urządzeń na takie stałe napięcia określają to parametry na tabliczkach znamionowych czy etykietach.
-
Wyłącznik nadmiarowo-prądowy ogranicza prąd jak nazwa wskazuje, a nie napięcie :)
Napięcie w gniazdku jest przemienne, a nie zmienne. Zmienny może być wiatr na zatoce. Napięcie jest przemienne, bo przemienia się tylko między wartościami maksymalnymi sinusoidy lecz te wartości nie ulegają zmianie.
-
@JanL: "Wyłącznik nadmiarowo-prądowy ogranicza prąd" to jest raczej cecha wynikająca z niedoskonałości świata czyli rezystancji styków. Jak chcesz ograniczyć prąd to raczej stosuje się rezystor lub trzeba zbudować proste żródło prądowe na tranzystorach.
"Zmienny może być wiatr na zatoce."- może, tak jak prąd
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prąd_przemienny doczytaj jeśli nie znasz różnic między prądem zmiennym a przemiennym.
@ajotnet Co to znaczy że jest nieograniczone napięcie? Wg mnie należy to rozumieć że napięcie w gniazdku ma wartość ∞ V. I nie +/- 5% a 10%.
-
@Szymon028:Nie zgodzę się z Tobą. Wyłącznik ograniczy prąd pobierany przez urządzenie poprzez rozłączenie obwodu, jeżeli przekroczy on dopuszczalne wartości danego aparatu. Jak chcemy się czepiać słówek to wyłącznik ogranicza maksymalną wartość prądu pobieranego przez obwód lub urządzenie.
Definicje z wikipedii zachowaj dla siebie. Jest tam sporo błędów i nieścisłości, a gdybyś przeczytał ciut więcej niż pierwszą linijkę to byś nie zwracał mi uwagi. Autor artykułu nie odróżnia napięcia od prądu.... Otwórz książki np. Bolkowskiego czy poczytaj o teorii Fryzego. Jeżeli ktoś chce używać pojęcia "zmienny" to koniecznie z dopiskiem okresowo. Sam przymiotnik "zmienny" będzie oznaczać, że zmiany następują nieregularnie co jest nieprawdą, dlatego poprawniej i bezpieczniej będzie określać napięcie przemiennym.
-
@JanL: Link do wikipedii bardziej dotyczył grafiki "Rodzaje zmienności prądu". Fakt Wikipedia ma wiele błędów.
Wyłącznik przerywa obwód w przypadku awarii (przeciążenie i zwarcie). Czyli jak utne sobie kabel zasilający mój dom to ograniczę w nim prąd ? Przerwanie obwodu a ograniczenie prądu to nie to samo. Okej ja otworze książki tobie radze jednak poczytać je ze zrozumieniem.
-
Czytaj także:
Czy ładowarka zostawiona w gniazdku pobiera prąd?
Przy łóżku w sypialni mam ładowarkę do telefonu na stałe wpiętą do
W wkrętarce odcina prąd
Przy gwałtownym naciśnięciu przycisku na Maxa odrazu odcina prąd, p
Prąd zadziałania urządzeń zabezpieczających
Jak obliczyć prąd zadziałania urządzeń zabezpieczających stosowanyc
Pomiar rezystancji izolacji
Zasada pomiaru elektrycznego rezystancji izolacji polega na podaniu
Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki prąd w
Jednym z czynników decydujących o bezpieczeństwie instalacji jest o
Co to jest dioda?
Chcesz dowiedzieć się, jak działa jeden z podstawowych elementów el
Najpierw trzeba rozróżnić napięcie od prądu.
Napięcie to różnica potencjałów czyli "zdolność obwodu do wykonywania pracy ".
Bez napięcia nie ma prądu. Jak wyłączysz bezpiecznik i wsadzisz widelec do gniazdka to nic sie nie stanie. (Jednak przestrzegam przed takimi próbami, gdyby jednak pojawiło się napięcie groziło by to porażeniem a nawet śmiercią.)
Jaki jest prąd w gniazdku?? -nie ma głupich pytań, w gniazdku nie ma prądu dopóki nie podłączymy odbiornika, wtedy prąd będzie płynął PRZEZ gniazdko ale nie będzie go W gniazdku.
Jeśli napięcie w gniazdku wynosi 230v to prąd będzie taki jakie jest obciążenie:
- jeśli weźmiesz kawałek druta (załóżmy że ma 1Ω) i zewrzesz gniazdko to popłynie prąd 230A.
-jeśli podłączysz grzejnik (2300W czyli jego rezystancja wynosi 23Ω ) to popłynie prąd 10A. Prawo Ohma.
Resztę wyjaśnili koledzy nie wiem czy zrozumiale dla ciebie ale jeśli będziesz miał więcej pytań śmiało forum ci pomoże.