3 odpowiedzi

Sprawdź

Wyłącznik różnicowo-nadprądowy co to ?

Capolua 0 pkt dodane:

Cześć,

Czy ktoś mi wytłumaczy  (tak na chłopski rozum) co to jest Wyłącznik różnicowo-nadprądowy? Jak działa? Gdzie się go stosuje i w jakim celu? Czym się różni od wyłącznika różnicowoprądowego ?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi 

 • Jeżeli chcesz na chłopski rozum, to najłatwiej zrozumieć ci będzie zasadę działania. Czyli Roznicowka wybija wtedy kiedy różnica prądów na wejściu jest inna niż przy wyjściu. Czyli jak wszystko jest ok powiedzmy że od góry roznicowki mamy wartość 1. I od dołu roznicowki Mamy wartość 1. W momencie kiedy wsadzasz palec do gniazdka część prądu przechodzi na ciebie  więc zabierasz część tej wartości np 0.1 . W tym momencie  wartość przy wyjściu roznicowki wynosi wtedy o te 0.1 mniej czyli wynosi 0.9. Wtedy Roznicowka wie że na wejściu jest wartość 1 a na wyjściu inna i wtedy wybija. 

 • Z członem nadprądowym działa jak bezpiecznik o zadanej wartości czyli zadziała na prądy zwarciowe. Różnicowoprądowy to taki taki że pozwala przez siebie napięcie i prąd ale nie odłączy zasilania powyżej zadanej wartości jak 10 czy 16A Różnicówka może być nawet i 100A ale nie ogranicza prądu tylko przez siebie przepuszcza ile chcesz. Człon nadprądowy nie pozwala wziąć więcej niż zadany bezpiecznik w różnicówce i zadziała przy zwarciu i obciążeniu prądem powyżej wartości. 

  Pozwala nam mieć więcej miejsca w rozdzielnicy.

 • Jeżeli wiesz co to wyłącznik nadprądowy (potocznie zwany ES) i wyłącznik różnicowo-prądowy (RCD) to Wyłącznik różnicowo-nadprądowy (RCBO) jest połączeniem właśnie tych 2 elementów. 

  Przytaczając przykład masz do zabezpieczenia jeden obwód np. gniazdo i chcesz je włączyć pod RCD to standardowym wyjściem było by RCD + ES Czyli 3 pola, przy zastosowaniu RCBO, wykorzystujemy tylko 2 miejsca. 

  Być może nie wiesz, ale w rozdzielnicy ważne jest miejsce, a często jest z tym problem, więc trzeba oszczędzać. 

  Zakup rozdzielnicy "na styk" nie jest dobrym rozwiązaniem, bo w przyszłości niemal na pewno będzie rozbudowa instalacji, a to wiąże się z dodatkowymi zabezpieczeniami. Zakup większej rozdzielnicy to również większy koszt, na który nie zawsze zgadza się inwestor.