Cześć,
Czy ktoś mi wytłumaczy (tak na chłopski rozum) co to jest Wyłącznik różnicowo-nadprądowy? Jak działa? Gdzie się go stosuje i w jakim celu? Czym się różni od wyłącznika różnicowoprądowego ?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Odpowiedzi (3)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Z członem nadprądowym działa jak bezpiecznik o zadanej wartości czyli zadziała na prądy zwarciowe. Różnicowoprądowy to taki taki że pozwala przez siebie napięcie i prąd ale nie odłączy zasilania powyżej zadanej wartości jak 10 czy 16A Różnicówka może być nawet i 100A ale nie ogranicza prądu tylko przez siebie przepuszcza ile chcesz. Człon nadprądowy nie pozwala wziąć więcej niż zadany bezpiecznik w różnicówce i zadziała przy zwarciu i obciążeniu prądem powyżej wartości.
Pozwala nam mieć więcej miejsca w rozdzielnicy.
-
Jeżeli wiesz co to wyłącznik nadprądowy (potocznie zwany ES) i wyłącznik różnicowo-prądowy (RCD) to Wyłącznik różnicowo-nadprądowy (RCBO) jest połączeniem właśnie tych 2 elementów.
Przytaczając przykład masz do zabezpieczenia jeden obwód np. gniazdo i chcesz je włączyć pod RCD to standardowym wyjściem było by RCD + ES Czyli 3 pola, przy zastosowaniu RCBO, wykorzystujemy tylko 2 miejsca.
Być może nie wiesz, ale w rozdzielnicy ważne jest miejsce, a często jest z tym problem, więc trzeba oszczędzać.
Zakup rozdzielnicy "na styk" nie jest dobrym rozwiązaniem, bo w przyszłości niemal na pewno będzie rozbudowa instalacji, a to wiąże się z dodatkowymi zabezpieczeniami. Zakup większej rozdzielnicy to również większy koszt, na który nie zawsze zgadza się inwestor.
Czytaj także:
Jednomodułowe wyłączniki różnicowo-nadprądowe
Już kiedyś zakładałem jednomodułowe wyłączniki różnicowo-nadprądowe
Wyłącznik różnicowo nadprądowy na 110V
Poszukuję wyłączników różnicowo-nadprądowych na napięcie 110V i prą
Wyłącznik nadprądowy
Dzień dobry, proszę o pomoc w doborze zamiennika do ABB S201-C
Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki prąd w
Jednym z czynników decydujących o bezpieczeństwie instalacji jest o
Aparatura modułowa Siemens - dlaczego warto ją wybrać?
Czego nie wiesz o aparaturze modułowej? Co ją wyróżnia? Czy modułów
Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?
Wiele osób zadaje pytanie: od czego zacząć wykonywanie instalacji e
Jeżeli chcesz na chłopski rozum, to najłatwiej zrozumieć ci będzie zasadę działania. Czyli Roznicowka wybija wtedy kiedy różnica prądów na wejściu jest inna niż przy wyjściu. Czyli jak wszystko jest ok powiedzmy że od góry roznicowki mamy wartość 1. I od dołu roznicowki Mamy wartość 1. W momencie kiedy wsadzasz palec do gniazdka część prądu przechodzi na ciebie więc zabierasz część tej wartości np 0.1 . W tym momencie wartość przy wyjściu roznicowki wynosi wtedy o te 0.1 mniej czyli wynosi 0.9. Wtedy Roznicowka wie że na wejściu jest wartość 1 a na wyjściu inna i wtedy wybija.