4 odpowiedzi

Sprawdź

Wpięcie 1 fazy w instalacje 3 fazową

Romek1985ns 1 pkt dodane:

Witam jestem nowy a potrzebuje pomocy osób o większym doświadczeniu a mianowicie problem polega na tym że, ostatnio mieliśmy montaż paneli inwenter itd o mocy 3,35 kw po przybyciu na miejsce okazało się że instalacja jest 3 fazowa a inwenter i zabezpieczenia dostaliśmy pod instalację 1 fazową po rozmowie z firmą która nam to zleciła usłyszeliśmy że normalnie wpinamy się tylko w jedną faze i tak też uczyniliśmy wszystko zamontowane jak należy inwenter zabezpieczony różnicówką 1f 40A 100mA póżniej S B20 i na końcu przepięciówka zasilanie pociągnięte z gniazda siłowego, po odpaleniu tego wszystkiego strzeliła odrazu przepięciówka ale to najmniejszy problem okazało się że u klijenta popaliło dużo sprzętu który był w tym czasie wpięty do gniazdek tj pralka, piec c.o. zmywarkę, i ekspres do kawy :( klijent w swojej szafie ma 1 główny wyłącznik pradu 3f 40 potem różnicówka 3f 40a 30mA a potem już "S" napięcie na poszczególnych fazach jest różne L1 to 230v L2 247v i L3 241v czy możecie mi pomóc dlaczego tak się stało? czy wpinał się ktoś w instalację 3f 1f

 • szymon_sp 7 pkt

  Klasyczny objaw uszkodzonego przewodu neutralnego prawdopodobnie gdzieś na wejściu do rozdzielnicy. Inwerter nie powiniem wygenerować napięcia wyższego niż dopuszczają to normy, ale jeśli przewód neutralny będzie uszkodzony to falownik może błędnie zinterpretować napięcie w sieci i zacznie generować napięcie wyższe i mamy gotową katastrofę. Czy przed podłączeniem inwertera do sieci zostały wykonane pomiary impedancji pętli zwarcia? 

 • ajotnet 160 pkt

  Zmostkowanie 3faz na 1fazę musiało się tak skończyć. Napięcia L1 L2 L3 nie ma znaczenia bo i tak te parametry pływają w zależności od pory dnia i godziny. 

 • boss 11 pkt

  Po pierwsze, jak napisał gelotek. Trzeba się na tym znać, bo instalacje PV to nie przelewki.

  Po wtóre, jeżeli napięcią są tak różne, to być może jest problem z instalacją. Upalone połącznie, poluzowany przewód lub cos w tym stylu. 
  Przyczyn problemów które opisujesz moze być kilka, nie wyłączając wadliwego podłączenia lub wadliwego inwertera. 
  Generalnie nie jest problemem podłączenie 1-fazowego inwertera do sieci 3-fazowej. Problem jest w innym miejscu.
   

 • gelotek 264 pkt

  Po pierwsze
  To że instalacja 3f a inwerter 1f to żaden problem, wpinasz się w fazę najbardziej obciążoną żeby jak najlepiej wykorzystać produkcję energii z PV na auto konsumpcje. najlepiej się wpinać przed wyłącznikiem głównym w rozdzielni.
  Po drugie

  Przepraszam ale serio to pytanie... Skoro montujecie PV to powinniście znać się na elektryce, PV to nie takie proste tematy jeśli chce się je dobrze zrobić,  a wysokie napięcia DC to też nie takie hop siup. Tu chodzi o bezpieczeństwo ludzi i zagrożenie pożarowe które nie jest takie małe w przypadku PV. Skoro nie macie odpowiedniej wiedzy z zakresu elektryki, pv to powinniście się dokształcić lub zatrudnić kogoś kto to ogarnie.
  Na filmiku widac min co może się stać z instalacją jak soć gdzieś nie łączy, jest przetarte itp.