4 odpowiedzi

Sprawdź

wirtualny prosument

Tomek 1 pkt dodane:

Czy założenie instalacji fotowoltaicznej na budynku wielorodzinnym może się opłacać? Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć?

W moim budynku nie ma windy, a miesięczny koszt energii elektrycznej konsumowanej przez oświetlenie (wymienione 2 lata temu na LED z czujką ruchu) to raptem 50zł. Założenie paneli fotowoltaicznych mija się z celem, ale mój dach jest płaski, a budynek najwyższy z pośród szeregu budynków sąsiadujących, szkoda zmarnować taki potencjał. Może dało by się to jakoś wykorzystać?

Czy ktoś może podpowiedzieć? 

Czy pomysł zbudowania instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku wielomieszkaniowego ma sens?

 • Br3xPL 76 pkt

  Instalacja fotowoltaiczna stoi teraz pod wielkim znakiem zapytania. Ja bym z inwestycją poczekał, bo nie są to małe pieniądze. 

 • Wojciech 3 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Na chwilę obecną brak jest uregulowań prawnych, aby mieszkańcy bloków czy wspólnot mogli produkować we własnym zakresie energię elektryczną z OZE, oczywiście za wyjątkiem produkcji na potrzeby własne.  Teoretycznie każdy z mieszkańców za zgodą wspólnoty czy spółdzielni mógłby wybudować indywidualną instalację PV i podłączyć pod swój licznik. W praktyce jednak jest to mało realne.

  Pewną szansę na produkcję wspólną i rozliczanie wszystkich uczestników daje instytucja prosumenta zbiorowego lub wirtualnego, która zgodnie z dyrektywą RED II będzie musiała zostać wdrożona. Jest już projekt nowelizacji ustawy o OZE.

  Prosument zbiorowy ma umożliwić wybudowanie wspólnej instalacji przez kilku użytkowników i następnie wspólne rozliczanie z dostawcą energii. 

  Prosument wirtualny dla tych którzy nie dysponują możliwościami technicznymi, brak powierzchni lub inne przeszkody w miejscu poboru energii. Instalację można wybudować w innym, nawet odległym miejscu.  Szczegóły opisane pod linkiem  Prosument zbiorowy i wirtualny   Pamiętajmy jednak, że na razie to tylko propozycja, daje jednak nadzieję.

 • ajotnet 119 pkt

  Zależy kto jest właścicielem budynku, trzeba zacząć od zebrania, potem uchwały na wspólnocie, a jak spółdzielnia to niestety można zapomnieć. Prezes nie ugięty reszta ma to gdzieś. Tyle dachów w blokowiskach płaskich co można by to było tam zamontować zamiast pokrywać połacie pól i łąk na farmy PV ! Utrudniony dostęp dla wandali, szybko można to do sieci wessać i zaraz korzystać. No ale... Kiedyś chciałem u siebie w coś takiego, no aleeeee. A Panie po co to, a na co to... My mamy teraz ECOPEC nowe rury itp...