Przeczytano 492 razy

Czy funkcjonuje już Prosument wirtualny?

Witam,

Dwie nieruchomości należące do tego samego właściciela, dwa osobne liczniki, ale ten sam Operator - Sprzedawca energii.  Na jednym nie ma możliwości zamontowania instalacji PV, a na drugim można znacznie większą niż do zaspokojenia bieżących potrzeb.  Czy jest możliwość wspólnego rozliczenia  nadprodukcji i energii pobranej dla dwóch lokalizacji?  Definicja pojawiła się w nowej ustawie o OZE, ale czy już ten sposób funkcjonuje?

Odpowiedzi (3)

  • Po przeanalizowaniu zagadnienia okazuje się, że "prosument wirtualny" jeszcze nie działa. Założenia są takie, że prawdopodobnie pojawi się  taka możliwość od 01.04.2024 roku. 

    Źródło: Jedna z największych firm wykonujących instalacje PV w Polsce.

  • Owszem jest taka możliwość od jakiegoś czasu, choć i wcześniej podobne sytuacje mogły mieć miejsce, jednak nie zawsze miały ekonomiczne uzasadnienie. To jak to działa jest tak naprawdę rozwiązywane przez operatora energii, czyli tego z kim się rozliczamy i jaką umowę podpisujemy. W zależności od regionu różnie to wygląda. O tym mogą powiedzieć firmy elektryczne pracujące w różnych rejonach kraju. Nawet tak prosta sprawa jak warunki przyłącza czy odbioru są różne w różnych regionach kraju, choć przepisy są te same. O instalacji która jest opisywana przez autora pytania trzeba by też wiedzieć więcej. Nie widzę takiej możliwości w przypadku instalacji do 10kW. Ekonomicznie nie będzie to uzasadnione o czym zapewne autor pytania się przekona. Natomiast instalacje po wyżej 15 kW są już do przemyślenia, ale z kolei podlegają innym przepisom. 

    Dlatego tylko operator na danym terenie jest w stanie rozstrzygnąć wątpliwości. Możliwość istnieje ale czy będzie to opłacalne ? Nie wiem.

  • Z tego co wiem już funkcjonuje taki system jednak dla pewności @Sławomir Lesiak może wszystko dokładnie wytłumaczyć.😊