Czy założenie instalacji fotowoltaicznej na budynku wielorodzinnym może się opłacać? Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć?
W moim budynku nie ma windy, a miesięczny koszt energii elektrycznej konsumowanej przez oświetlenie (wymienione 2 lata temu na LED z czujką ruchu) to raptem 50zł. Założenie paneli fotowoltaicznych mija się z celem, ale mój dach jest płaski, a budynek najwyższy z pośród szeregu budynków sąsiadujących, szkoda zmarnować taki potencjał. Może dało by się to jakoś wykorzystać?
Czy ktoś może podpowiedzieć?
Czy pomysł zbudowania instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku wielomieszkaniowego ma sens?
Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Zależy kto jest właścicielem budynku, trzeba zacząć od zebrania, potem uchwały na wspólnocie, a jak spółdzielnia to niestety można zapomnieć. Prezes nie ugięty reszta ma to gdzieś. Tyle dachów w blokowiskach płaskich co można by to było tam zamontować zamiast pokrywać połacie pól i łąk na farmy PV ! Utrudniony dostęp dla wandali, szybko można to do sieci wessać i zaraz korzystać. No ale... Kiedyś chciałem u siebie w coś takiego, no aleeeee. A Panie po co to, a na co to... My mamy teraz ECOPEC nowe rury itp...
-
@ajotnet:właścicelem jest wspólnota mieszkaniowa czyli my. To nasz budynek i możemy nim dowolnie zarządzać. Zebranie większości głosów ( ponad 50%) nie stanowi problemu. Każda sensowna uchwała jest do podpisania. Zebrania z mieszkańcami robimy dopiero gdy jest już jakiś konkretny plan wdrożenia/ remontu/ inwestycji. Ostatnio wymienialiśmy WLZ, nie wiem czy będzie miało to jakieś znaczenie, dach również jest po remoncie więc przez najbliższe lata nie będzie potrzeby żadnej ingerencji w celu "łatania dziur" Dla mnie podstawowe pytanie to jak to będzie można rozliczać i czy się to będzie opłacać? Jak się potrzebuję do tego przygotować aby móc rozeznać temat.
-
-
Instalacja fotowoltaiczna stoi teraz pod wielkim znakiem zapytania. Ja bym z inwestycją poczekał, bo nie są to małe pieniądze.
Czytaj także:
Jaki okres rozliczeniowy wybrac przy podpisaniu nowej umo
Jaki okres rozliczeniowy wybrac przy podpisaniu nowej umowy komplek
Czy funkcjonuje już Prosument wirtualny?
Witam, Dwie nieruchomości należące do tego samego właściciela, dwa
Prosument lokatorski - dobra zmiana czy chybiona zmiana?
Dzień dobry,Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wprowad
Przyszłość i trendy technologiczne na 2024
Wszyscy zadajemy sobie pytanie, jaki będzie ten Nowy Rok, co przyni
Czy można zarabiać na energii z magazynu? Oto co mówi pra
Zastanawiasz się, czy jako prosument możesz sprzedawać energię zgro
Jakie warunki musisz spełnić, by odsprzedawać energię z m
Chcesz odsprzedawać energię z magazynu? Sprawdź, jakie warunki praw
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Na chwilę obecną brak jest uregulowań prawnych, aby mieszkańcy bloków czy wspólnot mogli produkować we własnym zakresie energię elektryczną z OZE, oczywiście za wyjątkiem produkcji na potrzeby własne. Teoretycznie każdy z mieszkańców za zgodą wspólnoty czy spółdzielni mógłby wybudować indywidualną instalację PV i podłączyć pod swój licznik. W praktyce jednak jest to mało realne.
Pewną szansę na produkcję wspólną i rozliczanie wszystkich uczestników daje instytucja prosumenta zbiorowego lub wirtualnego, która zgodnie z dyrektywą RED II będzie musiała zostać wdrożona. Jest już projekt nowelizacji ustawy o OZE.
Prosument zbiorowy ma umożliwić wybudowanie wspólnej instalacji przez kilku użytkowników i następnie wspólne rozliczanie z dostawcą energii.
Prosument wirtualny dla tych którzy nie dysponują możliwościami technicznymi, brak powierzchni lub inne przeszkody w miejscu poboru energii. Instalację można wybudować w innym, nawet odległym miejscu. Szczegóły opisane pod linkiem Prosument zbiorowy i wirtualny Pamiętajmy jednak, że na razie to tylko propozycja, daje jednak nadzieję.