Mówiąc o utrzymaniu odpowiedniej temperatury w szafie sterowniczej zazwyczaj na pierwszą myśl nasuwa się nam jej chłodzenie i wentylacja. Tym razem chciałbym, żebyśmy spojrzeli na sprawę odwrotnie. Powoli zbliża się do nas zima, a wraz z nią duże obniżenie temperatury, któremu towarzyszy groźna dla elektroniki wilgotność i mrozy. Całkiem prawdopodobne, że wraz z podwyżkami cen energii wiele zakładów przestanie ogrzewać niektóre pomieszczenia, czy hale.
Stąd moje pytanie - czy, a jeżeli tak to w jaki sposób odbije się to na aparatach znajdujących się z szafach sterowniczych? Jak się przed tym zabezpieczyć i jakie są efektywne sposoby na utrzymanie odpowiedniej temperatury w szafie?
Odpowiedzi (12)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@boss: Szczerze mówiąc nie myślałem wcześniej o takich pochłaniaczach i już nastawiałem się na montaż grzałki z termostatem. Myślę, że pochłaniacz może zdać egzamin zwłaszcza, że szafy które zdarzy mi się montować i tak trzeba dość regularnie serwisować, dzięki.
-
@Zhandos62:
Niedawno zutylizowałem około 200kg pochłaniaczy w torebkach po 300 i 500g. Spóźniłeś sie, dostałbyś za darmo. -
@boss: No cóż, niefortunnie :/ Będę musiał się zaopatrzyć
-
-
"Niska temperatura sama w sobie nie jest groźna, a nawet jest przyjacielem urządzeń. "
Tak pod warunkiem, że temperatura nie spadnie do poziomu krytycznego dla danego urządzenia czyli -20/30 stopni Celsjusza. Spotkaliśmy się nie raz i nie dwa gdy temperatura nawet raz w roku spadła poniżej -20 stopni Celsjusza i urządzenia w szafie się wyłączyły/przestały działać.
Zakłady produkcyjne są zobligowane do ograniczeniu życie energii, lecz ogrzewanie szaf sterowniczych jest to wartość pomijalna w zużyciu energii przez dany zakład produkcyjny więc ogrzewanie szaf sterowniczych wyłączone nie będzie. Dodatkowo wyłączenie szaf sterowniczych może spowodować straty na dziesiątki, jak nie setki tysięcy złotych więc żaden odpowiedzialny technolog/kierownik/manager na to nie pozwoli.
"Myślę, że pochłaniacz może zdać egzamin zwłaszcza, że szafy które zdarzy mi się montować i tak trzeba dość regularnie serwisować"
Rozwiązanie ciekawe, lecz co gdy pochłaniacz się wyczerpie, do czasu gdy nie dokonasz kolejnego serwisu ? Oprócz niskiej temperatury na urządzenie w szafie sterowniczej w negatywny sposób wpływa osadzanie się pary wodnej czyli przekroczenia punktu rosy. W takim przypadku nie pomogą pochłaniacze.
Dedykowanym urządzeniem dla takich zagadnień jest higro-termostat
https://www.tim.pl/higro-termostat-do-szaf-110-240v-acdc-10a-7t-51-0-230-4360 - Możemy ustalić wartość wilgotności i temperatury na jaką ma reagować urządzenie i wybrać jedną z 4 dostępnych funkcji. Urządzenie zostaje podłączone do jednej z grzałek, która powinna być dobrana względem wielkości szafy, położenia, miejsca, materiału.
lub sam termostat, który umożliwia podtrzymania temperatury do danego poziomu
https://www.tim.pl/termostat-do-szaf-i-obudow-kontrola-grzalek-1r-7t-81-0-000-2403
Grzałki
https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=7h.51&p=1
Dodatkowo na naszej strony internetowej: https://www.findernet.com/pl/polska/ niebawam pojawi się konfigurator doboru grzałek i wentylatorów do szaf sterowniczych.
Jeżeli ktoś jest niecierpliwy może skorzystać z konfiguratora dostępnego na głównej stronie firmy Finder w języku angielskim:
https://configuratore.findernet.com/en/
Zespól Finder Polska
-
@Finder:
To oczywiste. Zawsze trzeba mieć na uwadze zakres temperatur pracy. Zwłaszcza w przypadku elektromechaniki.
Pamiętam jeden taki przypadek ze swojej praktyki, gdzie z powodu zbyt niskiej temperatury smar tak gęstniał, że mechanizm przestawał pracować.
Zanim to zostało odkryte, powstało milion teorii czemu to nie chce działać ;) ;) ;) -
@Finder: Dzięki za podpowiedź, konfigurator na pewno gdzieś sobie zapiszę z myślą o przyszłych pracach. A czy waszym zdaniem to zobligowanie zakładów do ograniczenia energii przełoży się na częstszą konieczność montowania powyższych urządzeń?
-
@Zhandos62:Urządzenia, o których właśnie rozmawiamy wpływają na odpowiednie środowisko pracy dla elementów znajdujących się w szafach sterowniczych i takie urządzenia już od dawna są montowane, ponieważ przegrzanie szafy lub jej skrajnie wychłodzenie nie jest korzysytne dla podzespołów będących wewnątrz.
Poprzez ograniczenie zużycia energii mieliśmy na myśli szukanie wymiernych oszczędności na całym zakładzie produkcyjnym (montowanie liczników w celu analizy zużycia energii przez dany układ), ponieważ sama grzałka czy wentylator w szafie sterowniczej jest wartością pomijalną w całkowitym zużycie energii przez dany zakład.
-
-
-
Podczas praktyk miałem okazje być przy produkcji piwa. W niektórych miejscach takich jak np. Leżakownia, gdzie przez cały rok temperatura wynosi ok. 5 stopni Celsjusza, były dwie zasady działania:
•Jedna to przeniesienie szaf sterowniczych na zewnątrz, gdzie będzie miejsce ogrzewane,
•Druga to stosowano odpowiednie szafy sterownicze odporne na niskie temperatury, w których była kontrola temperatury i albo był blokowany przepływ powietrza i sama elektronika w niej zawarta grzała, albo otwierany był przepływ powietrza i wszystko było chłodzone.
-
@Pysiak: Są to jakieś opcje, przy nowej instalacji powiedziałbym że prawie bezproblemowe, ale przeniesienie istniejącej i działającej od kilka lat szafy może nie być aż tak prostym zadaniem. I oczywiście trzeba znaleźć dogodne miejsce, o które w wielu zakładach dość ciężko :/
-
@Zhandos62: Dokładnie tak, jednak sądzę, że warto o tym było pomyśleć przed zamontowanie. Rozumiem, że nie ma pieniędzy na ogrzewanie jednak w pomieszczeniach temperatura nie spadnie aż tak aby potrzeb było stosować dodatkowe środki. Przynajmniej takie jest moje zdanie.
-
-
-
Termostat, grzałka, radiator
Czytaj także:
Czy należy i w jaki sposób zabezpieczać przejścia przewod
Czy należy i w jaki sposób zabezpieczać przejścia przewodów przez ś
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Miejsce akcji: klatka w bloku mieszkaniowym Obiekt: Rower :) Zagadn
W jaki sposób zabezpieczyć instalację przed kradzieżą?
Kolejny raz zdarzyło się, że wracając na inwestycję po kilku dniach
Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy
Termostat to urządzenie utrzymujące zadaną temperaturę poprzez okr
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Niska temperatura sama w sobie nie jest groźna, a nawet jest przyjacielem urządzeń.
Problem, to wilgoć, zwłaszcza ta skraplająca się.
Jak to ogarnąć ?
Z takich metod nietypowych można zastosować pochłaniacze wilgoci. Woreczki ze środkiem pochłaniającym wilgoć świetnie się sprawdzają. Ale wymagają "obsługi", trzeba je kontrolować. Ale podstawa, to szafa powinna być zabezpieczona przez wnikaniem wilgoci z podłoża.
Standardowe rozwiązania, to oczywiście grzałki i termostat lub klimatyzator. Ale to prądu potrzebuje i to sporo.