Przeczytano 825 razy

Utylizacja paneli fotowoltaicznych aby nie wywozić do lasu to koszt

aktualnie to około 1,50 pln za 1 kg panela powiedzmy chyba netto. Nieźle to wygląda ?

Odpowiedzi (3)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 10 pytań
    • 86 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    W Polsce to może jeszcze nie tao duży problem ale reszta Europy zadaje sobie coraz częściej takie pytanie, co z tym fantem zrobić. Myślę, ze kwestią czasu jest wynalezienie alternatywy dla utylizacji PV, tak jak to zrobiono dla starych urządzeń elektronicznych, kiedyś szmelc, a dziś, chętnie skupowana stara elektronika z której odzyskujemy metale szlachetne jak platynę czy złoto, mam nadzieję tak samo będzie i z Panelami.

    Ale naradza się tez kolejne pytania, co niby z tymi EKO samochodami elektrycznymi? Co z "bateriami"? Przecież to nie jest wieczna rzecz, kiedyś jej parametry ulegną takim pogorszeniom, że należy je będzie wymienić, a gdzie utylizować takie baterie? Skoro już z małymi paluszkami jesy problem a co dopiero z takimi kabanami.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 15 pytań
      • 1113 odpowiedzi
      • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

      @ElektroinstalatorJG: Z samochodami elektrycznymi widzę większy problem niż z panelami. Baterie maksymalnie po 10 latach będą niezdatne do użytku. Znacząco zmniejszą swoją pojemność i cała zabawa w elektryki straci sens. Dodatkowo deklaracje o braku możliwości rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 roku (narazie tylko deklaracje, nic wiążącego) zmusi nas do przejścia na elektryki lub jakiś inny napęd jeślli nastąpi rewolucja w napędach. 

      Problem będzie też przy wszelkiego rodzaju wypadkach czy stłuczkach. Już teraz strażacy mają problemy z elektrykami: 
      https://wrc.net.pl/pr-ile-potrzeba-wody-aby-ugasic-samochod-elektryczny-ta-ogromna-liczba-mocno-prze

      I ostatnia kwestia. Póki co, prąd u nas jest wytwarzany głównie z paliw kopalnych. A więc spalanie węgla czy też innego środka nadal występuje. Przejście na elektryki, znacząco zwiększy zapotrzebowanie na energię elektryczną. Infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych zapewne do tego czasu znacząco się poprawi, ale nadal ten prąd jest "brudny" od spalania. Przejście na OZE to nie taka łatwa sprawa. Sam (chyba ty) pisałeś o utylizacjach łopat z turbin wiatrowych, że jest to problem. Tu potrzeba takich rzetelnych spotkań prawdziwych specjalistów, a nie dawanie nagród słynnej Grecie, a w tym czasie inni wynalazcy, którzy robią coś sensownego są pomijani. Problem jest szerszy i łapie wiele dziedzin życia (począwszy od przekazu medialnego, po zatrudnianie znajomych a nie specjalistów) ale ten świat tak działa. A kijem Wisły nie zawrócisz. Co nie znaczy, że nic w tym temacie nie jest do zrobienia. Zacząć można od nie wchodzenia w moim zdaniem durne tematy jak np, co Lewandowski zjadł na śniadanie, albo co jakiś celebryta zrobił. Celebryta co wystąpił w jakimś programie TV i przez to staje się opiniotwórczy dla innych. Na mnie to nie działa. Szukam autorytetów u specjalistów w danej dziedzinie, a nie u tych którzy są bardziej znani bo zrobili coś głupiego w TV lub pokazali fragment swojego życia. 

      https://www.salon24.pl/u/andrzej-s-tarnowski/1015391,boyan-slat-genialny-wynalazca-walczacy-z-zaniec
      (serwis przypadkowy, znaleziony na podstawie słów klucz aby dojść do mniej więcej tej informacji)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 15 pytań
    • 1113 odpowiedzi
    • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    Moim zdaniem, przez najbliższe 20 lat rynek utylizacji oraz cała otoczka rozwinie się tak, że w przypadku zakupu nowej instalacji (wymiany paneli i inwertera, przypuszczalnie będą to już emerytowane urządzenia) stare elementy czyli panele, inwerter, przewody będzie można oddać do firmy która wykonuje nową instalację. Tak jak jest teraz w przypadku zakupu np lodówki. Starą za darmo możesz oddać do sklepu lub nawet odbiorą ją z domu. Myślę, że zostanie to narzucone przez jakieś ustawy czy rozporządzenia. Dojdzie do tego zapewne KGO (koszt gospodarowania odpadami) tak jak opłacamy go w nowych urządzeniach AGD czy innych elementach które po zużyciu traktowane są jak elektrośmieci. 

    Pozostaje kwestia ceny demontażu. To zapewne przy wymianie instalacji będzie wliczone w cenę lub gratis. Jeśli ktoś samodzielnie będzie się decydował na utylizację to z pewnością będzie opłata za recykling. Jak duża? Tu ciężko przewidzieć, tak jak w przypadku szacowania ile może kosztować ogrzewanie schodów w grudniu.  Chociaż moim zdaniem cały ten biznes będzie mocno dofinansowany z programów rządowych/unijnych więc powstanie wiele takich firm. Wiele firm to i większa konkurencja i niższe ceny. Większe zyski to coraz lepsze i tańsze metody odzysku surowców. 

    Chyba nie trzeba się aż tak bać tematu utylizacji PV. Chociaż sam z początku wyrażałem spore obawy o to.

Czytaj także:

Klemy do paneli fotowoltaicznych
Społeczność

Klemy do paneli fotowoltaicznych

Witam, czy te klemy do paneli są malowane, czy anodowane? Uchwyt p

Więcej
Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych?
Społeczność

Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych?

Dzień dobry, Poszukuje kabla do paneli fotowoltaicznych ydy 5x4 lub

Więcej
Panel fotowoltaiczny
Społeczność

Panel fotowoltaiczny

 Czy ten panel będzie pracował z akumulatorem 12V ? Moduł fot

Więcej
Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać?
Blog

Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać

Najważniejszą informacją zawartą w donbrze przygotowanym projekcie

Więcej
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy dla zwykłego Kowalskiego fotowoltaika ma sens?
Blog

Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po

Więcej
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta? cz. 2
Blog

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz

Czy technologia zdolna jest dorównać ludzkiej ekspertyzie, czy może

Więcej