4 odpowiedzi

Sprawdź

U Basi ściany są z prefabrykatów keramzytowych, ponoć nie wymagają już tynków i są gotowe do malowania. Kiedy w takim razie wykonuję się instalację elektryczną w klasycznym budownictwie? Na jakim etapie? Zaraz po wymurowaniu czy tuż przed malowaniem na go

KU-609513f168226 0 pkt dodane:

U Basi ściany są z prefabrykatów keramzytowych, ponoć nie wymagają już tynków i są gotowe do malowania. Kiedy w takim razie wykonuję się instalację elektryczną w klasycznym budownictwie? Na jakim etapie? Zaraz po wymurowaniu czy tuż przed malowaniem na gotowo ?

 • Jak budynek będzie zamknięty i zabezpieczony, przed tynkami i posadzkami. Jeżeli to jest gotowa ściana to zakończy się bruzdowaniem i może jakieś producent tych ścian ma swoje materiały do klejenia, szpachlowania itp.

  Kiedyś miałem taki blok z takiego materiału na działówkach :

  10 cm MULTIGIPS płyta GIPSOWA VG-ORTH Promonta (marketpsb.pl)

 • Z tego co mi wiadomo,  to w prefabrykatach powinieneś mieś już wykonane otwory na puszki i przeprowadzone rurki aby doprowadzić tam przewód. Widziałem kiedyś jak przewody są prowadzone nad ścianą, pomiędzy stropami w szczelinie i prosto do rozdzielnicy. W tym konkretnym przypadku każdy przewód wchodził do rozdzielnicy, każde gniazdko. włącznik, lampa.

 • GN 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  dobre pytanie, acz podchwytliwe :D

  https://jwbudownictwo.com/artykuly/technologia-keramzyt-161


  ja podrzucę jeszcze tylko tzw. gładź angielską lub plastrowanie - bardzo ładnie oddycha - ciekawa technika.

  https://www.youtube.com/watch?v=a8OGBgvNpgo

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  W klasycznym budownictwie wykonanie instalacji należy przeprowadzić po wymurowaniu ścian i zamknięciu wszystkich otworów. Powód jest prozaiczny -nie chcemy, żeby nasze przewody powędrowały na złom 🙂  Poza tym wykonanie instalacji powinno składać się z trzech etapów. Pierwszy położenie przewodów. Drugi uzbrojenie rozdzielni po tynkach lub gipsach. Nie chcemy zabrudzić aparatów w rozdzielni. Trzeci to biały montaż najlepiej po pierwszym malowaniu. Stanowczo zalecam, żeby wszystkie trzy etapy robił ten sam elektryk, najlepiej z pobliskiej okolicy. W razie drobnych awarii mamy autora instalacji i fachowca pod ręką.