Przeczytano 1 697 razy

Jak projektować instalację elektryczną w budownictwie drewnianym?

Nigdzie nie mogę znaleźć wytycznych na temat projektowania instalacji elektrycznej w domach o konstrukcji drewnianej. Obecnie mam zlecenie na letniskowe domki gdzie szukać wytycznych?

Odpowiedzi (8)

 • Najlepiej w korytkach nadtynkowych, a jeżeli przewody mają iść w ścianach to obowiązkowo muszą iść w peszlu !

 • W domach drewnianych kładziemy instalacje oczywiście stylem natynkowym, przewody najlepiej w rurkach lub korytkach PVC. Odradzam zdecydowanie peszle poniewaz wygladaja dość nieestetycznie, wyginaja sie jak osika na wietrze. Gniazda i włączniki i oświetlenie najlepiej montować z zabezpieczeniem IP66 ,  bezpieczeństwo raczej takie wg mnie i spokój że nie dojdzie wilgoć do urządzeń.

 • Jeśli chodzi o instalacje w domkach drewnianych. Niema jakichś specjalnych wymagań, poza tym iż przyjęło się iż wszystkie przewody są układane albo w peszlach albo w rurkach pcv, lub w korytkach pcv. I to tylle tak naprawdę Polskie normy wymagają by przewód miał 2 stopień ochronności, a ma dlatego, że ma już dwie izolacje dodatkową ochroną jest wyłącznik różnicowoprądowy, więc taki peszel czy korytko jest jeszcze dodatkową ochroną, osobiście uważam iż mimo wszystko powinno się te przewody przeciągać przez peszle i korytka.

 • Nie istnieją specjalne wytyczne dotyczące budynków drewnianych. Ponadto drewno (lub materiały drewnopochodne) wykorzystywane w budownictwie posiadają różne właściwości. Z tych powodów planując instalację elektryczną w budynku drewnianym należy oprzeć się na normie PN-IEC 60364-5-51 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych oraz zdrowym rozsądku.

  Najczęściej instalacja w budynkach drewnianych wykonywana jest, jako „natynkowa”.

 • Montując instalację elektryczną w drewnianym domu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Powodem większości pożarów w domach drewnianych jest niepoprawnie zamontowana instalacja elektryczna. Planując instalację elektryczną w budynku drewnianym należy oprzeć się na normie PN-IEC 60364-5-51 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Zaleca się w instalacjach elektrycznych stosować kable i przewody niepalne. Najlepsze są kable z potrójną izolacją, tak zwane bezhalogenowe. W rzeczywistości są to kable o dwuwarstwowej powłoce izolacyjnej, pokrytej dodatkowo niepalnym wypełniaczem. Bezhalogenowe kable i przewody w czasie spalania nie wydzielają żadnych toksycznych substancji. Najczęściej są one okrągłe, w kolorze szarym i ciężko się zginają.

 • Znalazłem jeszcze coś takiego tutaj chłopaki trochę więcej tłumaczą w tym zakresie 

  może coś ci podpowie ten film :)

 • Zasady prowadzenia przewodów jak w standardowej instalacji.

  z tym wyjątkiem że stosujesz szczelne połączenia : poszki pod peszel, peszel 

  musisz ograniczyć maxymalnie kontakt przewodów z drewnem i innymi elementami 

  na filmiku masz jedna z ciekawych realizacji takiej instalacji