4 odpowiedzi

Sprawdź

Jak projektować instalację elektryczną w budownictwie drewnianym?

Moderator Wiesław dodane:

Nigdzie nie mogę znaleźć wytycznych na temat projektowania instalacji elektrycznej w domach o konstrukcji drewnianej. Obecnie mam zlecenie na letniskowe domki gdzie szukać wytycznych?

 • LukkiSto 7 pkt

  Nie istnieją specjalne wytyczne dotyczące budynków drewnianych. Ponadto drewno (lub materiały drewnopochodne) wykorzystywane w budownictwie posiadają różne właściwości. Z tych powodów planując instalację elektryczną w budynku drewnianym należy oprzeć się na normie PN-IEC 60364-5-51 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych oraz zdrowym rozsądku.

  Najczęściej instalacja w budynkach drewnianych wykonywana jest, jako „natynkowa”.

 • Br3xPL 3 pkt

  Montując instalację elektryczną w drewnianym domu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Powodem większości pożarów w domach drewnianych jest niepoprawnie zamontowana instalacja elektryczna. Planując instalację elektryczną w budynku drewnianym należy oprzeć się na normie PN-IEC 60364-5-51 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Zaleca się w instalacjach elektrycznych stosować kable i przewody niepalne. Najlepsze są kable z potrójną izolacją, tak zwane bezhalogenowe. W rzeczywistości są to kable o dwuwarstwowej powłoce izolacyjnej, pokrytej dodatkowo niepalnym wypełniaczem. Bezhalogenowe kable i przewody w czasie spalania nie wydzielają żadnych toksycznych substancji. Najczęściej są one okrągłe, w kolorze szarym i ciężko się zginają. 

 • Adus 14 pkt

  Znalazłem jeszcze coś takiego tutaj chłopaki trochę więcej tłumaczą w tym zakresie 

  może coś ci podpowie ten film :)

 • Adus 14 pkt

  Zasady prowadzenia przewodów jak w standardowej instalacji.

  z tym wyjątkiem że stosujesz szczelne połączenia : poszki pod peszel, peszel 

  musisz ograniczyć maxymalnie kontakt przewodów z drewnem i innymi elementami 

  na filmiku masz jedna z ciekawych realizacji takiej instalacji