3 odpowiedzi

Sprawdź

jak wykonać instalacje elektryczną w domu jednorodzinnym?

Abel 1 pkt dodane:

Naczytałem się tego jak źle są wykonane instalacje elektryczne i postanowiłem u siebie zrobić samemu a elektrykowi dać tylko do sprawdzenia. Powiedzcie co powinienem zrobić i podpowiedzcie dobre rady.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Proponuję zacząć od listy. Listy instalacji, które w tym domu mają być zainstalowane np:

  - instalacja elektryczna
  - instalacja alarmowa
  - monitoring
  - instalacja odgromowa
  - anteny TV naziemnej (jakie jeszcze)
  - domofon / wideodomofon
  - LAN czyli internet po kablu
  - Wi-Fi
  - elektrycznie otwierane bramy
  itd.


  Następnie wybrać czy w domu ma być jakaś automatyzacja (inteligentny dom) i sterowanie np:
  - sterowanie ogrzewaniem
  - rekuperacja
  - klimatyzacja
  - elektrycznie sterowane rolety
  - nawadnianie ogrodu
  itp.

  Następnie zrobić listę z wytycznymi dla projektanta który powinien w oparciu o konkretne wskazane systemy i urządzenia zrobić odpowiedne projekty wraz z wyznaczeniem tras kablowych i odpowiednim KOMPLETNYM zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym wszystkich instalacji.

  Należy zadbać o prawidłowo wykonane uziemienie i system wyrównania potencjałów w budynku. 

  Okazać się może, że nie będzie to jeden projekt a kilka projektów, które ostatecznie musi skoordynować projektant który ma doświadczenie w zagadnieniach ochrony przeciwprzepięciowej i kompatybilności elektromagnetycznej.

  I na końcu koszty. Na pewno należy policzyć koszty porządnie wykonanego projektu, a następnie należy mieć świadomość, że prawidłowo wykonana instalacja elektryczna będzie droższa od większości wykonywanych instalacji (bardzo rzadko w Polsce spotykałem dobrze wykonaną instalację elektryczna w budownictwie mieszkaniowym) policzyć na palcach rąk bym mógł. Ale za to w tak wykonana instalacja zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

  Przykładowo gdy rozmawia się o instalacjach fotowoltaicznych to zarówno wykonawcy, jak i "szczęśliwi" posiadacze zapewniają że taka instalację da się niedrogo wykonać i działa, ale pożarów jest coraz więcej i już oficjalnie w środowiskach ekspertów mówi się o tym, że większość instalacji jest wykonywana błędnie. W celu obniżenia kosztów pomijane są zabezpieczenia, i używane są produkty najtańsze co doprowadza w późniejszym czasie do awarii i pożarów. Natomiast wykonanie takiej instalacji zgodnie z wytycznymi znacznie wydłuża "czas zwrotu" inwestycji. 

  Cóż, zachęcam do zapoznania się z materiałami, które dorzucam na zdjęciach.

 • Elektryka to rozległy dział, i nie da się tego nauczyć z dnia na dzień. 

  Zaczynając od początku. Kabel dobieraj do obciążenia (typowo w domu będzie to najczęściej 2.5mm² na obwód gniazd, 1.5mm² na oświetlenie) 

  Styki dokręcaj mocno WSZYSTKIE                             luźny styk > większą rezystancja > większy prąd > temperatura > pożar.

  Żyłę przewodu najlepiej dawać z prawej strony śruby wtedy dokręcając zaciskasz dodatkowo żyłę. Kręcąc z lewej strony wypychasz ją. Jak spróbujesz zobaczysz o co chodzi. Tak, że izolacje ucinają na ok. 10mm, żeby nie wystawała poza styk.

  Przewody układaj równo z odpowiednimi odstępami. I rób zdjęcia! Żeby później wiedzieć gdzie nie wiercić. 

  Do łączenia w puszkach zainwestuje w szybkozłaczki szybciej pójdzie ci robota, chyba że zdecydujesz się na instalację bez puszkową. 

  Rozdzielnice oddał bym już raczej fachowcowi. Dla laika za trudny "egzamin" 

  PS. Nie każdy elektryk jest zły, wystarczy poszukać na internecie odpowiedniej osoby z papierami i pojęciem. Zawsze możesz zapytać na ŁNN, czy elektryk zrobił to czy to w odpowiedni sposób z pewnością pomożemy :). 

 • Wykonać dobry projekt, a następnie przejść do realizacji zgodnie z projektem.

  Nie wiem jakie doświadczenie masz ale z marszu to bym się nie pchał nawet w prosta elektrykę.