8 odpowiedzi

Sprawdź

Sterownik swobodnie programowalny, czy specjalistyczny?

Zhandos62 110 pkt dodane:

Automatyka rozwija się bardzo prężnie i obecnie w prawie każdej instalacji stosuje się jakiś moduł sterujący.
Stąd pojawia się moje pytanie, czy chętniej korzystacie ze sterowników swobodnie programowalnych, czy specjalistycznych / stworzonych specjalnie pod konkretny rodzaj instalacji? A może stosujecie coś jeszcze innego?


Jakie widzicie wady i zalety poszczególnych rozwiązań oraz co zadecydowało o tym, że wybieracie akurat takie, a nie inne.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Cześć! Moim zdaniem wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli będziesz realizował sterowanie automatyką domową w małym domku inaczej podejdziesz do tematu, a inaczej w przypadku automatyki w biurze lub hotelu. Jeszcze inne wymagania ma automatyka procesu produkcyjnego, a jeszcze inne np. sterowanie przepływem mocy w farmie fotowoltaicznej. Dlatego trzeba zawsze podchodzić do danego tematu indywidualnie. 

  Ja do automatyki domku stosuję głównie proste rozwiązania, np. przekaźniki bistabilne PBM-01, sterowniki rolet SRP-01, programatory czasowe ZCM-42. Jeżeli klient chce sterować zdalnie to dodatkowo stosuję rozwiązania supla. Tutaj zastosowanie bardziej skomplikowanej automatyki w mojej ocenie mija się z celem, ale widywałem już instalacje sterowane przez PLC SIEMENSA - jest to przecież indywidualny wybór projektanta i wykonawcy instalacji.

  Do większych tematów (ostatnio zrobiona kancelaria prawną w wersji super premium) stosuję rozwiązania KNX w oparciu o produkty GIRA, ABB oraz HAGER. Jednak takie tematy zdarzają się rzadko (przynajmniej dla mnie).

  Do przemysłu małego (linia do plastyfikacji rur) stosowałem proste sterowania w oparciu o przekaźniki czasowe, np. PCM-07/U. Ich zaletą jest łatwy serwis działów utrzymania ruchu, prosta konfiguracja oraz spora odporność na warunki zewnętrzne (a były hardcorowe). Stosowałem także sterowniki Logo, S7 i inne - gdy konieczne było zastosowanie bardziej skomplikowanych algorytmów uwzględniających np. sygnały z czujników. 

  Moim zdaniem warto stosować jak najprostsze rozwiązania, ponieważ są najbardziej niezawodne. Ale to tylko moja opinia :)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Jeżeli chodzi o automatykę budynkową to głównie systemy takie jak KNX lub Grenton, Ampio czy Loxone. 

  Dlaczego budowę domu inteligentnego w systemie KNX należy traktować jako inwestycję, a nie jako koszt.

  Do mniejszych instalacji proste PLC typu LOGO8! 

  https://www.tim.pl/modul-rozszerzen-8we8wy-cyfrowych-24v-dctranzystorowe-logo-dm16-24-6ed1055-1cb10- 

  Ze specjalistycznych nie miałem okazji korzystać jeszcze, nie ten typ zleceń widocznie. 

  Wiadomo że cena jest głównym czynnikiem jeżeli chodzi o wybór, zawsze staram się jednak przekonać inwestora że nie warto na wszystkim oszczędzać.

  Często wybieram LOGO bo jest bardzo proste w programowaniu a cena też nie jest jakaś kosmiczna a możliwość rozbudowy zawsze jest. 

  Do większych instalacji wiem że znajomi automatycy chwalą sobie Siemensa S7. 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Sterowniki dedykowane które konfigurujesz są tańsze z reguły i są tworzone do określonego procesu który mają kontrolować.

  Plc to " pełna" dowolność i możliwość stworzenia czego chcesz, czyli więcej pracy jako programista oraz z reguły wyższa cena sterownika.