14 odpowiedzi

Sprawdź

Czy programujecie małe sterowniki PLC ?

Robsontech 49 pkt dodane:

Czy według Was elektryk powinien potrafić programować małe sterowniki PLC lub przekaźniki programowalne jak easyE4, logo itp ?

Czy programujecie takie sterowniki i do jakich aplikacji ich używacie ?

 

 • Ja potrafię.

  Elektryk to elektryk ale czasem jest potrzeba zamiast kilkunastu przekaźników i czasowej skorzystać z plc i wtedy jest ładnie i czytelnie, a klienci coraz bardziej wymagający.

 • To zależy od charakteru wykonywanej pracy. Jeśli ktoś się specjalizuje w pomiarach, to nie musi, jeśli ktoś klepie instalacje w domkach jednorodzinnych to też nie musi. Natomiast jak ktoś pracuje w UR czy w jakimś serwisie gdzie są obecne takie sterowniki to jak najbardziej, jest to przydatna wiedza. Podobnie jak w instalacjach inteligentnego domu, tam taka wiedza może pomóc. 

  Ja jestem zdania że zawsze warto się szkolić ale też z  głową. Czy elektryk pracujący w UR i jeśli z tym wiąże swoją karierę powinien iść na szkolenie z systemu monitoringu? Jeśli nie wykonuje takich instalacji, to po kilku miesiącach lub latach nie będzie pamiętał z tego szkolenia zdecydowanej większości. Może łatwiej mu będzie przypomnieć to sobie niż uczyć się od nowa ale ten czas poświęcony na naukę mógłby pójść w inną stronę i np jakieś szkolenia z czujników czy innych przemysłowych rzeczy. 

  Inna sprawa jeśli ktoś jest pasjonatem i robi instalacje w domkach ale interesuje go programowanie PLC, wtedy jak najbardziej można się spełniać i inwestować w siebie.

 • come 162 pkt

  Czy powinien, nie wiem. Wszystko zależy od charakteru wykonywanej pracy. Jeśli dzięki temu możesz zrobić, naucz się i zarabiaj. Jeśli nie masz styczności z PLC na co dzień tylko bardzo sporadycznie - musisz sam zdecydować czy Ci to będzie potrzebne czy nie ;) 

 • To tak jak byś się zapytał lekarza od mózgu czy jak ma wysypkę na plecach to co ma zrobić - "idź do dermatologa" ! 

  Jak elektrykowi to potrzebne to niech się szkoli i bierze kolejny balast do głowy i z nim chodzi bo mu to będzie potrzebne 1-raz na 3 lata !

  Każda firma produkująca jest niby podobna niby taka sama, a zawsze inna. 

  Jeżeli chcesz to nikt Ci tego nie zabroni, ucz się. Firmy myślą aby sprzedać, a mało kto szkoli serwisantów tylko pod siebie, a potem pilnuje aby nie poszedł do konkurencji.  

  A za jakiś czas zmieni się oprogramowanie, wygląd itp itd. Po co to komu. Ile elektryk tego robi i jak często ?

  Serwisanci kotłów szkolą się w 2-3 firmy i nie udają że znają się na każdym i co to nie oni. Jak ktoś jest do wszystkiego to do niczego ! Pewnie że jak się znasz na tym to poradzisz sobie na innym. Ale każdy niech chleba pilnuje swojego nie podkrada innemu.