21 odpowiedzi

Sprawdź

Sterowanie roletami okiennymi.

Br3xPL 75 pkt dodane:

Jak sterować takimi roletami, czy trzeba kupować dedykowane rolety, czy można samemu pomajsterkować?  

 • EL-ROJ

  Cześć! Sterowanie roletami warto przemyśleć już na etapie kładzenia okablowania domowej instalacji. 

  Okablowanie

  Najczęściej spotykane są struktury okablowania oparte o schemat pierścienia lub gwiazdy. Bardzo ładnie opisane są one (i narysowane) w artykule mojego imiennika: 

  https://laczynasnapiecie.pl/blog/sterowanie-roletami-okiennymi

  Ja osobiście polecam rozwiązanie w postaci okablowania instalacji kilkoma pętlami w formie pierścienia. Prowadzimy zatem przewód 5 żyłowy z rozdzielnicy do pierwszej puszki. Do puszki trafia także przewód z rolety. Puszka powinna być kieszeniową (posiada większą komorę podtynkową, gdzie można wygodnie schować okablowanie oraz sterownik). Następnie przewód 5 żyłowy (najlepiej linka) trafia do kolejnej puszki itd. aż do ostatniej puszki i rolety występującej w danej grupie. Następnie z rozdzielnicy prowadzone są przewody do przycisku centralnego i grupowego oraz do miejsca w którym montowany jest system alarmowy. 

  Automatyka

  Pod przyciski sterowania lokalnego można zamontować sterownik rolet typu SRP-01. Pozwoli on na sterowanie lokalne (pojedynczą roletą) poprzez przycisk roletowy zamontowany bezpośrednio w puszce zawierającej sterownik. Dzięki zastosowanemu okablowaniu można roletami sterować wspólnie, jako jedną grupą, poprzez przycisk grupowy. Pod przyciskiem tym lub w rozdzielnicy warto dodatkowo zainstalować sterownik pozwalający na łączność zdalną i sterowanie poprzez aplikację mobilną. Możemy wówczas każdą z grup rolet otwierać i zamykać z dowolnego miejsca na świecie. Dodatkowo, łącząc całość z centralą alarmową, można zaprogramować automatyczne zamykanie rolet po zazbrojeniu alarmu. Możliwe jest także wykorzystanie programatorów czasowych do automatycznego zamykania rolet o określonej godzinie w wybranym dniu roku (warto zobaczyć filmik z dodanego linku). Ciekawą propozycją jest też zegar typu ZCM-42 (to właśnie ten link). Umożliwi on automatyczne zamykanie rolet o zmierzchu oraz ich otwieranie o określonej godzinie, innej w różne dni tygodnia. Można także zastosować dodatkowe sterowniki radiowe, które pozwolą na zarządzanie całością z pozycji pilota. Przykładem takiego sterownika jest SRP-03 współpracujący np. z pilotami P-301. 

  Użytkowanie

  Mając sterowniki lokalne jednym przyciśnięciem klawisza otworzymy lub zamkniemy roletę okienną (bez konieczności sterczenia przy łączniku roletowym). Dzięki przyciskom grupowym możemy np. jednym przyciskiem zamknąć rolety w salonie lub też na całym piętrze. Dzięki sterowaniu poprzez aplikację mobilną można zamykać rolety będąc poza domem. Wychodząc z domu i uzbrajając alarm automatycznie zamkniemy rolety. Korzystając z zegara ZCM-42 nie musimy sami martwić się o sterowanie roletami - ich praca odbywa się automatycznie. 

 • Piotr Bibik

  Przy okazji roletowe sterowniki do montażu w puszce :) 

  https://bit.ly/3g4Ep8i

 • Piotr Bibik

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Dla mnie sterowanie roletami to automatyka, która umożliwia mi:
  - otwierać lub zamykać roletę z przycisku na ścianie
  - otwierać lub zamykać roletę z urządzenia mobilnego z dowolnego miejsca gdzie mam dostęp do internetu
  - na urządzeniu mobilnym mam podgląd w jakim stanie aktualnie znajduje się roleta
  - roleta otwiera się i zamyka według harmonogramów godzinowych
  - roleta otwiera się i zamyka z uwzględnieniem czasu wyprzedzenia lub opóźnienia w stosunku do wschodów lub zachodów słońca
  - rolety mogę wpiąć w sceny (chociażby sterowanie grupowe)
  - mogę zamykać lub otwierać rolety według określonych logik np. siła wiatru czy opady deszczu lub wzrost temperatury
  - mogę ustawić kaskadowość otwierania lub zamykania rolet (to nie tylko bajer lecz w niektórych przypadkach konieczność).
  - sterowanie roletą to również sterowanie za pomocą komend głosowych.

  - fajnie jak mogę sterować roletą z przeglądarki internetowej

  - Na jakim etapie budowy jest obiekt (czy mogę kłaść kable czy tylko droga radiowa)?
  - O jakich roletach rozmawiamy? Bo są i takie gdzie jest tylko zasilanie a kierunek obrotów ustawia już wewnętrzny sterownik.
  - Jaka jest moc rolet (co prawda rzadko, ale można się zdziwić gdy klient ma duże ciężkie rolety gdzie prądy potrafią być spore).

  - czy klient oczekuje sterowania roletami przy zaniku napięcia np. z UPS?

  - jeśli rozmawiamy o bezprzewodowym systemie to jaki sygnał radiowy jest preferowany i jaka jest konstrukcja domu?
  - jakiego bezpieczeństwa teleinformatycznego oczekuje klient i czy system sterowania radiowego takie bezpieczeństwo zapewnia?

  - czy klient planuje integrację z innymi systemami np. Google Home, Alexa, Home Assistant itp.

  Więc rozmawiając o sterowaniu roletami chciałbym wiedzieć dokładnie jakie oczekiwania ma klient. Dopiero potem mogę proponować rozwiązanie.

  Wyżej opisane możliwości to tylko sterowanie roletą. Inteligentny dom to według mnie dużo bardziej skomplikowane zależnosci łączące również inne sytemy.

 • Piotr Bibik

  @GN @Gwozdziu944 ​​​​​​​ @Jacek Niżyński ​​​​​​​@Br3xPL

  Opiszcie proszę, co dokładnie rozumiecie pod pojęciem sterowanie roletami?

  Chodzi mi o dokładne opisanie jak mają się zachowywać rolety i w jaki sposób chcecie nimi sterować?

 • Jacek Niżyński

  Temat sterowania roletami jest dość aktywny w naszej społeczności. Jeśli chodzi o system sterowania to jest on niezależny od rodzaju rolet. oczywiście są rolety mówiąc w skrócie lepsze i droższe które posiadają nawet czujnik monitorowania opuszczenia ale praktycznie każdymi roletami wyposażonymi w silnik można sterować. Systemów jest tyle że trudno wymienić wszystkie np.: Zamel, F&F, Fibaro, Satel, Nexans itd...….Jeszcze kilka lat temu moi klienci automatycy realizowali takie sterowanie na przekaźnikach. Dzisiaj są do tego dedykowane urządzenia. Ja osobiście używam Satela z aktorami APS. Obecnie obserwuję duża popularność systemów radiowych które obsługuje się pilotem a sterowniki montowane są w puszkach pod przyciskami roletowymi.

 • Gwozdziu944 164 pkt

  Zdecydowanie bardziej polecam SUPLA niż exta free czy exta life z produktów zamela. W supli masz dodatkowo możliwość sterowania roletami z aplikacji bez konieczności zakupu dyktowanej centrali sterującej. 

  Ddatkowo wydaje mi się że supla rozwija się szybciej gdyż jest to po części projekt społeczności produkowany przez zamela. A produkty exta free czy exta life dosyć wolno się rozwijają. 

  Co do rolet to zwykle rolety elektryczne. Nic specjalnego nie trzeba. Jedynie warto pod włączniki rolet zastosować puszki kieszeniowy a przynajmniej pogłębianie. 

 • GN 11 pkt