W ciągu dnia moje mieszkanie mocno się nagrzewa. Mam klimatyzator i chcę żeby włączał się kilkanaście minut przed powrotem z pracy żeby ochłodzić mieszkanie zanim wrócę do domu. Nie zostawię włączonej klimy na cały dzień bo zapłacę majątek za prąd. Przyszło mi do głowy smart-gniazdko tylko problem w tym, że klimatyzator nie jest zasilany z gniazdka tylko najprawdopodobniej z puszki. Macie pomysł co mogę z tym zrobić?
bez większych przeróbek i remontów
*najwygodniej będzie mi sterować z telefonu
Odpowiedzi (8)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Jeśli oczekujesz funkcji zdalnego włączania/wyłączania oraz harmonogramu, zachęcamy do użycia naszego switchBoxa: https://www.tim.pl/blebox-switchbox-przekaznik-wifi-230v-jednokanalowy-sterowanie-sterowany-z-aplika
-
Osobiście nie wywalał bym oryginalnej elektroniki, która umożliwia różnego rodzaju ustawienia. Jeżeli chcesz tylko załączać i wyłączać klimatyzację z aplikacji na telefonie, to wystarczy wpiąć równolegle do "przycisku załączającego, sterownik który będzie zwierał jego styki (tu polecam @BleBox) Niestety taka modyfikacja wymaga ingerencji w sterowanie urządzenia, ale dla średnio zaawansowanego amatora nie powinno to być problemem. Wybór sterownika zależy od sposobu załączania za pomocą przycisku na panelu klimatyzatora, najczęściej sprawdza się sterownik, który może bezpotencjałowo zwierać styki, tu na pewno @BleBox zaproponuje odpowiedni sterownik.
-
podaj model klimatyzatora. Może okazać się, że ma już fabryczną integrację z Google Home lub Home Assistant lub inną platformą integracyjną i wówczas to już sterowanie nim zdalnie z telefonu będzie dość proste i tanie. Tu możesz wyszukać firmy które mają integracje z Home Assistant: https://www.home-assistant.io/integrations/
-
@Piotr Bibik: Model to LG LS-Q096AAL 2,6kW. Do najnowszych nie należy
-
@patinowak: wygląda na to że gotowej integracji nie ma. Cóż jest kilka możliwości. U siebie bym wywalił jego oryginalną elektronikę i wykonał własne sterowanie np. na OPTA @Finder lub innym sterowniku np. Blebox (tu kilka sterowników i integracja np. Home Assistant lub inna platforma). Ewentualnie szukałbym programowalnego nadajnika podczerwieni z jakimś protokołem komunikacji który możemy zintegrować z Home Assistant. Niestety komunikacja poprzez podczerwień ma sporo wad np. brak informacji zwrotnej więc albo zmieniłbym klimatyzator na inny (z komunikacją) albo wymienił układ sterujący. Oczywiście można próbować zrobić coś na obecnym sterowniku i próbować się z nim integrować po stronie elektroniki, ale to już zabawa na długie wieczory z multimetrem, Google i odrobiną szczęścia.
P.S.
jak OPTA lub innym przekaźnikiem programowalnym sterować z telefonu? U siebie na EASY @EATON Electric wykonałem sterowanie rekuperatorem. EASY na wejścia ma podłączone lokalnie przyciski a w wejścia analogowe sterowniki @BleBox dzięki czemu mogę nim sterować lokalnie a ponieważ w domu mam instalację w dużej mierze wykonaną na automatyce Blebox więc zależało mi aby rekuperator był w tym samym standardzie. Dzięki temu mam możliwość sterowania rekuperatorem z telefony, komputera itd. Oczywiście jest jedna wada. W moim przypadku nie mam w aplikacji informacji zwrotnej jeśli ktoś lokalnie z przycisku ustawi rekuperator. Ale kilka lat używania tego rozwiązania pokazało że to żaden problem i w praktyce to bardzo fajnie działa :)
-
-
-
Jeżeli klimatyzator jest podłączony do jakiejkolwiek puszki to do wyboru masz naprawdę spory wybór urządzeń typu smart. Oczywiście najpierw należy się zorientować, czy w puszcze będzie wystarczająco dużo miejsca na zainstalowanie takiego sterownika. Urządzenia takie maja prawie wszyscy liczący się na rynku producenci urządzeń smart home. Po zainstalowaniu takiego urządzenia najczęściej potrzebny jest dostęp do sieci wi-fi żeby móc zdalnie przez aplikacje sterować załączeniem i wyłączeniem urządzenia. Mając takie urządzenia można wprowadzać nawet harmonogramy, programowanie czasowe i szereg innych. Mam jedynie wątpliwości co do tego czy tylko wystarczy załączenie urządzenia do prądu. Zwykle sa na czuwaniu i dopiero przez naciśniecie czy to na pilocie czy tez przez przycisk następuje załączenie urządzenia do pracy. Wtedy potrzebne są inne kombinacje z wprowadzeniem klimatyzacji w stan pracy. Jeżeli chodzi o zwykle odbiorniki które mogą załączać i wyłączać urządzenie to można skorzystać z ZAMEL-a, BleBox-a, F&F Jeżeli jednak okaże sie że samo załączenie do prądu to nie wszystko, to wtedy polecam tzw. inteligentne piloty na podczerwień. Sa one w stanie zdalnie załączać urządzenia sterowane pilotem. Najwięcej takich pilotów jest oferowanych chyba w systemie Tuya. Można oczywiscie do tego podejść jeszcze inaczej ale tutaj trzeba by trochę zaingerować w sterowanie klimatyzacji.
-
@Sławomir Lesiak: Też wydaje mi się że najprościej byłoby tutaj zastosować coś w tym stylu: Uniwersalny pilot. Podłączenie tego to tak właściwie plug and play i obędzie się bez zmian w obecnej instalacji i znajdowania miejsca w puszce.
-
Czytaj także:
Wyłącznik sterowany z telefonu?
Potrzebuję budżetowy wyłącznik, który można wpiąć w gniazdko i załą
Zdalne sterowanie zasilaniem klimatyzacji.
Potrzebuje pomocy. Chodzi o sterowanie zdalne zasilaniem (kli
Doświadczenia z klimatyzacją
Dzień dobry! Lato dobiega końca, wielu z was wraca (lub wrócił
Sterowanie roletami okiennymi [infografika]
Rolety okienne dają nam poczucie bezpieczeństwa, regulują dostęp św
SMART HOME - okiem praktyka
O tym, co oferują domy inteligentne, jak się w nich mieszka i jak z
Poradnik Jacka - Sterowanie oświetleniem z F&F FOX
Jedną z największych zalet instalacji inteligentnego domu jest możl
Jeszce jedna bardzo ważna uwaga, opisując rozwiązanie, miałem na myśli sterowanie przyciskiem "standby" a nie odłączaniem zasilania i proponuję najpierw przetestować jak zachowuje się klimatyzator po naciśnięciu tego przycisku zarówno wyłączając jak i włączając. Chodzi o to czy po wyłączeniu i załączeniu klimatyzator uruchomi się z ostatnimi ustawieniami.