Przeczytano 6 721 razy

Skrętka prowadzona wspólnie z przewodami instalacji elektrycznej.

Witam. Panowie mam takie  cztery pytania. 1. Prowadzenie skrętki w tynku. Skrętka nieekranowana. W jakiej odległości od przewodu instalacji elektrycznej trzeba ją układać? Przyznam się że wolałbym ją prowadzić blisko żeby mniej narazić ją na przewiercenie. Chodzi oto że jak jest prowadzona obok przewodu to ktoś sprawdzając wykrywaczem przewodów  wykryje przewód i nie powinien uszkodzić również skrętki. 2. Prowadzenie skrętki nieekranowanej razem z przewodami  w jednym korycie kablowym plastikowym . Czy przewody mogą zakłócać skrętkę? Czy ta skrętka musi być w izolacji na napięcie 400 volt. 3. Czy silnik np od rolet może powodować zakłócenia w skrętce nieekranowanej? 4. Czy zalecacie w którymś z tych przypadków skrętkę ekranowaną a jeżeli tak gdzie łączycie z PE jej ekran?

Odpowiedzi (6)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 1 pytań
    • 30 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Witam . Dziękuję za odpowiedzi. Co do Pań to mają na głowie poważne sprawy czyli są Ambasadorkami wyjątkowego Piękna i Kultury za co IM bardzo dziękuję,  więc nie śmiem Paniom zawracać głowy jakimiś drugorzędnymi w porównaniu do powyższych sprawami technicznymi. Co do meritum sprawy .Tu niestety najbardziej pasuje mi opcja prowadzenia skrętki równolegle do przewodów. Główne przewody mają iść w suficie podwieszanym w kanale kablowym zamocowanym do góry nogami tak że pokrywa kanału będzie na dole a ścianka tylna przymocowana do sufitu. Kanał będzie  o dużym przekroju a trochę tych przewodów będzie. Pasowałoby mi ułożenie w tym samym korycie skrętek. Co do ściany to przewody będą szły w tynku a skrętka będzie szła obok równolegle. Zarówno przewód jak i skrętka będzie szła od puszki do puszki czyli w każdym wypuście gniazdowym oprócz puszki gniazda będzie puszka gdzie będzie skrętka a dokładnie dwie skrętki a całość w jednej podwójnej ramce. Tutaj mogę puścić skrętkę  trochę oddaloną, jeżeli przewody będą szły poziomo to przewód elektryczny mogę ułożyć na wysokości powyżej puszek  a  skrętkę poniżej poziomu puszek czyli skrętki wchodziły by od dołu a przewód elektryczny od góry do sąsiadujących puszek. Jednak wolałem ułożyć skrętkę tuż obok przewodu elektrycznego tak żeby w momencie wykrycia  przewodu monter zaniechał wiercenia tuż przy nim i tym samym oszczędził skrętkę.

  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 48 pytań
    • 1255 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Jak mówią - diabeł tkwi w szczegółach. Jestem zwolennikiem tego, że wszystkie zasady są tworzone z jakiegoś powodu i mają pomóc a nie szkodzić. Wiele z tego co pisze @boss jest prawdą i zgadzam się, ale musimy tu powiedzieć sobie jasno. Zasada mówi o oddzieleniu przewodów prądowych od nisko prądowych. Oczywiście życie wymusza czasami różne potrzeby i dlatego jestem zwolennikiem układania przewodów ekranowanych, a co za tym idzie stosownego zaprawienia przewodów po obu końcach. Nie bardzo rozumiem idę położenia przewodu nie ekranowanego razem z prądowymi skoro zgadzamy się z tym że prądowe mogą mieć wpływ na nisko prądowe.  Za pewnie w przeważającej ilości instalacji nic nie będzie się działo, ale czy chcemy się sami narażać na to, że możemy się znaleźć w tej grupie w której pojawią się problemy sygnałowe. Wystarczy, że na jednym z przewodów zasilających pojawi się urządzenie z inwerterem albo niezbyt dobrą przetwornicą i wtedy potrafi nieźle "siać" po przewodach. I wcale nie trzeba dużego obciążenia. Jeśli  i ono się pojawi to efekt "siania" tylko się powiększy. Konkluzja z tego taka, że dla spokoju lepiej jest albo separować przewody od siebie albo stosować przewody nisko prądowe w dobrym ekranie.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.4% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Sławomir Lesiak:
      Zgadzam się, czym wyższa częstotliwość sygnału zaburzającego, tym łatwiej "wcieka" w skrętkę. Tylko czy to ma takie znaczenie? W poprawnie wykonanej instalacji nie sądzę aby cokolwiek się działo. 
      Czy ja jestem zwolennikiem przewodów ekranowanych. Tak, ale nie do końca. Nie jestem przekonany, że jest to niezbędne. 
      Trzeba sobie odpowiedzieć na jedno pytanie - ile razy spotkałem się w praktyce z instalacją w domku/mieszkaniu gdzie brak ekranu był powodem awarii sieci komputerowej ? Ja - nigdy. Ani razu. Wiec dla mnie ten argument że ekran ma chronić przez zakłóceniem pracy sieci komputerowej jest czysto teoretyczny.
      Można do tematu też podejść od drugiej strony. Ekran zabezpiecza przed emitowaniem pola od tej skrętki do otoczenia. 
      A czy to pole jest czy nie jest bezpieczne, to przy obecnym stanie wiedzy jak rozmowa o tym, co było pierwsze... jajo czy kura ;) 
      Ale jak ktoś chce się odseparować od wytwarzanego w przewodach pola, to może zastosować przewody ekranowane i te teletechniczne i te energetyczne. Przeciwskazań nie ma ;) Tylko jak zaekranować telefon komórkowy czy wyświetlacz telewizora ? ;) ;) ;) Bo jak wszystko, to wszystko ekranować.
      Kolejny argument za stosowaniem ekranowanych przewodów - to cisza radiowa. Jak ktoś na poważnie zajmuje się radioastronomią, radiolokacją, EME czy innymi technikami małych sygnałów w.cz. to ekranowanie wszystkiego może mieć znaczenie. I jako taki - jestem zwolennikiem ekranowania.

      • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 48 pytań
        • 1255 odpowiedzi
        • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

        Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

        @boss: Może moje 30 letnie doświadczenie w teletechnice i z polami jest niewielkie, ale napisałem powyższe nie ze względu na to by przekonać że sztuka jest sztuka. Nie ma tygodnia bym nie spotkał się z problemami źle dobranych przewodów i ich wpływ na działanie poszczególnych urządzeń. A tych w naszych domach przybywa. Samo urządzenie możemy wymienić wielokrotnie w naszym domu na inne, bardziej wymagąjące ale i nowocześniejsze. Natomiast okablowania w tynkach i ścianach raczej chyba nie :-(  Dlatego jestem zwolennikiem tego, by z należytą uwagę zwrócić na dobór przewodów i ich rozprowadzenie. Przypadki z ostatnich dni. Klient wezwał do anteny satelitarnej. Twierdzi że jest jakieś uszkodzenie w antenie bo nie odbiera parę programów. Z pozoru prosta sprawa. Sprawdzasz ustawienie anteny, zwłaszcza na częstotliwości na której nadawane są programy. Nie ma żadnych problemów, analizator też niczego nie dobrego nie pokazuje. Niestety po podłączeniu przewodu w domu na gnieździe nie ma tej częstotliwości albo pulsuje. Żeby skrócić. Podstawiony konwerter, podstawione gniazdo i nadal nic. Po wyłączeniu zasilania z części domu wszystko wróciło do normy. Co mam powiedzieć klientowi ?! Że sorry, ale ma pan coś z przewodami ? Albo inny przypadek. Zwrócono sie do mnie bym ustalił dlaczego jeden z access pointów w hotelu po mimo wymiany na inny nadal źle działa i klienci się skarżą na przerywanie transmisji, zwłaszcza podczas strumieniowania. Dobrze że sufit był podwieszany i można było prześledzić trasę skrętki. No i wystarczyło ją lekko podwiesić by nie leżała razem z przewodami zasilającymi i wszystko jakby znormalniało ;-) Tam można było coś zrobić, ale w przypadku tynku...Został by do wykonania most radiowy. Dla mnie nie ma tematu, ale musi tu wystąpić zgoda klienta i musi być uświadomiony co może się zdarzyć a nie musi. I tyle. Tak jak wspominałem wcześniej. W 1000 przypadków instalacji nic sie nie zdarzy a le może w tej jednej i nie chciał bym być tym który akurat tą instalację wykonywał.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 50 pytań
        • 793 odpowiedzi
        • 99.4% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Sławomir Lesiak:
        I tu uderzyłeś w punkt. Problemy są jak instalacja ma błędy. Zastosowanie skrętki nieekranowanej to nie jest błąd - pod warunkiem prawidłowo wykonanych instalacji. I żeby nie było - nie jestem przeciwnikiem ekranowania !!! 
        Ale muszą przyznać, że zadziwiająco często spotykam się z problemem który opisałeś - z brakiem sygnału niektórych kanałów w gniazdku TV przy telewizorze. W ostatnich tygodniach dwukrotnie.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 50 pytań
    • 793 odpowiedzi
    • 99.4% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Po pierwsze - jak mi ktoś zwrócił uwagę - są tutaj też Panie :)  Nie tylko panowie.

    Przewód powinien być układany w odległości co  najmniej 5cm w przypadku kabli z odbiorami małej mocy. 
    Tak, kabel/przewód energetyczny może wpływać na pracę skrętki (mówiąc potocznie zaburzać jej działanie).
    W jednym korycie tak, ale rozdzielone przegrodą.
    Nie słyszałem o skrętce z izolacją na 400V, ale może takie są. 

    Zakłócenie przez silnik rolety jest mało prawdopodobne, bo to mała moc. Jednakże wykluczyć tego nie można. Teoretycznie skrętka ma tę właściwość, że jest odporna na zewnętrzne sygnały zaburzające, ale to teoria. Skrętka nie jest idealna i jednak 100%owa kompensacja nie występuje. 

    Generalnie - dla skrętki najgorsze jest zbliżenie do przewodów którymi przekazywana jest duża moc oraz zbliżenie na długich odcinkach. W domu czy mieszkaniu raczej takie przypadki nie występują.

    W domu - moim zdaniem nie ma znaczenia czy ułożysz ekranowaną czy nie. To krótkie odcinki i małe moce. Oczywiście ekranowana - ekranuje ale ma inne wady. Ekran podłączamy po obu stronach w gniazdach do tego przystosowanych. Choć znam przypadek, gdzie ekran był podłączany tylko po stronie "zasilania" czyli serwerowni.

Czytaj także:

Instalacja elektryczna podtynkowa czy prowadzona w podłodze.
Społeczność

Instalacja elektryczna podtynkowa czy prowadzona w podłod

Witam.  Jakie są wasze spostrzeżenia na temat instalacji prow

Więcej
protokół instalacji elektrycznej
Społeczność

protokół instalacji elektrycznej

Dzień dobry, mam nietypowy problem i szukam fachowej pomocy... Wy

Więcej
Zwarcie instalacji elektrycznej?
Społeczność

Zwarcie instalacji elektrycznej?

Jak najlepiej zachować się podczas zwarcia instalacji elektrycznej

Więcej
Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeglądu instalacji elektrycznej
Blog

Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeg

Jeśli planujesz budowę domu, to prędziej czy później spotkasz się z

Więcej
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Blog

Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?

Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem

Więcej
Strefy ochronne w łazience - bezpieczeństwo i wymagania instalacji elektrycznej
Blog

Strefy ochronne w łazience - bezpieczeństwo i wymagania i

Bezpieczeństwo elektryczne w łazience stanowi priorytetowe zagadnie

Więcej