Witam,
Mam pytanie o działanie rozdzielnicy, gdyż rzecz która zaraz opiszę stanowi dla mnie zagadkę.
Na zdjęciu widać przewód, którym prąd wędruje do kilku gniazdek i jest on podłączony do jednego bezpiecznika z innym przewodem. Chcąc odciążyć ten bezpiecznik (nr 1) chciałem ten jeden kabel podłączyć do bezpiecznika numer 2 lub 3 które „obsługują” mniej obciążone gniazdka. Niestety gdy to wykonałem i zrobiłem próbę to „wyrzuca” bezpiecznik różnicowy zarówno gdy ten kabel był podpięty do bezpiecznika 2 lub 3, a nawet jeżeli jeszcze w niższym „piętrze”.
Jeżeli kabel wrócił do bezpiecznika numer 1 , wszystko działa poprawnie.
Dlaczego??
z góry dziękuję za wytłumaczenie tej magi.
Odpowiedzi (12)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Przede wszystkim takimi problemami zająć się powinien wykwalifikowany elektryk, a Ferranti pewnie w grobie się przewraca :(. Nie do końca można zobrazować sobie zaistniałą sytuację, @Tomasz Brzostowski chyba świetnie nakreślił przyczynę. Wyłącznik RCD działa na zasadzie przekładnika ferrantiego, najprościej jak mogę to wytłumaczyć - co wpływa, wypłynąć musi, jeśli zatem podłączyłeś "L" z przed RDC a "N" za (ewentualnie odwrotnie) to zastosowane urządzenie nie jest w stanie zsumować przepływu prądu i zmuszone zareagować. I ma to wpływ na Twoje bezpieczeństwo. najprościej można by to narysować, ale czasu brakuje, wywołam więc Kolegów, którzy może w prostszy sposób wyjaśnią zagadnienie.
@ajotnet @Szymon028 @Zhandos62 @Bartłomiej Jaworski
I jeszcze jedno pytanie, czy aby na pewno jesteś w stanie określić, że takowe przełączenie zgadza się ze sztuką fachową i przede wszystkim zasadami bezpieczeństwa ???
-
widzę, że Pan dużo odpowiada tutaj na forum, ale trzeba wziąć pod uwagę, że fora też są dla „laików” a nie tylko ekspertów. Zwłaszcza jeżeli wykwalifikowani elektrycy w stanie deweloperskim wszystkie gniazda i oświetlenie w kuchni!! podłączają na jednym zabezpieczeniu. Uważam, że takie działania nie są zgodne ze sztuką fachową i czasami myślący „laicy” lepiej mogą coś zrobić niż niektórzy fachowcy z uprawnieniami SEP.
-
@Altsin1: OK, odpowiem, gdyż w jakiś sposób poczuwam się do tego zobligowany.
Ani ja ani nikt inny nie chce Tobie zarzucać czegokolwiek. Potrzebowałeś pomocy i chętnie udzieliliśmy odpowiedzi,, jeśli odebrałeś ją za urazową to mogę tylko przeprosić.
Owszem forum to forum, dla wszystkich zainteresowanych tematyką, ale czasem lepiej kopnąć konia aniżeli być kopanym przez niego, taka sugestia do nawiązania do zasad bezpieczeństwa
P.S. nie jestem ekspertem i za takiego się nie uważam....
-
-
@artel electric: Nie ma potrzeby rysowania tego co tu jest źle, jest to na tyle podstawowy błąd że jest masa gotowych już rysunków błędnego podłączenia RCD.
-
Na pierwszym rysunku wziętym z Instrukcji technicznej aparatów elektrycznych @Hager grafika obrazująca zasadę działania RCD. Na drugim przykład błędnego połączenia obwodów zabezpieczonych dwoma wyłącznikami.
-
-
-
Prawdopodobnie wyłącznik różnicowo prądowy wykrywa upływ prądu spowodowany konstrukcja rozdzielnicy. Prąd wpływający przez różnicówkę płynie dalej na wyłącznik 1 i wraca przez różnicówkę. Wyłącznik 2 i 3 prawdopodobnie są jakoś inaczej podłączone ich przewody neutralne z obejściem różnicówki, przez co różnicówka wykrywa różnice prądów i rozłącza obwód.
-
@Pawel02: rozwiń proszę swoją wypowiedź. Wydaje mi się, że @Tomasz Brzostowski udzielił poprawnej odpowiedzi. Pytający nie odniósł się do wypowiedzi Tomasza czy przepina tylko przewód fazowy czy również neutralny?
-
@Piotr Bibik: @Altsin1 nie odniósł się, jednak z treści pytania jednoznacznie wynika że przełączenia dokonywał jedynie na przewodzie fazowym ;)
-
@Piotr Bibik: Oczywiście Pan Tomasz udzielił poprawnej odpowiedzi, nie neguje tego. Tak jak kolega zauważył, założyłem z treści wpisu że autor przepina jedynie przewód fazowy.
-
-
-
To nie jest zagadka, wszystko działa prawidłowo. Po przepięciu przewodu fazowego na wyłącznik 2 lub 3 jest on zabezpieczony wyłącznikiem różnicowoprądowym w drugim rzędzie, a przewód neutralny pozostał w obwodzie różnicówki pierwszego rzędu w wyniku czego powstaje r4óżnica potencjałów i różnicówka wyłącza.
Przepinasz przewód fazowy do wyłącznika nadprądowego w drugim rzędzie, w którym jest oddzielny wyłącznik różnicowoprądowy. Musisz więc przepiąć nie tylko przewód fazowy, ale również przewód neutralny tego obwodu. Przewód neutralny musisz wpiąć do listwy "N" wyłącznika różnicowego z drugiego rzędu.
Jeżeli wrzucisz większe zdjęcie to może uda się wskazać która to listwa.
-
dziękuję serdecznie dokładnie tak wytłumaczonej odpowiedzi oczekiwałem. Podejrzewałem, że problem tkwi gdzieś w przewodzie neutralnym i teraz wszystko jasne. Super dziękuję za pomoc
-
Czytaj także:
Rozdzielnica
Czy ta czy rozdzielnica zawiera w zestawie zaślepkę maskującą
Rozdzielnica TT
Witajcie,Na działce mam układ sieci TTRozdzielnica przyjechała jak
Rozdzielnia
Cześć ,Proszę o pomoc w dobraniu zamiennik ; Rozdzielnica hermetycz
Złączki listwowe. Klik i gotowe!
O zaletach stosowania złączek listwowych w rozdzielnicach budynkowy
Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?
Wiele osób zadaje pytanie: od czego zacząć wykonywanie instalacji e
Obudowy metalowe SOLID GSX od ETI
Obudowy metalowe SOLID GSX od ETI to dowolność konfiguracji, łatwoś
Jest konflikt interesów z "N" poza różnicówka więc to działać nie będzie. Wszystkie obwody zasilające czy to gniazda czy oświetlenie (nie ma znaczenia co tam jest podłączone) i zadziałanie różnicówki wyzwoli tylko wtedy gdy do danego obwodu coś podłączymy większego niż 30mA więc prawe wszystko co mamy w domu, a sam prąd znamionowy różnicówki czy to 25A czy 63A nie ma tu znaczenia... W danej sekcji muszą się znaleźć tylko to co ma wszystkie i N i L zasilane z jednego RCD. Wyłącznik różnicowo prądowy nie jest sam w sobie bezpiecznikiem i nie wyłącza prądów zwarciowych, chyba że posiada człon nadmiarowo prądowy ale to już inne pieniądze i raczej u nas mało kto to kupuje bo ludzie "tanjo" ma być, a deweloperka czy czasem nawet małe domki niestety standard. Wszystko poszyte linkami nie jest to błąd, ale obrazowo tak nie bardzo po prostu estetyki brak ale taniej a czy mniej pracochłonnie niekoniecznie, Poza tym czy można coś rozdzielić to nie wiadomo czy instalacja na to pozwala bo może komuś zachciało się zrobić naście gniazd na jednym obwodzie ...