Przeczytano 141 razy

rozdzielnica elektryczna jak podłączyć

W mieszkaniu wymieniam instalację elektryczną i teraz będzie do podłączenia rozdzielnica. W jaki sposóbpodłączyć przewody niebieskie i żółto zielone? Wiem ze muszę je spiść razem bo wymieniam z alu na miedź, ale jest ich z 30 i nie wiem jak je połączyć bo na skręta są zbyt grube. Czy je polutować i okręcić tasmą izolacyjną?

6

Odpowiedzi

Odpowiedzi (6)

 • A jeszcze jedno w rozdzielni są odpowiednie listwy PE i N i nic nie trzeba skręcać

 • Lepiej zostaw to fachowcowi który ma uprawnienia bo on odpowiednio obliczy jaka ma być rozdzielnia ile ma być zabezpieczeń i jakie oraz czy  dobrze dobrałeś przekroje i czy dobrze je ułożyłeś.Pozdrawiam

 • Przewody PE (żółto-zielone) trafiają do listwy, mostka zaciskowego zazwyczaj znajdującego się w rozdzielnicach. Z przewodami N jest o tyle trudniej że nie wszystkie trafiają na jedna listwę gdyż sa obwody które zasilane są przez wyłączniki różnicowo-prądowe i za tymi urządzeniami tor N jest już wydziedziczony od całości instalacji. Nie jest to skomplikowane bo w różnych instalacjach i rozdzielnicach może ich być dużo i wtedy ważne aby te przewody N się nie pomieszały.

 • Witam.

  Najprościej było by wkręcić je w listwę zaciskową PE i zerową ( osobno niebieskie i osobno ż/o), następnie jednym wyjść z listw do tablicy rozdzielczej.

  Na foto przykładowe listwy zaciskowe.

 • Jeśli rozdzielasz Pen na Pe i N punkt rozdziału musisz uziemić. 

  Przy podłączaniu rozdzielni jest wiele tematów o których należy pamiętać. Dobór aparatów i ich podłączenie powinien wykonać elektryk abys miał pewność że możesz spać bezpiecznie.

  Przemysl czy twój czas i bezpieczeństwo i ewentualną wygoda nie jest tego warta.

 • Każda nowa rozdzielnica ma odpowiednie listwy do których wpina się żyły neutralne i ochronne. Oczywiście należy to podłączyć zgodnie ze schematem i połączenia dostosować do sieci zasilającej. Przy modernizacji powinieneś to zrobić według obecnych norm czyli zastosować zabezpieczenia roznicowopradowe. 

  Przykład listw Link

  Jeśli sam wykonujesz instalacje to polecam zatrudnić elektryka PRZYNAJMNIEJ do połączenia rozdzielnicy i sprawdzenia instalacji czy jest dobrze wykonana. 

  Link do podobnego tematu: Klik