3 odpowiedzi

Sprawdź

Rozdzielnica budowlana - jak podłączyć?

Soprano 3 pkt dodane:

Jak podłączać rozdzielnice budowlane? Chodzi mi również jak bezpiecznie wprowadzić do niej przewody?

 • Witam. Tego typu rozdzielnie stosuje sie na tymczasowym slupie. Takie tablice mozna kupic w hurtowni elektrycznej. Lecz do tego trzeba zglosic to do swojego uslugodawcy energi. 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Wymogi prawdę dotyczące eRBetki są zawarte w normie PN-HD 60364-7 704 „Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Instalacje na terenie budowy i rozbiórki” 

  Miniumum to IP43 oraz zapewnienie ochrony w przypadku uszkodzenia poprzez samoczynne wyłączenie zasilania w czasie > 0,2 s. 

  Pierw to musisz się dogadać z Zakładem Energetycznym (ZE). 

  I wygląda to tak. Elektryk prowadzi kabel 10mm2 Cu lub 16mm2 Al (wężykiem, bo się będzie naprężał, gdy go zasypiemy) na głębokości około metra ze sporym zapasem około 10m, zakłada erbetkę, podpina do skrzynki ZE, która jest przy działce lub na słupie. Samą erbetkę uziemiamy, najlepiej jakby zejść poniżej 10Ω. I wtedy po wszystkim elektryk wypełnia zgłoszenie gotowości instalacji do przyłączenia. Zgłoszenie gotowości instalacji do przyłączenia leży w ZE, dopóki nie zadzwonisz. Jeśli je przyjmą, wyznaczasz z nimi termin na wizytę osoby, która zakłada licznik w skrzynce ZE - musisz być na działce. Jeszcze zrobią pomiary czy wszystko jest zrobione jak należy.  

  A co siedzi w erbete? Oczywiście zabezpieczenia nadmiarowo prądowe, czasami wyłącznik różnicowo-prądowy. Jakie zabezpieczenia? To zależy od zapotrzebowania, na pewno gniazda 1f na B16 i gniazda 3f 16A/32A/63A raczej o charakterystyce C 

  Jaką rozdzielnie wybrać, czym się kierować? Prosto mówiąc, zapotrzebowaniem tzn., ile gniazd potrzebujemy, rodzaj tych gniazd 1f/3f 16A/32A/63A i rodzaj zabezpieczenia. No i trzeba się zastanowić, gdzie stać będzie i na jakie warunki będzie narażona, mam na myśli tutaj stopień IP. 

 • GN 2 pkt

  Proponuję stosowanie muf zaciskowych na peszel oraz korzystanie z usług elektryka z uprawnieniami.
  I tak ktoś musi podbić gotowość instalacji do przyłączenia....