Witam, mam problem - co zrobić z wyłącznikami różnicowoprądowymi w przypadku kiedy stary budynek ma instalację w układzie TN-C a klient podczas remontu tylko piętra chcę nową instalacje elektryczną. Parter będzie remontowany w przyszłości. Instalacja dwużyłowa wymieniona na trzyżyłową a na piętro wyprowadzony przewód zasilający YdY 5x6. Wszystko przygotowane żeby w przyszłości w całym budynku przejść na TN-C-S.I teraz żeby zamontować wyłączniki różnicowoprądowe w wyremontowanym piętrze powinienem zrobić przejście z TN-C na TN-C-S. Żeby to zrobić poprawnie muszę punkt podziału uziemić. Nie mam możliwości w tym momencie dociągnąć prawidłowego uziemienia, dopiero muszę czekać aż będzie robiony remont też na parterze budynku. i wtedy mogę doprowadzić do rozdzielnicy głównej bednarke/przewód PE i dopiero zrobic podział PENa w rozdzielnicy głównej. Co mogę zrobić na ten moment? zostać przy TN-C a w gniazdach zrobić zerowanie? czy zrobić podział PENa tylko na nowo wyremontowanym piętrze bez doziemienia punktu podziału? widziałem że w starych blokach tak robią i czy jest to poprawne oraz zgodne z przepisami?
Pozdrawiam
Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Zaleca się, aby punkt podziału TN-C na TN-S był uziemiony, ale nie spotkałem przepisów które by to jednoznacznie nakazywały.
Zwróć uwagę, że obowiązujące w Polsce prawo narzuca w nowej części instalacji stosować nie tylko wyłączniki różnicowoprądowe, ale również ograniczniki przepięć. W przypadku gdy użyjesz ograniczników z członem T1 lub kombinowanych musisz zwrócić uwagę na przekrój przewodu jakim podłączasz ogranicznik do lokalnej szyny wyrównania potencjałów i dalej do uziemienia. -
-
1. Nie ma przepisu mówiącego, że punkt podziału PENa musi być uziemiony.
2. W TN-C nie można stosować różnicówki, bo nie można przerywać ciągłości przewodu pełniącego funkcję ochronną (a takim jest PEN).
Czytaj także:
Rownicówka w układzie sieci TN-C? Dlaczego nie?
Nie wolno stosować różnicówek w układzie sieci TN-C. Proszę o wyjaś
Bezpieczna instalacja w układzie sieciowym <
Chciałabym poznać waszą opinię. Jak według was powinno się wykonać
Modernizacja WLZ a dom w TN-C
Czesc Wykonując małymi kroczkami remont instalacji elektrycznej w
Układy sieci – wyspa TT (czyli sieć w układzie TN<
Podstawy BHP dla elektryka - nie popełnij tych błędów! Jakie błędy
Aparatura modułowa Siemens - dlaczego warto ją wybrać?
Czego nie wiesz o aparaturze modułowej? Co ją wyróżnia? Czy modułów
Z czego składa się rozdzielnica elektryczna w domu lub mi
Co znajduje się w rozdzielnicy elektrycznej i na co warto zwrócić u
Dzięki za odpowiedzi, zawsze mi się wydawało, że uziemienie punktu podziału PEN jest wymuszone przepisami i bez doprowadzenia uziemienia to nie ma co robić podziału. Czyli w wyjątkowych przypadkach, gdzie nie mamy możliwości doprowadzenia prawidłowego uziemienia np. w starych blokach lub ogólnie starym budownictwie można zrobić podział PENa bez dodatkowego uziemiania go i będzie to prawidłowo wykonane?
Zdaje sobie sprawę, że powinno się zrobić to doziemienie. Nie podlega to dyskusji, ale sami wiemy z własnej praktyki, że czasem nie ma praktycznej możliwości.
Pozdrawiam