IV Kongres Elektryki Polskiej zgromadził czołowych przedstawicieli nauki, polityki, kluczowych przedsiębiorstw energetycznych oraz mediów związanych z zagadnieniami elektrycznymi i elektronicznymi. To spotkanie osób, które mają kompetencje i ambicje, by realnie wpłynąć na zmiany w polskim systemie energetycznym. Kongres, organizowany co pięć lat przez SEP, wyznacza kierunki rozwoju energetyki i elektryki w Polsce.
W takim ważnym wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć naszej obecności. W grupie medialnej mieliśmy zaszczyt towarzyszyć znanym przedstawicielom branży.
Wszystkie panele dyskusyjne były skoncentrowane wokół tematu przewodniego: „Energetyka jutra – bezpieczeństwo pokoleń”.
Tematy pierwszego dnia kongresu:
- Koncepcje nowego systemu energetycznego 2050+
- Przygotowanie do realizacji celu neutralności klimatycznej - strategie procesu transformacji energetycznej
- Zapewnienie konkurencyjności polskiej gospodarki w okresie transformacji
- Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej – rola komponentów, technologii i komunikacji sieciowej w kontekście cyberodporności systemów infrastruktury krytycznej
Podczas dyskusji uczestnicy mogli zobaczyć, jak różne ośrodki akademickie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i firm w Polsce zapatrują się na potrzebę zmian i jakie mają na ten temat wyobrażenia. Dyskusje były dynamiczne i często burzliwe, niejednokrotnie przenosząc się w kuluary. Choć nie było pełnej zgodności co do szczegółów i metod osiągnięcia celów, to właśnie te merytoryczne spory napędzają postęp.
Tematy wydawały się ogólne, jednak podczas omawiania wielokrotnie odniesiono się do sytuacji zwykłych konsumentów i producentów energii na poziomie gospodarstw domowych, właścicieli instalacji fotowoltaicznych i innych źródeł energii odnawialnej. Poruszano kwestie, o których przeciętny użytkownik sieci elektrycznej nawet nie ma pojęcia, ukazując, jak skomplikowana jest infrastruktura energetyczna.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne dni kongresu, ponieważ „postęp bierze się ze sporów merytorycznych, a nie z poklepywania po plecach”.
Weź udział w dyskusji!
Jako elektrycy, podzielcie się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami związanymi z poruszanymi tematami. Jakie są Wasze opinie na temat transformacji energetycznej, cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, czy koncepcji nowego systemu energetycznego?
Dołącz do rozmowy i podziel się swoimi spostrzeżeniami. Wasze doświadczenie i wiedza mogą pomóc kształtować przyszłość naszej branży!
Odpowiedzi (3)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Moim zdaniem transformacja energetyczna, cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej oraz koncepcja nowego systemu energetycznego to kluczowe zagadnienia w kontekście współczesnych wyzwań technologicznych, ekonomicznych i środowiskowych.
-
Zapraszamy do przeczytania o drugim dniu Kongresu tutaj.
Czytaj także:
Problem z elektryka w studni
Koledzy pomóżcie, co 2 sobotę wchodzę do studni sluszyc gniazda, bo
Projekt elektryki
Co kazaliście uwzględnić architektowi w projekcie elektryki ?? pros
Elektryka monitoring
Cześć, Jestem przed etapem elektryki i tynków i zastanawiam się na
Aktualny system normalizacji w Polsce w obszarze elektryk
W środowisku elektryków skupionych w Stowarzyszeniu Elektryków Pols
Relacja z drugiego dnia IV Kongresu Elektryki Polskiej
Drugi dzień IV Kongresu Elektryki Polskiej obfitował w inspirujące
KNIPEX – reportaż z pobytu w firmie
W świecie narzędzi ręcznych, marka KNIPEX jest synonimem jakości i
Oglądałem dziś ciekawy materiał na YT, dotyczący całej tej ,,ekologii". Autor starał się nas przekonać że politycy i ludzie wpływowi emitują tyle CO2 co setki normlanych ludzi, jednak jest mówione że to ci zwykli ludzie robią większość. Myślę że prawda leży gdzieś po środku a całą transformację należałoby rozpocząć od zmiany swoich własnych nawyków a następnie stopniowa transformacja całego systemu.