Radiowe przekazanie sygnału INS z termostatu do siłownika
Hej! Czy możecie mi zaproponować rozwiązanie dla potrzeb radiowego przesyłania sygnału INS między 2 punktami...?
Sytuacja wygląda tak, że mam 2 punkty (obydwa zasilane 230V, ale bez bezpośredniego połączenia między sobą) i chcę automatycznie (radiowo) przekazywać między nimi sygnał L1, tzn.: w pokoju nie mam przewodu do wyjścia na termostat, a chciałbym by sterował on (1 szt., ma swoje 230V)) siłownikami ogrzewania podłogowego w listwie (5 szt. każdy po 2W). Listwa oczekuje na sygnał L1, by zwolnić siłowniki (i zacząć grzać). Sygnał normalnie pochodzi z przewodu 3-żyłowego, natomiast ja takiego przewodu nie mam, więc chciałbym stworzyć rozwiązanie "przewodowo-radiowe"... Da się coś wykombinować? :-)
(na obrazku z lewej połączenie klasyczne, a po prawej moja idea)
Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Sławomir Lesiak: super! sytuacja dotyczy wnętrza budynku, odległość ~15m, po drodze dwie ścianki z porothermu. listwa i siłowniki znajdują się w skrzynce (metalowej).
- po stronie termostatu (nadajnika) dostępne normalne gniazdo 230V (ukryte za szafką na której docelowo ma stać termostat + mogę wyprowadzić przewody w razie potrzeby).
- po stronie listwy CO (odbiornika) dostępne złącza L/N/INS oraz 230V na przewodach (w ostateczności mogę zrobić tam puszkę z gniazdem, ale nie chcę przesadzać)Ukłąd składa się z:
- listwy ESCO LP-8a
- termostatów ESCO TC-720
- siłowników AFRISO (typu NC)Obecnie całość wygląda tak jak na tej grafice:
https://termoplus.pl/fileadmin/_processed_/e/0/csm_lp-8_dd12c7a59c.jpg-
@findhorn14: Ok. Na początek zaproponuje ci rozwiązania firmy Zamel, gdyż często z nich korzystam i w przeważającej większości przypadków sprawują sie dobrze. Oczywiście nie ma róży bez kolców. Już nie raz spotkałem się z tym że u jednego klienta coś działało a u innego nie. Wynikało to oczywiście z indywidualnych sytuacji przestrzennych. Na początek mogę Ci zaproponować sterowanie https://zamel.com/pl/exta-free/zestaw-sterowania-bezprzewodowego-rnk02rop01-typ-rzb-01 lub z pilotem https://zamel.com/pl/exta-free/zestaw-sterowania-bezprzewodowego-rop01p2572-typ-rzb-05 ale jeśli nadajnik miał by być wyzwalany przez sterownik to wtedy można użyć https://zamel.com/pl/exta-free/radiowy-nadajnik-dopuszkowy-4-kanalowy-typ-rnp-01 lub https://zamel.com/pl/exta-free/radiowy-nadajnik-modulowy-4-kanalowy-typ-rnm-10 a odbiornikiem może być https://zamel.com/pl/exta-free/radiowy-odbiornik-dopuszkowy-1-kanalowy-typ-rop-01 lub https://zamel.com/pl/exta-free/radiowy-odbiornik-modulowy-1-kanalowy-typ-rom-01. To wszystko będzie działało przy założeniu, że na listwie połączenie i podanie napięcie na przekaźnik bądź siłownik. Czyli że zarówno listwa jak i termostat nie muszą być na jednej i tej samej fazie. Trzeba było by zmierzyć jak to sie odbywa na termostacie. Czyli jak L1 podaje sygnał to jak jest wartość napięcia. Czasami jest to wyjście bez potencjałowe, czyli typowe przekaźnikowe albo fazowe albo neutralne. Tak samo jest wtedy na listwie.
-
-
-
Czytaj także:
Radiowy czujnik temperatury
Czy czujnik Radiowy czujnik temperatury i natężenia ośw
rozdzielacz sygnału satelitarnego na dwa dekodery – Czy m
Witam, czy można podzielić sygnał z anteny satelitarnej ? Chodzi o
Problem z odbiorem sygnału GSM.
Od momentu jak dostaliśmy możliwość kontaktowania za pomocą mobilny
Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy
Termostat to urządzenie utrzymujące zadaną temperaturę poprzez okr
Sterowanie oświetleniem w domu
Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego
Fale radiowe - jak działają?
Poznaj zaawansowane mechanizmy działania fal radiowych i zrozum, ja
Oczywiście że się to da zrealizować. Przybliż trochę warunki transmisyjne Jak była by odległość. Czy linia transmisyjna miała by być w wewnątrz budynku czy na zewnątrz. Opisz jak najdokładniej warunki a postaram się coś zaproponować