Przeczytano 951 razy

Problem z wyłączającym się inwerterem - co sądzicie o zastosowaniu przekaźnika napięciowego PNM-10?

Cześć! Problem wyłączającego się inwertera instalacji fotowoltaicznej niestety coraz częściej dotyka inwestorów entuzjastycznie montujących takową instalację na swoim domu. Czym jest to zagadnienie, skąd się bierze oraz jak można z tym problemem sobie poradzić - o tym właśnie rozmawiałem z Luksiu Elektrykiem @luksiuelektryk na poniższym filmiku. Wspólnie omówiliśmy także zastosowanie przekaźnika napięciowego sterującego dociążeniem inwertera - PNM-10 @Zamel . Zapraszam Was do dyskusji - co sadzicie o tym problemie? Jakie widzicie możliwości skutecznego rozwiązania? Jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie? Chętnie poznam Wasze zdanie :)

Odpowiedzi (3)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 7 pytań
  • 30 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  Najlepiej jest w pierwszej kolejności zgłosić problem do energetyki, a jeżeli niestety spuszczą gospodarza po gałęziach to można ratować się właśnie takim przekaźnikiem. Sam zastosowałem właśnie ten przekaźnik raz i efekt jest taki: 

  - był ciągły problem na jednej fazie, po dodaniu przekaźnika PNM-10 oraz automatu schodowego i grzałki jednofazowej 3 kW  inwerter się nie wyłącza

  - sąsiedzi klienta mają problem, ponieważ ich inwertery wyłączą się pierwsze, co usuwa problem w sieci

  - po tych 5 minutach zazwyczaj kilka minut jest spokój, po czym znowu uruchamiają się inwertery sąsiadów i napięcie zaczyna rosnąć. PNM-10 wychwytuje to i całość karuzeli ponownie się obraca. 

  Ogólnie jestem zadowolony, ponieważ klient jest zadowolony i nosi mnie na rękach :) W praktyce jednak myślę, że: 

  1) takie rozwiązanie jest dobre tylko dla prostych instalacji. Tam gdzie przekroczenia napięcia są bardzo wysokie i sąsiedzi mają nielegalnie ustawione na rosję inwertery, to rozwiązanie się nie sprawdi.

  2) nastawa wartości napięcia przy PNM-10 była kłopotliwa - producent nie przewidział rozsądnej skali dla tego zastosowania, tylko strzelił skalę bardzo ogólną. Wynika to pewnie z tego że urządzenie już od lat sprawdza się w przeróżnych innych zastosowaniach a to jest jedynie dodatkowe zastosowanie, nadprogramowe.

  3) patrząc pragmetycznie: jest to rozwiązanie najtańsze i można na nim zarobić (zarówno zarabiam ja jako elektryk, ale zarabia też inwestor którego inwerter się nie wyłącza)

  Ogólnie w prostych inwestycjach polecam bo sprawdzone!


   • Ostatnia wizyta:
   • W serwisie od:
   • 11 pytań
   • 12 odpowiedzi
   • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

   @Piotr Instal: Ja właśnie zastanawiałem się nad przekaźnikiem napięciowym. @Szymon028  potwierdził mi, że może to być dobrym rozwiązaniem. Obawiam się jednak wpływu odległości obciążenia na działanie - u potencjalnych 2 klientów którzy pytali mnie o rozwiązanie ich problemu, bojlery są w kotłowniach za garażem. W pierwszym przypadku to odległość ok. 5 metrów i jest grzałka, w drugim przypadku to jakieś 15 metrów. Jakiej grubości przewód powinienem zastosować i czy muszę się martwić spadkiem napięcia na przewodzie? Bo przecież chodzi o maksymalne dociążenie inwertera... Co o tym uważasz? Masz to już sprawdzone...

Czytaj także:

Co sądzicie o rekuperacji?
Społeczność

Co sądzicie o rekuperacji?

Witam. Co sądzicie o rekuperacji? Montujecie ją u siebie czy raczej

Więcej
Jak poradzić sobie z wyłączającym się inwerterem - co o takim rozwiązaniu myśłicie?
Społeczność

Jak poradzić sobie z wyłączającym się inwerterem - co o t

Często spotykam się z tematem wyłączającego się inwertera. Ludzie z

Więcej
Problem z inwerterem
Społeczność

Problem z inwerterem

Witam kupiłem kontroler „Inverter solarny Orvaldi MKS5K Solar

Więcej
Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w obwodach trójfazowych – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
Blog

Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w o

Trójfazowe silniki prądu przemiennego funkcjonujące we współczesnym

Więcej
Sterowanie oświetleniem w domu
Blog

Sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego

Więcej
Co zrobić, aby jedna lampa była obsługiwana przez dwa włączniki w różnych miejscach?
Blog

Co zrobić, aby jedna lampa była obsługiwana przez dwa włą

Rozsądne planowanie aranżacji przestrzeni w domu poprzez zdalne ste

Więcej