Czy spotkał się ktoś w praktyce z problemem zakłóceń z inwertera PV które wpływają na pracę czułych przyrządów i urządzeń. W prasie branżowej, głównie w Niemczech pojawia się coraz więcej informacji, że inwertery PV powodują generowanie wyższych harmonicznych które to wpływają na czułe przyrządy pomiarowe w.cz a także na odbiorniki radiowe - głównie krótkofalowe.
Spotkał się ktoś z tym problemem w realu?
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
W swojej pracy bardzo często spotykałem się zakłóceniami i promieniowaniem pasożytniczym. Poruszyłeś bardzo ważną kwestię i bardzo często zupełnie pomijalną w szeregu instalacjach. A mianowicie o widmo elektromagnetyczne pracujących urządzeń. Bo każde urządzenie podpięte do zasilania i pracujące wytwarza określone promieniowanie elektromagnetyczne o określonym charakterze. A tym bardziej jest to ważne gdy urządzenie pracuje na zasadzie przemiany częstotliwościowej, przesunięcia fazowego itd, itp. Do takich szczególnych urządzeń należą falowniki, inwertery. Niejednokrotnie nie jeden z klientów nie zadał sobie pytania dlaczego inwerter czy falownik o tych samych parametrach kosztuje więcej a inny mniej. Oczywiście ktoś powie że chodzi tu o producenta, jakość wykonania. I będzie miał rację, ale dobrzy, uznani producenci swoje wyroby badają pod każdym jednym względem, również elektromagnetycznym. Byłem nieraz wzywany do różnych pomiarów i konsultacji bo po zainstalowaniu fotowoltaiki źle zaczęło działać wi-fi, pojawiały sie zakłócenia w telewizji satelitarnej, naziemnej, radiotelefonach a nawet łączności GSM i monitoringu. Niestety nie mam dobrych wieści dla majsterkowiczów. Nie zawsze można zdiagnozować taki stan rzeczy w sposób oczywisty po przez wyłączanie lub załączanie urządzeń. Tutaj niezbędnym może się okazać analizator spektralny. Bo znając dobrze charakter zniekształceń lub zakłóceń można w jakiś sposób przeciwdziałać tym zjawiskom. Problemy takie stają się teraz coraz powszechniejsze wraz wzrostem stosowania urządzeń radiowych i urządzeń inwerterowych, przemiennikowych.
-
@Sławomir Lesiak: to muszę się zorientować kto w moim rejonie ma taki miernik i z ciekawości zrobię pomiary. Zobaczymy jak w moim domu elementy Smart Home (komunikują się po Wi-Fi), oraz fotowoltaika (jak ją założę) z inwerterem Fronius wpływają na zakłócenia?
-
@Piotr Bibik:
Piotrze, pytej tam, gdzie są laboratoria do badan elektormagnetycznych. A także na politechnikach na wydziałach elektrycznych. -
@Sławomir Lesiak:
To że mamy coraz większy elektromagnetyczny śmietnik, to bardziej niż pewne. Wystarczy odpalić odbiornik SDR z kawałkiem drutu jako antena. Ciężko znaleźć ciszę w eterze.
Moje przemyślenia są takie, że liczy się cena. To, czego nie widac jest nieistotne.
Kiedys, dawno dawno temu, gdy byłem w technikum i na zajęciach dowiedziałem się, że są kraje w których instalacje elektryczne w mieszkaniach są układane ekranowanymi przewodami - śmiechu i szydery nie było końca. Przecież komuś się w głowie przewraca od pieniędzy.
Dziś z chęcią takie instalacje zrobiłbym w swoim domu.
Wracając do zakłóceń - problem jest i to coraz większy. A będzie jeszcze gorzej. Niedługo każdy kubek, widelec i każda rolka papieru toaletowego będzie miała chip z modułem komunikacji bezprzewodowej.
Ale sami trochę sobie robimy to kuku. Ilu jest zwolenników na tej grupie systemów bezprzewodowych w automatyce domowej ? Każde urządzenie elektroniczne emituje coś w powietrze. Jak jest w tym generator w.cz. to śmiecia jest jeszcze więcej. Między innymi dlatego nie jestem zagorzałym zwolennikiem bezprzewodowych systemów automatyki domowej. Ale czy ktos decydując się na takie rozwiązania w ogóle zastanawia się nad tym ? Myślę, że 99,99% osób nie myśli w ogóle o tym. -
@Piotr Bibik: Pamiętasz Piotrze moje pytanie przy którymś z wątków do Ciebie skierowane ?
"Czy wykonywałeś kiedyś pomiary w swojej doświadczalnej rezydencji" ;))
Nie na próżno pytałem ;)
-
@artel electric: pamiętam tylko jak widzisz jeszcze trochę musi się w mojej instalacji wydarzyć abym te pomiary zrobił. Tak w skrócie:
- wymiana anten wzmacniaczy itd. do TV naziemnej i radia
- montaż i uruchomienie fotowoltaiki - niestety nie mam pojęcia kiedy zamówiony falownik zjedzie - producent nie potwierdził daty dostawy :( Mam nadzieję że przed zimą dojedzie...
- przebudowa dwóch rozdzielnic - w 100% wymiana aparatury modułowejPonieważ wszystkie te rzeczy wiążą się z rozbudową mojej infrastruktury teleinformatycznej i w dużej mierze będą się komunikowały po Wi-Fi z pomiarami czekam aż zrobię z tym porządek.
-
Czytaj także:
Jaki inwerter/inwertery najlepiej dobrać?
Cześć! Mam klienta, który chce zrobić sobie na budynku instlację 50
Dobór inwertera PV
Mam zapytanie o inwerter. Jakie funkcje ma spełniać: - Współpraco
Wpływ częstego wyłączania i załączania zasilania w domu n
Dzień dobry, ostatnio u mnie w domu, a raczej na ulicy są prowadzon
Co to jest inwerter fotowoltaiczny? Budowa, zasada działa
Przygotowując instalację fotowoltaiczną nie można zapomnieć o inwes
Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać
Najważniejszą informacją zawartą w donbrze przygotowanym projekcie
Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub
Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst
To nie jest sztuka tajemna a i sprzęt nie jest z poziomu laboratoryjnego. Sam posiadam analizator SPECTRAN z odpowiednim oprogramowaniem i antenami niemieckiej firmy AARONIA AG. W przypadku gdy ktoś robi coś więcej niż tylko majsterkowanie i zawodowo montuje jakieś system w.cz. powinien taki sprzęt posiadać jak elektryk miernik wielofunkcyjny. Ułatwia to szybką identyfikację problemu. Ceny takiego sprzętu w zależności od pasma jaki chcemy mierzyć zaczynają się od 1500 euro.