Przeczytano 501 razy

Jaki inwerter/inwertery najlepiej dobrać?

Cześć! Mam klienta, który chce zrobić sobie na budynku instlację 50kW i chciał bym mu dobrać elementy najlepiej jak to możliwe. Wiem, że Inwerter zawsze powinien być nieco mniejszej mocy niż zainstalowane panele, ale co w przypadku w/w instalcji? Mam do dyspozycji inwertery 50kW, lub sporo mniejsze - przez co nasuwa mi się rozwiązanie w postaci dwóch falowników do ogarnięcia tej instalacji. Jak takie instalacje wyglądają w praktyce?

Odpowiedzi (2)

  • Jeśli jest to instalacja południowa to możesz zaproponować inwerter 50kW. Przy dużych instalacjach nie ma to aż tak dużego znaczenia bo ilość modułów w łancuchach będzie na tyle duża że wielkość napięcia po stronie DC będzie oscylować w granicach wartośći optymalnych. Osobiście realizowałem temat PV 46kWp na dwóch inwertech. Tak chciał klient by w razie awarji jednego drugi mógł pracować. Oczywiście cena dwóch mniejszych będzie wyższa niż jednostki 50kWp.

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Ja polecam froniusa w układzie 25/25 lub tak jak ostatnio robiliśmy 50kW 20/30, czyli dajesz 2 invetery jeden na 20 kWp paneli- fronius symo 17,5  drugi na 30kWp paneli- fronius eco 27. Cenowo wychodzi drożej od np huawei ale fronius to fronius, według mnie mercedes w tym temacie.

    Moc falowników do instalacji dobieramy w oparciu o przewymiarowanie, które w normalnych warunkach powinno mieścić się w przedziale 110-120% (moc modułów większa od falownika). W szczególnych przypadkach falowniki Fronius można przewymiarować nawet do 200%
    - szczegóły w tym wątku https://www.forum-fronius.pl/moc-instalacji-pv-a-moc-falownikow-fronius/