3 odpowiedzi

Sprawdź

Jak dobrać inwerter do dachowej instalacji PV?

Bartosz 3 pkt dodane:

Dach dwupłaszczyznowy (dwa różne kierunki świata), na których będzie po 10 modułów po 370W.

 • LukkiSto 0 pkt

  Tak jak opisuje to Ekspert z TIM'u poniżej. Rozumiem z Twojego pytania, że będą to 2 łańcuchy po 10szt modułów i łaczna moc instalacji PV to 7,4 kWp. Musisz dobrać falownik z 2 modułami śledzącymi MPPT. Dzięki temu instalacja będzie pracowała poprawnie i te dwa łańcuchy będą niezależne co jest to ważne w przypadku ułożenia modułów w różnym kierunku geograficznym.

  Aby dobrać odpowiednio moc falownika do Twojej instalacji musiał byś jeszcze określić pod jakim kątem będą montowane moduły (jeżeli dach skośny to kat dachu) oraz kierunki geograficzne.

  W przypadku rozmieszczenia łańcuchów na wschód i zachód to do tej mocy instalacji (7,4 kWp) wystarczy falownik np. Huawei model: SUN2000-5KTL-M0 (lub M1). Falownik ten w sprzyjających warunkach temperaturowych potrafi przetworzyć na str. AC do 5,5 kW energii a ze względu na rozmieszczenie modułów E-W to żadko instalacja będzie miała taki pik energii (utrata do 30% energii montując wschód-zachód).

  W przypadku rozmieszczenia łańcuchów południe-wschód lub południe-zachód to dobrał bym falownik np.Huawei model:SUN2000-6KTL-M0 który ma realną moc przetwarzania do 6,6 kW AC:

  https://www.tim.pl/inwerter-fusion-home-6kw-10-1a-sun2000-6ktl-m0-1

  Aby odpowiednio dobrać model falownika do mocy modułów uwazględniając parametry środowiskowe możesz to sprawdzić w darmowym programiku on-line: eu.smartdesign.huawei.com lub możesz się skontaktować z dystrybutorem, który powinien Ci pomóc z doborem falownika:

  https://solar.huawei.com/pl/HowToBuy

 • Lucjan 1 pkt

  Kolega Jacek odpowiedział na Twoje pytanie krótko i treściwie. Następnym razem podaj dokładne kierunki połaci oraz kąt nachylenia. Dobrze dociążony falownik pracuje z większa sprawnością. Sprawdź również jaką gwarancję oferuje producent.

 • Jacek Niżyński

  Witaj,

  Z podanych przez Ciebie danych wynika, że łączna moc zainstalowanych modułów wyniesie 7,4kWp. Potrzebna jest jeszcze informacja, jakie są to dwa różne kierunki świata? wschód-południe czy wschód-zachód a może południe zachód lub odchylenia od kierunku południowego. z całą pewnością wystarczy tu inwerter o mocy 6kW lub zbliżony do podanej mocy. W przypadku instalacji wschód-zachód powinien wystarczyć inwerter o max mocy znamionowej około 5,5kW np Huawei sun2000-5KTL-M0 którego moc maxymala to właśnie 5,5 kW. W przyszłości do odpowiedniego doboru inwertera podaj również kąt nachylenia dachu. Znam instalację wschód-zachód o mocy 9,45 kWp na której pracuje inwerter o max mocy 6,6kW i tylko dwa razy w ciągu ostatniego roku pracował z maxymalną mocą. Zwróć również uwagę by inwerter posiadał dwa wejścia MPPT ale w tych mocach to standard. Wykonując instalację powinieneś podzielić ją na dwa obwody (osobno dla róznych połaci dachu).

  Dlaczego inwerter jest o mniejszej mocy niż moc max modułów?

  To opisywaliśmy już przy okazji pytania o "trendy w modułach fotowoltaicznych"

  Życzymy dużo słońca na Twoje moduły :-)