Według normy PN-HD 60364-6:2016-07 teoretycznie wystarczy napięcie probiercze Up=500V, natomiast w normie N-SEP-E-004 jest napisane „Pomiar rezystancji izolacji żył kabla należy wykonać miernikiem rezystancji izolacji przy napięciu 2,5 kV. Wartość mierzonej rezystancji należy odczytać w stanie ustalonym miernika”.
Stąd pytanie do was- jakiej wartości się trzymacie?
Słyszałem, że obie wartości są akceptowane i jeśli miernik nie ma 2,5kV to można spokojnie wykonać pomiar napięciem 500 lub 1000V, z tym że pomiar 2,5kV daje dokładniejszy wynik(ze względu na zakres). Czy jest to prawidłowy tok myślenia ?
Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Domsat:każdy kabel jest przewodem - nie każdy przewód jest kablem
-
@Szymon028:To "odkrywcza" myśl, ale co ona ma do tematu ?
-
@Domsat: To że sam poruszasz ten temat jakby to był błąd "nie wiem czemu TIM i też Onninen nazywa ten kabel przewodem, pewnie nie czytali tam jego karty katalogowej:"
-
-
-
Dzień dobry,
PN-HD 60364 dotyczy przewodów instalacyjnych.
Kable mierzymy napięciem 2,5 kV. SEP-E 004
PN-E 04700 - Również 2,5 kV (chociaż może być wyjątek dla kabli 1 kV)
Wyniki odczytujemy w stanie ustalonym czyli jak przestaną zmieniać się na wyświetlaczu.
Minimalne wymagane wartości w normie 04700. Należy uwzględnić współczynnik temperaturowy.
Pozdrawiam
Roman Domański
-
Napisz o jaki konkretnie kabel chodzi. Myślę że najlepiej wyjaśni to @Sonel.
-
@Tomasz Brzostowski:chodzi mi ogólnie o kable ziemne(YKY, YAKY YAKXS,YKXS), chyba że przy pomiarach mają znaczenie też inne kwestie o których nie wiem.
-
Czytaj także:
rezystancja izolacji
Jaka jest minimalna dopuszczalna rezystancja izolacji w urządzeniac
Miernik do pomiaru rezystancji izolacji
Panowie podpowiedzcie: Jaki miernik wybrać do pomiaru rezystancji i
Pomiar rezystancji izolacji łańcucha PV z optymalizatoram
Cześć wszystkim! Tak jak w temacie. Czy ktoś dokonywal pomiaru
Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady
Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzenia
Pomiar rezystancji izolacji
Zasada pomiaru elektrycznego rezystancji izolacji polega na podaniu
Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub
Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst
Ten problem jest od lat poruszany w naszym środowisku, a przecież sprawa jest całkiem jasna. Metody pomiarowe a tym samym dobór napięcia przy pomiarach rezystancji izolacji dobieramy do środowiska, w którym wykonujemy te pomiary. A te środowiska to instalacje lub sieci. W instalacjach mierzymy napięciem 500 V a w sieciach 2,5 kV. Ta norma SEP -E-004 dotyczy sieci. Odnośnie instalacji to nie ma znaczenia czy jest to przewód czy kabel. To kwestia budowy i nazewnictwa, a oba te wyroby pracują w instalacjach w tych samych warunkach i nie ma potrzeby wykonywania pomiarów kabli napięciem 2,5 kV. Wyjaśnił to dr. Musiał w INPE 201/202. Granicą sieci i instalacji jest złącze, więc oczywiście kable wlz YKY, YAKXS itp zasilające np domek mierzymy napięciem 500 V. Jak ktoś chce to może wykorzystać napięcie 1000 V dostępne w prawie każdym standardowym mierniku rezystancji izolacji. Dodam, że nie ma kabli ziemnych, są tylko kable do układania w ziemi, co jest pewną różnicą. YKY ułożony w korytku nie staje się kablem korytkowym. Wspomniana PN-E-04700 jest z 1998r. i od tego czasu pojawiły się nowe wyroby jak m.in. kabel BiT 500 Black FR mogący być bezpośrednio ułożony w ziemi. Jego nap. znamionowe to 300/500 V. To linka i świetnie nadaje się do zasilania napędów bram i oświetlenia ogrodowego. I co w tym momencie odpowie Sonel ze swoim stwierdzeniem " Kable mierzymy napięciem 2,5 kV. SEP-E 004" Uwaga - nie wiem czemu TIM i też Onninen nazywa ten kabel przewodem, pewnie nie czytali tam jego karty katalogowej:
1_Katalog kabli sterowniczych_2015 (tim.pl)
Jeszcze taka ciekawostka ze strony: Diagnostyka kabli elektroenergetycznych – czym jest? (kmjp.pl)
"przy długo eksploatowanych liniach kablowych, które mają mniejszą wytrzymałość elektryczną, powinno się korzystać z niższego napięcia – około 80% wartości napięcia używanego przy diagnostyce kabli nowych. Jeśli wykonamy próbę napięciową z napięciem przemiennym wyższym niż napięcie znamionowe, a kable będą zestarzałe lub wadliwe, wpłynie to na żywotność badanej linii mimo, że podczas badania nie nastąpiło przebicie instalacji."
ale to zapewne dotyczy kabli SN.