Przeczytano 3 239 razy

Podłączenie falownika 3 fazowego do sieci TN-C

Witam Szanownych forumwiczów. Nurtuje mnie jedno z pytań i zarazem nasuwająmi się rózne przemyślenia na temat podłączenia falownika do sieci TN-C. Mianowicie mam do podłączenia taki falownik w sieci trójfazowej w układzie TN-C. Instalacja odbędzie sie w starej hali produkcyjnej do której dochodzi zasilanie od licznika głownego, który jest umiejscowiony w pomieszczeniu gospodarczym przy budynku jednorodzinnym. Odległość od w/w licznika do rozdzielni w starej hali to ok 100 mb. Konstrukcja modułów będzie podłączona przewodem 10 mm2  CU do uziomu szpilkowego za pośrednictwem szyny wyrównawczej , który będę wykonywał .Instalacja w ukladzie TN-C , 3 fazy + PEN. Według instrukcji producenta , schemat załączony na zdjęciu, przewód PEN w tym układzie podłączam do zacisku N oraz zacisku PE , . Idąc dalej tokiem logiki , instalacją będzie zabepieczona SPD po stronie DC i stonie AC, gdzie przwewody PE będą podłączone do szyny wyrównawczej połączonej ze  zbudowanym  uziemieniem ( oczywiście wartość poniżej 10 Ohm).I tu moje pytanie , czy mogę do zacisku PE falownika poprowadzić przewód PE z GSU a do zacisku N falownika podłaczyć tylko PEN  , i do szyny GSU poprowadzić kolejno uziemienie obudowy falownika, uziemienie konstrukcji modułów oraz przewody PE z SPD .Nadmienię, że nie ma możliwości zmiany kabla od rozdzielni w pomieszczeniu gospodarczym do hali na 5 żył i rozdziału PEN na PE i N w tej rozdzielni. 

Kolejne pytanie , czy mogę dokonać rozdziału PEN na N i PE przed skrzynką z zabezpieczeniami falownika po stronie AC i dodatkowo połączyć miejsce rozdziału z szyną wyrównawczą budowanego uziomu szpilkowego?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Odpowiedzi (5)

 • Weź pod uwagę, że jeżeli chodzi o fotowoltaikę to z regóły wymagana jest wartość uziemienia poniżej 5 ohm , tego dowiedziałem się od typowych firm zajmujących się montażem fotowoltaiki.

 • Witam, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie uziomu punktu podziału PEN na N i PE. Rozumiem że jest to osobny uziom, a konstrukcja i ograniczniki oraz falownik, to kolejny uziom?

 • Witam Wojtku, dziękuję bardzo za odpowiedź. Generalnie sprawa dość zagmatwana, ale jest światełko w tunelu. Dokonam podziału PEN, w rozdzielnicy AC, zgodnie z twoją sugestią. Ochrona typu T2, nie ma instalacji odgromowej. Przewody zgodnie z instrukcją 6 mm. 

   

  Dziękuję .

 • Nieco skomplikowany opis sytuacji, lepiej byłoby gdybyś narysował schemat.  Generalnie zalecałbym dokonanie podziału PEN na PE i N w miejscu wprowadzenia kabla (4 żyłowego) do rozdzilnicy AC, punkt podziłu oczywiście uziemiony. Otrzymujesz w ten sposób układ TN-C-S  i dalej podłączasz falownik jak do TN-C-S, czyli sieci 5 żyłowej.  W pobliżu GSW i do niej wspólny uziom, inwerter i konstrukcję, jeżeli jest taka potrzeba, a to zależy od możliwości zachowania odstępu od instalacji odgromowej i rdzaju pokrycia hali (przewodząca blacha na konstrukcji lub izolacyjna papa na betonie) Czy będzie ochrona Typ 2  czy Typ 1+2 ? 

  W przypadku Typ 2 wystarczy przewód wyrównawczy  6mm2 Cu, także do konstrukcji.

  W przypadku Typ 1+2 nie prowadzimy przewodu wyrównawczego od GSW do konstrukcji pod moduły. Konstrukcję łaczymy z instalacją odgromową min. 50 mm2 Cu lub równoważny. Natomiast pozostałe przewody wyrównawcze do GSW min. 16mm2 Cu.

  Też sie rozpisałem, ale polecam schematy pod linkiem   Instalacje forowoltaiczne