Podłączenie falownika 3 fazowego do sieci TN-C
Witam Szanownych forumwiczów. Nurtuje mnie jedno z pytań i zarazem nasuwająmi się rózne przemyślenia na temat podłączenia falownika do sieci TN-C. Mianowicie mam do podłączenia taki falownik w sieci trójfazowej w układzie TN-C. Instalacja odbędzie sie w starej hali produkcyjnej do której dochodzi zasilanie od licznika głownego, który jest umiejscowiony w pomieszczeniu gospodarczym przy budynku jednorodzinnym. Odległość od w/w licznika do rozdzielni w starej hali to ok 100 mb. Konstrukcja modułów będzie podłączona przewodem 10 mm2 CU do uziomu szpilkowego za pośrednictwem szyny wyrównawczej , który będę wykonywał .Instalacja w ukladzie TN-C , 3 fazy + PEN. Według instrukcji producenta , schemat załączony na zdjęciu, przewód PEN w tym układzie podłączam do zacisku N oraz zacisku PE , . Idąc dalej tokiem logiki , instalacją będzie zabepieczona SPD po stronie DC i stonie AC, gdzie przwewody PE będą podłączone do szyny wyrównawczej połączonej ze zbudowanym uziemieniem ( oczywiście wartość poniżej 10 Ohm).I tu moje pytanie , czy mogę do zacisku PE falownika poprowadzić przewód PE z GSU a do zacisku N falownika podłaczyć tylko PEN , i do szyny GSU poprowadzić kolejno uziemienie obudowy falownika, uziemienie konstrukcji modułów oraz przewody PE z SPD .Nadmienię, że nie ma możliwości zmiany kabla od rozdzielni w pomieszczeniu gospodarczym do hali na 5 żył i rozdziału PEN na PE i N w tej rozdzielni.
Kolejne pytanie , czy mogę dokonać rozdziału PEN na N i PE przed skrzynką z zabezpieczeniami falownika po stronie AC i dodatkowo połączyć miejsce rozdziału z szyną wyrównawczą budowanego uziomu szpilkowego?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Odpowiedzi (5)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Wojciech:Dzięki za obszerną wypowiedź
-
-
Witam Wojtku, dziękuję bardzo za odpowiedź. Generalnie sprawa dość zagmatwana, ale jest światełko w tunelu. Dokonam podziału PEN, w rozdzielnicy AC, zgodnie z twoją sugestią. Ochrona typu T2, nie ma instalacji odgromowej. Przewody zgodnie z instrukcją 6 mm.
Dziękuję .
-
Witam, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie uziomu punktu podziału PEN na N i PE. Rozumiem że jest to osobny uziom, a konstrukcja i ograniczniki oraz falownik, to kolejny uziom?
-
Weź pod uwagę, że jeżeli chodzi o fotowoltaikę to z regóły wymagana jest wartość uziemienia poniżej 5 ohm , tego dowiedziałem się od typowych firm zajmujących się montażem fotowoltaiki.
Czytaj także:
Rownicówka w układzie sieci TN-C? Dlaczego nie?
Nie wolno stosować różnicówek w układzie sieci TN-C. Proszę o wyjaś
Gzie dokonać podziału TN-C na TN-S?
czy podziału na TN-S dokonać przy liczniku i każdą rozdzielnicę zas
Jaki ogranicznik przepięć do sieci TN-C?
Proszę o poradę jaki ogranicznik przepiec można zainstalować w siec
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze
Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso
Jak podłączyć różnicówkę?
W artykule przyglądamy się roli wyłączników różnicowoprądowych, pop
Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Podłączenie nowej płyty indukcyjnej do kuchni może być wyzwaniem dl
Nieco skomplikowany opis sytuacji, lepiej byłoby gdybyś narysował schemat. Generalnie zalecałbym dokonanie podziału PEN na PE i N w miejscu wprowadzenia kabla (4 żyłowego) do rozdzilnicy AC, punkt podziłu oczywiście uziemiony. Otrzymujesz w ten sposób układ TN-C-S i dalej podłączasz falownik jak do TN-C-S, czyli sieci 5 żyłowej. W pobliżu GSW i do niej wspólny uziom, inwerter i konstrukcję, jeżeli jest taka potrzeba, a to zależy od możliwości zachowania odstępu od instalacji odgromowej i rdzaju pokrycia hali (przewodząca blacha na konstrukcji lub izolacyjna papa na betonie) Czy będzie ochrona Typ 2 czy Typ 1+2 ?
W przypadku Typ 2 wystarczy przewód wyrównawczy 6mm2 Cu, także do konstrukcji.
W przypadku Typ 1+2 nie prowadzimy przewodu wyrównawczego od GSW do konstrukcji pod moduły. Konstrukcję łaczymy z instalacją odgromową min. 50 mm2 Cu lub równoważny. Natomiast pozostałe przewody wyrównawcze do GSW min. 16mm2 Cu.
Też sie rozpisałem, ale polecam schematy pod linkiem Instalacje forowoltaiczne