Przeczytano 2 735 razy

ogranicznik przepięciowy co i jak?

Cześć .

W jaki sposób prawidłowo zainstalować ogranicznik przepięć. Spotkałem się z różnymi opisami instalacji ogranicznika przepięć jedni dobezpieczają go wyłącznikiem nadprądowym w szeregu o cha-ka C. Innni po prostu równolegle do FR.

Czy przewód N podpinacie do nadprądowego czy też montujecie na stałe w bloku rozdzielczym ?

Chcę poznać w jaki sposób wy to robicie i dowiedzieć się czegoś więcej o jego prawidłowyj instalacji

Odpowiedzi (10)

 • Proponuje Dehna, mają faje poradniki i diagramy do odpowiedniego doboru ograniczników

 • Szanowni, obszar ochrony przed przepieciami pełen jest niedopowiedzeń i mitów. Poszukująć bezpiecznego ogranicznika przepięc warto jest kierować się tym czy posiada jakikolwiek certyfikat potwierdzający jego parametry, podkreślam potwierdzający. Minimum dla typu 2 to 5kA 8/20 ale nie dawno w grupie elektryków na facebook pokazane były takie własnie uszkodzone. Poważne rozwiązania to 20kA 8/20. Każdy aparat może ulec w końcu uszkodzeniu stąd należy porównać informację producenta dotyczącą dobezpieczenia z tym, co jest w aplikacji. Powazne rozwiżania nie muszą być dobezpieczane do poziomu 125AgG a nawet 3125AgG (Phoenix Contact). Jeśli sa większe niż dopuszczalne dopiro wtedy należy dołozyć bezpiecznik nie większy niż dopuszczalny. Przy okazji o czym świadczy informacja, że może ogranicznik poprzedzć aż 32AgG, pozostawiam czytającym odpowiedź...Kolejna rzecz, widoczny na zdjęciu produkt to układ 4+0 który oferuje najgorszy poziom ochrony w porównaniu do 3+1 - trzy warystory i jeden iskiernik. Znakomitym przykłdem jest ogranicznik typu 2 : VAL-MS 230/3+1 - 2838209 dla potrzebujących jest kolejna wersja typu 1/2: VAL-MS-T1/T2 335/12.5/3+1 - 2800184. Kolejna sprawa to wykorzystywanie układu połączeń :"V", aby wprowadzić najniższy-najlepszy poziom ochrony, po to są zaciski "wielokrotne". Dal ciekawych pod konieć listopada odbedzie sie webinar o niektórych zagadnieniach zwizanych z ochrona zasilania: polecam: https://www.phoenixcontact.com/online/portal/pl?1dmy&urile=wcm%3apath%3a/plpl/web/main/service_a

 • co do zabezpieczenia bezpiecznikiem musisz zobaczyć na karcie / opis jest też bezpośrednio na ograniczniku / jaki jest max dopuszczalny prąd na zdjęciu z tego co mogę odczytac 150 A jeżeli twoja instalacja jest zabezpieczona takim bezpiecznikiem lub mniejszym to nie ma potrzeby dobezpieczania 

  co do podpięcia przewodu N , jeżeli przewód PEN jest bezpośrednio uziemiony w rozdzielni  / a powinien być / to nie ma takiej potrzeby bo ogranicznik ma takie właśnie zadanie , chyba  że przewód jest uziemiony w złaczu i do budynku wchodzi  juz 5 żyłowy to wtedy należy go podpiąć do ogranicznika

 • Ogranicznik to ochrona dodatkowa, nie stosuje się zabezpieczenia. Tylko przed ogranicznikiem jest już tylko wyłącznik izolacyjny.

 • Do wartości zabezpieczenia 40kW czyli 3x63A nie dobezpiecza się czyli wszystko do półpośredniego pomiaru bo zawsze jest Esik mniejszy na liczniku. Powyżej tej wartości stosuje się już zabezpieczenie.

 • Kupując oganicznik danego producenta warto otworzyć instrukcję i się z nią zapoznać (nie są wcale długie). W ogranicznikach PhoenixContact nie ma takich zaleceń dodatkowego "dobezpieczania".

  Ja korzystam wyłącznie z ograniczników PhoenixContact i do takich przekuje klientów, gdyż jest to dla mnie najbardziej rozsądna firma i wierze że to co podają na karcie katalogowej to to samo jest w środku a testy mają bardziej wygórowane niż zaleca norma.

 • Jeszcze jedna sprawa: warto także poznać aspekty związane z wykonaniem instalacji a ubezpieczeniem, co prezentuje poniższy link:

  https://napiecie.salama.pl/instalacja-elektryczna-a-ubezpieczenie-domu/

 • Cześć! Bardzo fajny filmik znajdziesz na TIMie (link poniżej). Dodatkowo polecam zwórcić uwage na zależność jakości do ceny :-) Najczęściej tanie produkty nie posiadają badań lub nie trzymią parametrów. Takie urządzenie to nie tylko wyrzucone pieniądze w błoto, to także ogromne zagrożenie - instalacja chroniona nieprawidłowo nie jest chroniona. Policzmy sobie ile kosztuje komputer, lodówka, amplituner, TV.... I chcemy chronić to wszystko urządzeniem za 200zł? :-I  A jak nie zadziała? Dlatego uważam, że warto kupić dobre, solidne i sprawdzone marki takie jak Phenix, OBO czy też Dehn.

 • Montaż ogranicznika przepięć powinien być wykonany zgodnie z instrukcją producenta, typem sieci itp.
  Dużo materiałów o prawidłowym montażu i doborze znajdziesz na stronach producentów (DEHN, OBO,..)

Czytaj także:

Co to jest i jak działa ogranicznik przepięć?
Społeczność

Co to jest i jak działa ogranicznik przepięć?

Przychodzisz na budowę wykonywać instalacje elektryczną i dostajesz

Więcej
Ogranicznik przepięć
Społeczność

Ogranicznik przepięć

Poszukuję tańszego zamiennika   Ogranicznik przepięć B Ty

Więcej
Więcej
Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce
Blog

Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce

Jak ochronić instalację, urządzenie lub budynek przed efektami prze

Więcej
Ochrona przeciwprzepięciowa - INFOGRAFIKA
Blog

Ochrona przeciwprzepięciowa - INFOGRAFIKA

Przedstawiamy zarys najważniejszych kwestii związanych z prawidłową

Więcej
Ogranicznik przepięć DC – fotowoltaika. Jaki ogranicznik wybrać do instalacji fotowoltaicznej?
Blog

Ogranicznik przepięć DC – fotowoltaika. Jaki ogranicznik

Ograniczniki przepięć odprowadzają ładunki przepięciowe wywołane wy

Więcej