10 odpowiedzi

Sprawdź

ogranicznik przepięciowy co i jak?

Adus 0 pkt dodane:

Cześć .

W jaki sposób prawidłowo zainstalować ogranicznik przepięć. Spotkałem się z różnymi opisami instalacji ogranicznika przepięć jedni dobezpieczają go wyłącznikiem nadprądowym w szeregu o cha-ka C. Innni po prostu równolegle do FR.

Czy przewód N podpinacie do nadprądowego czy też montujecie na stałe w bloku rozdzielczym ?

Chcę poznać w jaki sposób wy to robicie i dowiedzieć się czegoś więcej o jego prawidłowyj instalacji 

 • gelotek 0 pkt

  Proponuje Dehna, mają faje poradniki i diagramy do odpowiedniego doboru ograniczników

 • MiR-El 0 pkt

  Szanowni, obszar ochrony przed przepieciami pełen jest niedopowiedzeń i mitów. Poszukująć bezpiecznego ogranicznika przepięc warto jest kierować się tym czy posiada jakikolwiek certyfikat potwierdzający jego parametry, podkreślam potwierdzający. Minimum dla typu 2 to 5kA 8/20 ale nie dawno w grupie elektryków na facebook pokazane były takie własnie uszkodzone. Poważne rozwiązania to 20kA 8/20. Każdy aparat może ulec w końcu uszkodzeniu stąd należy porównać informację producenta dotyczącą dobezpieczenia z tym, co jest w aplikacji. Powazne rozwiżania nie muszą być dobezpieczane do poziomu 125AgG a nawet 3125AgG (Phoenix Contact). Jeśli sa większe niż dopuszczalne dopiro wtedy należy dołozyć bezpiecznik nie większy niż dopuszczalny. Przy okazji o czym świadczy informacja, że może ogranicznik poprzedzć aż 32AgG, pozostawiam czytającym odpowiedź...Kolejna rzecz, widoczny na zdjęciu produkt to układ 4+0 który oferuje najgorszy poziom ochrony w porównaniu do 3+1 - trzy warystory i jeden iskiernik. Znakomitym przykłdem jest ogranicznik typu 2 : VAL-MS 230/3+1 - 2838209 dla potrzebujących jest kolejna wersja typu 1/2: VAL-MS-T1/T2 335/12.5/3+1 - 2800184. Kolejna sprawa to wykorzystywanie układu połączeń :"V", aby wprowadzić najniższy-najlepszy poziom ochrony, po to są zaciski "wielokrotne". Dal ciekawych pod konieć listopada odbedzie sie webinar o niektórych zagadnieniach zwizanych z ochrona zasilania: polecam: https://www.phoenixcontact.com/online/portal/pl?1dmy&urile=wcm%3apath%3a/plpl/web/main/service_and_support/subcategory_pages/webinars/0304897d-d336-497d-92ea-f70953cae95f

   

 • rysiek 176 0 pkt

  co do zabezpieczenia bezpiecznikiem musisz zobaczyć na karcie / opis jest też bezpośrednio na ograniczniku / jaki jest max dopuszczalny prąd na zdjęciu z tego co mogę odczytac 150 A jeżeli twoja instalacja jest zabezpieczona takim bezpiecznikiem lub mniejszym to nie ma potrzeby dobezpieczania 

  co do podpięcia przewodu N , jeżeli przewód PEN jest bezpośrednio uziemiony w rozdzielni  / a powinien być / to nie ma takiej potrzeby bo ogranicznik ma takie właśnie zadanie , chyba  że przewód jest uziemiony w złaczu i do budynku wchodzi  juz 5 żyłowy to wtedy należy go podpiąć do ogranicznika 

 • Br3xPL 68 pkt

  Ogranicznik to ochrona dodatkowa, nie stosuje się zabezpieczenia. Tylko przed ogranicznikiem jest już tylko wyłącznik izolacyjny.

 • ajotnet 92 pkt

  Do wartości zabezpieczenia 40kW czyli 3x63A nie dobezpiecza się czyli wszystko do półpośredniego pomiaru bo zawsze jest Esik mniejszy na liczniku. Powyżej tej wartości stosuje się już zabezpieczenie.

 • LukkiSto 0 pkt

  Kupując oganicznik danego producenta warto otworzyć instrukcję i się z nią zapoznać (nie są wcale długie). W ogranicznikach PhoenixContact nie ma takich zaleceń dodatkowego "dobezpieczania".

  Ja korzystam wyłącznie z ograniczników PhoenixContact i do takich przekuje klientów, gdyż jest to dla mnie najbardziej rozsądna firma i wierze że to co podają na karcie katalogowej to to samo jest w środku a testy mają bardziej wygórowane niż zaleca norma.

   

 • EL-ROJ

  Jeszcze jedna sprawa: warto także poznać aspekty związane z wykonaniem instalacji a ubezpieczeniem, co prezentuje poniższy link:

  https://napiecie.salama.pl/instalacja-elektryczna-a-ubezpieczenie-domu/

   

   

 • EL-ROJ

  Cześć! Bardzo fajny filmik znajdziesz na TIMie (link poniżej). Dodatkowo polecam zwórcić uwage na zależność jakości do ceny :-) Najczęściej tanie produkty nie posiadają badań lub nie trzymią parametrów. Takie urządzenie to nie tylko wyrzucone pieniądze w błoto, to także ogromne zagrożenie - instalacja chroniona nieprawidłowo nie jest chroniona. Policzmy sobie ile kosztuje komputer, lodówka, amplituner, TV.... I chcemy chronić to wszystko urządzeniem za 200zł? :-I  A jak nie zadziała? Dlatego uważam, że warto kupić dobre, solidne i sprawdzone marki takie jak Phenix, OBO czy też Dehn. 

   

 • gelotek 0 pkt
 • gelotek 0 pkt

  Montaż ogranicznika przepięć powinien być wykonany zgodnie z instrukcją producenta, typem sieci itp.
  Dużo materiałów o prawidłowym montażu i doborze znajdziesz na stronach producentów (DEHN, OBO,..)