5 odpowiedzi

Sprawdź

Co to jest i jak działa ogranicznik przepięć?

Piotr Bibik 274 pkt dodane:

Przychodzisz na budowę wykonywać instalacje elektryczną i dostajesz od inwestora proste pytanie. Co to jest i przed czym zabezpiecza ogranicznik przepięć?


Inwestor był w hurtowni, zobaczył ograniczniki za 300 zł, takie za 1000 zł i takie za 3000 zł. Sprzedawca coś mu tłumaczył, ale ponieważ inwestor na prądzie się nie zna (ale ma ponieść koszty zakupu), nic nie zrozumiał z wywodów sprzedawcy i od Ciebie oczekuje prostej i zrozumiałej odpowiedzi :) 

Kto podejmie wyzwanie i wyjaśni w sposób zrozumiały - tak dla laika - jak działa (jakie są rodzaje) i przed czym zabezpiecza ogranicznik przepięć? Może jakiś prosty odręczny schemat lub rysunek objaśniający?

Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz.
                                                                                                                Albert Einstein

P.S.

@Gwozdziu944 swoim wpisem zmotywowałeś mnie do kontynuowania takich pytań ;)

 • Czy jeszcze ktoś podejmie "rękawicę"?

 • Ogranicznik przepięć - jak sama nazwa mówi ogranicza przepięcia. Czyli jest to urządzenie z którym w normalnych warunkach nic się nie dzieje. W przypadku gdy wystąpi przepięcie (wyładowanie atmosferyczne, lub inne zakłócenie w sieci) ogranicznik zaczyna przewodzić prąd do ziemi.

  Przepięcie to najprościej mówiąc wzrost napięcia ponad maksymalną dopuszczalną wartość.  Takie nie odprowadzone przepięcie popali nam w domu większość podłączonych urządzeń. 

   Różnica w cenie zależy od budowy ogranicznika, można je podzielić na 3 rodzaje ;

  iskiernikowe- iskiernik to dwie elektrody oddzielone od siebie powietrzem, gdy następuje wzrost napięcia ponad pewną progową wartość zapala się łuk elektryczny i prąd płynie przez powietrze(które normalnie jest izolatorem).  

  warystorowe- warystor to element pół przewodnikowy, przy różnych napięciach ma różną rezystancję(opór). Przy wzroście napięcia ta rezystancja zmniejsza się i przez warystor zaczyna płynąć prąd - do ziemi. 

  iskiernikowo - warystorowe  połączenie dwóch powyższych 

  Takim sposobem poprzez ogranicznik przepięć - przepięcie jest oddawane matce ziemi, a nasze urządzenia nadal są sprawne. 

  Warto też dodać że skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa to nie tylko najdroższy ogranicznik, ale także: 

  -Poprawnie wykonana instalacja LPS.

  -Odpowiednio wykonane uziemienie.

  -Poprawny montaż i podłączenie samego ogranicznika (odpowiednie przekroje).

  -Wcześniejsze ograniczenie przepięcia - w naszym złączu kablowym nie powinno pojawić się przepięcie większe niż 4 kV. 

  Czas pracy ogranicznika to ok 350 ms.( 0,3 s ) przy czym musi on odprowadzić w tak krótkim czasie ogromną ilość energii. 

  Dobór odpowiedniego ogranicznika radzę zostawić projektantowi z uprawnieniami a nie monterowi który być może doradza tańszy bo on tak zawsze montuje i jeszcze się nic nie stało.

 • Ogranicznik przepięć to urządzenie, które ma na celu uchronić naszą instalacje przed niechcianym - nadmiernym napięciem w gniazdku, które może spowodować uszkodzenie urządzeń elektrycznych w naszym domu, np. telewizor, sprzęt AGD, komputery, również systemy domowe (kamery, smart home etc.).

  Wzrost napięcia (przepięcie) może być spowodowane wyładowaniem atmosferycznym (burza z piorunami) w sposób bezpośredni (uderzenie w dom) lub pośredni (uderzenie nieopodal, np w słup elektryczny), za wysokie napięcie dalej dostanie się do instalacji w domu).

  Tak rozróżniamy typy T1 - wyładowanie bezpośrednie, T2 wyładowanie pośrednie.
   

  Dodatkowo budowa wewnętrzna ogranicznika przepięć (SPD) może być różna: warystorowa, iskiernikowa, bądź kombinowana (warystor i iskiernik połączony szeregowo)

  Warystor to spiek tlenków cyny i bizmutu, który ma właściwości nieliniowe  - to taki opornik (rezystor), który staje się przewodnikiem w przypadku podwyższonego napięcia, niestety w przypadku przepalenia się warystora, traci on swoje właściwości rezystancyjne, staje się zwykłym przewodnikiem.

  Iskiernik to odpowiednia przerwa pomiędzy dwoma elektrodami, dzięki której, przeskoczy nam ładunek w przypadku zbyt dużego napięcia, mniej czuły na przepięcia.

  Dlaczego różna cena?

  - wielkość warystora  - większe warystory mogą wytrzymać dużo większy wzrost napięcia (trudniej je spalić)

  - wykonanie spieku warystora, istnieją różne metody spiekania i zabezpieczania warystora przed utlenianiem się. (starzeniem)

  - typ  - do każdego rodzaju przepięcia trzeba dobrać odpowiednio warystor bądź połączyć dwa równolegle. np T1 + T2