Przeczytano 612 razy

Nowy standard telewizyjny DVB-I

Jako człowiek związany z branżą telekomunikacyjną z wielką ciekawością przyglądam się rozwojowi nowego standardu telewizyjnego DVB-I.

Jeszcze nie przebrzmiały echa przesiadania się ze standardu DVB-T na DVB-T2 czy DVB-C na DVB-C2 i DVB-S na DVB-S2 a już coraz głośniej mówi się o standardzie DVB-I.

Co to takiego ten standard ? W wielkim skrócie, nie wchodząc w zagadnienia techniczne, DVB-I to jak by skumulowanie wszystkich standardów dosyłu sygnału do odbiornika konsumenta wzbogacając je o możliwość interakcyjności, funkcji smart, telewizji na życzenie, itd. Czyli możemy po przez ten standard mieć dostęp do treści zarówno przez nadajniki radiowo-telewizyjne, kablówkę, internet czy też sieć komórkową. Ta ostatnia może zaistnieć bez problemu w standardzie 5G i 6G. Telewizor lub jaki kolwiek odbiornik może odbierać z dowolnego źródła programy i treści. Co kolwiek podłączymy do telewizora będzie rozkodowane i udostępnione dwukierunkowo. Przy tym standardzie zmienia się również podejście do oglądania treści na urządzeniach przenośnych.

DVB-I to standard telewizyjny jest standardem, który może zaistnieć i ma szanse pozostania jako jedyny standard nadawania w bliżej jeszcze nie określonej przyszłości, więc nie martwmy się tym że znów będzie trzeba wymienić telewizory lub kupować dekodery. Na razie ten standard jest w fazie testów. Najbardziej zaangażowane w ten system są Niemcy i Włochy. Tam już istnieją sieci nadawcze i w fazie testów spotykają się z wielkim uznaniem. Niedługo nadawcy europejscy jak i inni mają spotkać się i wypracować drogę przejścia na standard DVB-I. Przewiduje się całkowite przejście ma nastąpić między rokiem 2030 a 2040. Czy tak się stanie ? Czas pokaże. A może pojawi się jeszcze coś innego.

Tak czy siak sama idea jest bardzo fajna i ma spore szanse sukcesu. Niezależnie kto będzie nadawał i przez co standard będzie ten sam.

Odpowiedzi (7)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 8 pytań
    • 200 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Zawsze się zastanawiałem dlaczego jeszcze do tej pory telewizja nie przeszła całkowicie na wersję internetową. W dzisiejszych czasach prawie każdy ma w swoim domu internet i w ten sposób mógłby mieć dostęp do praktycznie każdego rodzaju informacji (internet, telewizja, telefony). Jedynym problemem, który widzę, mogłaby być przepustowość łącza. Przesył informacji przez internet zawsze jest dwustronny, co oznacza, że im więcej ludzi korzysta tym większe obciążenie systemu. Telewizja nie ma tego problemu...

    Jak dobrze rozumiem, ten nowy standard obejmuje telewizję przesyłaną w sposób internetowy, jak i również platformy VOD?

    • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 45 pytań
      • 1022 odpowiedzi
      • 99% pozytywnych ocen od użytkowników

      @michal345: DVB to tak naprawdę międzynarodowa organizacja skupiająca nadawców i producentów sprzętu. Organizacja wypracowała pewne standardy przekazu cyfrowego który miał zastąpić analogowe przekazy. W ramach organizacji powstały znane powszechnie standardy DVB-T, DVB-C, DVB-S oraz różne ich odmiany. Wszystkie te standardy oferowały usługi szerokopasmowe poprzez swoje media, czyli fale elektromagnetyczne lub kabel. DVB-I to nic innego jak wdrożenie internetu do szerokopasmowego przesyłu. Zanikać będzie IPV4 a coraz powszechniejszy staje sie standard IPV6. Należy pamiętać że wszystkie urządzenia i cały standard będzie oparty o logikę i adresację IP, a co za tym idzie pełna informacja o każdym, który będzie korzystał z urzadzenia wykorzystującego standard DVB-I tak samo jak dzisiaj sie to dzieje w przypadku korzystania z internetu. I co istotne. Raczej nie będzie możliwości w prosty sposób oszukać system, technologia VPN w tym przypadku nie zadziała. Da zobrazowania lepiej tego zagadnienia trzeba sobie jasno powiedzieć, ze w chodzimy coraz szybciej w świat pełnej kontroli i inwigilacji. Daje sie nam kiełbaskę w postaci szybkich i sprawnych technologii a jednocześnie oczekuje sie od nas pełnego otwarcia a przez to uzależnienia od banku ( bo obrót bezgotówkowy), od dostawcy internetu ( bo od niego teraz pójdzie wszystko co jest związane z informacją i życiem codziennym), itd. Można łatwo sie domyśleć, że łatwo będzie ściągnąć abonament bo każdy który się zaloguje lub będzie chciał coś zobaczyć będzie wykryty przez system. W metodach rozsiewczych to było prawie nie możliwe... Jeszcze być może Ci, co będą pamiętać czasy telewizji analogowej zatęsknią za nią. Teraz mamy do dyspozycji nie wiadomo ile programów, ale ciągle słyszy się, że  sa powtórki, że jedna stacja od drugiej kopiuje filmy, programy i samych nowych treści jest mało lub sa płatne. Wszystko pomału staje sie komercją i sposobem na zrobienie pieniędzy. Ktoś może powiedzieć że teraz jakość jest inna, rozdzielczość, itd. Ja jednak pamiętam czasy gdy japończycy opracowali standard HDTV w wersji analogowej. Widziałem takie pokazy i powiem tak. Oczy z orbit wyrywało i nie było efektu jittera typowego dla cyfrówki a obraz był bardzo plastyczny, naturalny i przekonywujący. Ale ktoś pomyślał że trzeba nam dać więcej programów i w tym samym paśmie przesłać zamiast jednego analogowego kanału kilku cyfrowych....

      Poniżej rysunek poglądowy struktury DVB-I Blue Book z Satkuriera


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 5 pytań
        • 383 odpowiedzi
        • 95.8% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Sławomir Lesiak: aż niezręcznie można się poczuć na myśl, że w dobie coraz powszechniejszego IoT coraz mniej zależy od użytkownika - wszystko dzieje się ponad nami w chmurze i często bez naszej wiedzy. Wprawdzie nie pamiętam końcówki lat 90' ale czasami jak patrzę na dynamikę rozwoju technologii chmurowych  to chciałbym się przenieść w te czasy i zobaczyć jak to było rozmawiać przez "cegłę" :). Rzadko też korzystam z serwisów VOD ale jak już, to pierwsze co widzę to mozaikę propozycji, z których jakieś 90% w ogóle mnie nie interesuje. Jeszcze jakieś 10 lat temu to wiedziało się co chce się obejrzeć jeszcze zanim się włączyło TV.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 8 pytań
        • 200 odpowiedzi
        • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Sławomir Lesiak: Ciekawe jak udało im się zapobiec korzystaniu z VPN w tym przypadku. Każdy ruch sieciowy i przesyłane przez niego dane można przecież tunelować do innych krajów, gdzie będą przesyłane dalej. Jedyne co przychodzi mi na myśl to, że każdy użytkownik może być z góry przypisany do pewnego adresu IP (mniej więcej takie coś zastosował Netflix, żeby zapobiec współdzieleniu kont i używaniu VPN).

        Nie mniej jednak, myślę, że ludzie pewnie i tak znajdą jakiś sposób żeby to obejść. Sam się kiedyś natknąłem na społeczność kopiującą dane z kart dekodujących kanały telewizji satelitarnych. Jedna osoba płaciła za wszystkie kanały i co parę sekund emitowała  (oczywiście za odpowiednią opłatą ;) ) klucze z karty dekodujące te kanały. Inni odbierali te klucze przez internet i przy użyciu jakiś pluginów instalowali je u siebie na dekoderach tak jakby to oni mieli tą kartę. Zdumiewające czego ludzie nie wymyślą żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy :)

      • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 45 pytań
        • 1022 odpowiedzi
        • 99% pozytywnych ocen od użytkowników

        @michal345: sharing to bardzo niebezpieczna "zabawa". Takim określeniem nazywa sie współdzielenie kodów dostępów do programów kodowanych. Może nie będę teraz rozpisywał się o tym jak i co, ale miałem okazję uczestniczyć w akcji namierzania działań sharingowych i widząc z jaką łatwością przychodzi to służba w namierzeniu źródła jak odbiorców odradzam takie pozyskiwanie dostępu do treści kodowanych. Oczywiście to w wielkiej mierze jakieś akcje jednostkowe i spektakularne, ale gdyby była wielka potrzeba czy bardzo wielkie naciski takie akcje mogły by być powszechne. A kary za korzystanie z sharingu sa bardzo wysokie. Zresztą nadawcy znów mają w rękawie nowe systemy kodowania jak i udostepniania swoich programów. "Wojna" informatyczna dalej trwa i będzie trwała. Pytanie tylko czy warto sie narażać... Znam wiele osób którzy mają dostęp do prawie wszystkich treści i nawet za nie płaca, ale jak sie okazuje korzystają tak naprawdę z niewielkiego wycinka możliwości. Przypomina mi to czasami zakup telefonu lub laptopa. Kupujący chcą mieć na pokładzie prawie wszystko co sie da a później i tak korzysta sie najczęściej z podstawowych rzeczy.

      • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 45 pytań
        • 1022 odpowiedzi
        • 99% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Maras324:dawniej wybierało sie te treści które nas interesowały. Teraz przepełnieni, przeładowani jesteśmy informacjami, treściami, obrazami i czasami nawet nie ptrafimy sie z tego pędu odłączyć.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 0 pytań
        • 200 odpowiedzi
        • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Sławomir Lesiak:Uważam, że problemem w tym temacie jest rozbicie treści po różnych platformach VOD, tak jak kiedyś o wiele częściej było z kodowanymi kanałami. Chce się obejrzeć kilka filmów, a tu każdy jest w innym serwisie i tak człowiek łapie się na tym że ma subskrypcję w każdym, tak samo wypożyczanie filmów na jedno obejrzenie nie jest tanie, więc kompromisu nie ma i często bardziej opłacalne jest opłacanie co miesiąc kilku serwisów. Nie widzę w tym temacie sensownego rozwiązania

Czytaj także:

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2
Społeczność

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2

Jak wiadomo, w przyszłym roku czeka nas zmiana standardu nadawania

Więcej
Więcej
Co da nowy standard dvb-t?
Społeczność

Co da nowy standard dvb-t?

Nie do końca rozumiem po co te zmiany.

Więcej
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i jak go montować?
Blog

System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j

Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies

Więcej
Radio cyfrowe DAB+ – nowy standard nadawania
Blog

Radio cyfrowe DAB+ – nowy standard nadawania

Jeszcze nie skończyła się akcja zamiany standardu nadawania telewiz

Więcej
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta?
Blog

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz

Zadaliśmy kilka technicznych pytań ekspertowi i sztucznej inteligen

Więcej