Nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2
Jak wiadomo, w przyszłym roku czeka nas zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2.
W związku z tym nasuwa się szereg pytań:
Co zyskujemy po przejściu na DVB-T2?
Czy wiąże się to z wymianą telewizora?
Które telewizory nadal będą odbierać programy?
Na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor? Jakie parametry należy wziąć pod uwagę?
Czy jest jakaś alternatywa dla wymiany TV? (dekoder, przystawka...)
Czy konieczna będzie wymiana anteny?
Odpowiedzi (30)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Przejście na DVB-T2 pozwoli na odbieranie obrazu i dźwięku w lepszej jakości w telewizji naziemnej. Zasadniczo to zmiana z SD na HD. Dodatkowo jest to spowodowane zwolnieniem pasma transmisyjnego dla sygnału 5G.
Nie będzie trzeba wymienić telewizora. Jeśli telewizor nie będzie w stanie odebrać tego sygnału, to wystarczy dokupienie odpowiedniego tunera. Oczywiście telewizor można wymienić ale to zdecydowanie większy koszt.
Aby sprawdzić czy nasz telewizor będzie odbierał nowy sygnał, można przełączyć na jeden z kanałów które są nadawane tym sygnałem. Do kanałów testowych należą: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. Nie w każdym rejonie są dostępne te kanały, więc można jeszcze sprawdzić specyfikację telewizora. Jeśli jest w nich informacja o odbieranym sygnale DVB-T2 to jest to dobra informacja. ALE musi też być dopisek że obsługuje standard kodowania HEVC. Telewizor który obsługuje standard DVB-T2 ale z kodowanie tylko AVC, nie poradzi sobie z przetworzeniem sygnału.EDIT: Sprawdziłem na swoim telewizorze i mam pewien problem z interpretacją. Kanały wymienione wyżej mój telewizor odbiera. Ale w moim rejonie dostępny jest kanał "Wydarzenia 24 HD HEVC" w którym u mnie jest tylko dźwięk. @Tomasz Brzostowski potrafisz wyjaśnić dlaczego tak jest? Skoro wymienione kanały TVP powinny być nadawane w nowym standardzie i je odbieram prawidłowo, to dlaczego tych "wydarzeń" nie mogę oglądać? Powiedzmy, że pogodziłem się z dokupieniem dekodera lub jakieś przystawki ale zastanawia mnie fakt, dlaczego połowicznie to działa/nie działa.
Specyfikacja mojego TV: https://productz.com/pl/samsung-ue49k5100/p/76KxKupując nowy telewizor i trzymając się tylko tematu sygnału to trzeba zwrócić uwagę na to co podałem powyżej. Przy zakupie w sklepie warto zaznaczyć sprzedawcy, aby telewizor był zgodny z nowym systemem nadawania. Chociaż większość (jeśli nie wszystkie) telewizorów jest już dostosowana do nowego standardu.
Alternatywą poza wspomnianym wyżej tunerem jest korzystanie z telewizji kablowej lub satelitarnej. Dekoder który mamy musi umożliwiać odbiór kanałów telewizyjnych więc piłeczka jest po stronie dostawcy, ale tu chodzi o telewizję naziemną a nie kablową czy satelitarną. W telewizji satelitarnej czy kablowej, kanały które są dostępne jako naziemne zazwyczaj są i tak dostępne w tych najtańszych pakietach, więc jeśli telewizor nie poradzi sobie z odbiorem nowego sygnału telewizji naziemnej to i tak będzie można zobaczyć te kanały poprzez telewizję satelitarną czy kablową jeśli mamy taką w domu.
Myślę, że nie będzie trzeba wymieniać anteny, może jakaś drobna regulacja aby poprawić jakość sygnału ale powinno to współpracować bez przeszkód -
1) DVB-T2/HEVC (High Efficiency Video Codec)/H.265. Pozwoli to na oglądanie większej liczby programów w wyższej jakości obrazu i dźwięku. W standardzie DVB-T możliwe jest przesyłanie ok. 24,88 Mbit/s danych w jednym kanale o szerokości 8 MHz, natomiast w DVB-T2 o tej samej szerokości pasma, możliwe jest przesłanie do 40 Mbit/s danych. Wykorzystanie nowego kodeka DVB-T2 HEVC, pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (720p) i Full HD (1080p) – nawet do 7 w jednym multipleksie. Wymagania techniczne dla odbiorników DVB-T2 zakładają również możliwość przesyłania drogą naziemną kanałów, nadających obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD.
2) Po wprowadzeniu tych zmian, programy telewizji naziemnej będą odbierać tylko telewizory posiadające odpowiednie funkcje. Brzmi to trochę groźnie, ale jest duża szansa, że takiego odbiornika już teraz używacie. Jak to sprawdzić ? Najlepiej zobaczyć, czy wasz telewizor odbiera próbne emisje programów w DVB-T2/HEVC.
3) Do sprawdzenia odbioru próbnych programów potrzebujecie tylko telewizora, pilota i kilku minut czasu. Na wszelki wypadek warto mieć też pod ręką instrukcję obsługi odbiornika, ponieważ każdy producent może w trochę inny sposób nazywać różne funkcje i umieszczać je w innych miejscach w menu telewizora. Posiadane telewizory z DVB-T2 powinny samoczynnie przestroić się na nowe pasmo nadawania i zaktualizować listę programów telewizyjnych. Ma to nastąpić dzięki funkcji automatycznego wyszukiwania kanałów TV. W wypadku starszych modeli odbiorników telewizyjnych lub dekoderów, może zaistnieć potrzeba ponownego, ręcznego wyszukania kanałów w ustawieniach za pomocą pilota.
4) Jeżeli kupujesz telewizor w sklepie stacjonarnym, najlepiej jeśli poprosisz o pomoc sprzedawcę i pokażesz listę wymagań, jakie musi spełniać Twój nowy odbiornik na pewno pomoże.
5) Zmiana standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2 nie musi wiązać się z koniecznością wymiany telewizora. Jeśli twój telewizor został zakupiony niedawno, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, czy odbiera on sygnał DVB-T2/HEVC. Nie raz konieczne będzie przestrojenie anteny bądź dokupienie tunera lub przystawki set-top-box (koszt około 100pln).
6) Dobrą informacją jest fakt, że nie będzie konieczne kupienie nowej anteny. Można będzie stosować anteny szerokopasmowe VHF i UHF, aby odbierać wszystkie multipleksy. Przy dalszych odległościach od nadajników i trudnych warunkach, zalecane jest stosowanie oddzielnych anten kierunkowych VHF i UHF, łączonych za pomocą zwrotnicy antenowej. W bliskości nadajników 5G, które będą mogły zakłócać odbiór telewizji naziemnej, może występować konieczność stosowania filtrów.
Teraz będzie oki - lepiej - gorzej czy za dużo ?
Koniunktura się nakręca. Na pewno jedno co wiemy to producenci TV zarobią tylko co z tymi co naprodukowane. Pisanie wiecznie i upominanie się o ekologię i oszczędności to wielka ściema i bujda na resorach.
Wiecznie produkujemy coś co zaraz trafia na śmietnik, a wyprodukowanie tego mało nie kosztuje zaś utylizacja nie jest opłacalna. Ładnie opakowane nowiuśkie, pachnące. Mamy już w domu podobne ale co tam.
Slogany się wygłasza soczyste, kontenery się piętrzą zaczną się zaraz BLACK FRIDAY to wszystko wcisną aby tych starych się pozbyć bo półki się uginają od nadmiarów. Kto chce zrozumie, a ilu się znajdzie i kupi bo ciemny lud.
-
@ajotnet:zgadzam się z Tobą co do ekologii, ale bardziej mi chodzi o odpowiedź na zadane pytania.
-
@ajotnet:Odnośnie pseudo ekologii to takie zjawisko nazywane jest greenwashing. Wikipedia tłumaczy to w ten sposób: https://pl.wikipedia.org/wiki/Greenwashing
-
@Gwozdziu944: Czy po polskiemu to my nawet nic już nie umiemy ? Gdzie my jesteśmy ?
-
@ajotnet: W przytoczonej stronie internetowej masz po polsku: ekościema. Różnica jest taka, że wpisując w przeglądarkę greenwashing w google mamy ponad 4 mln wyników, a wpisując ekościema to 22 tyś wyników (sprawdzone przed chwilą). Całość wypowiedzi nie jest adresowana tylko do Ciebie, ale inni użytkownicy którzy zainteresują się tematem wybiorą sobie jakim słowem kluczowym chcą poszukiwać informacji. Na całym świecie jest tendencja globalizacji i zapożyczania słów. Sam używasz wyrażenia "weekend" a to takie mało polskie słowo, a jednak się przyjęło w powszechnym użytku i nie ma w tym nic złego.
-
@Tomasz Brzostowski: Lekcję odrobiłem. Siadaj pała...
-
@ajotnet:W moment znalazłem dwa źródła z których korzystałeś. Z mojej strony minusik za kopiowanie całych fragmentów żywcem z innych stron internetowych. Zorientowałem się, bo stylistyka wypowiedzi jakoś mi nie pasowała.
https://www.mediaexpert.pl/poradniki/telewizory-i-rtv/dvb-t2-hevc-juz-niebawem-w-polsce-co-to-oznacz
https://www.gov.pl/web/dvbt2/sami-testujemy-dvb-t2hevc -
@Tomasz Brzostowski: No i dziękuję... Tylko jakoś to nie bardzo chcą zrozumieć.
-
@Gwozdziu944:Dziękuję za czujność.
@Redakcja Bardzo proszę o sprawdzenie wypowiedzi @ajotnet
-
@Gwozdziu944: @Misiek dzięki za czujność. @Redakcja na pewno zajmie się tematem.
@ajotnet dałem Ci -1 pkt za kopiowanie treści bez podania źródła.
@Redakcja dołączam się do prośby Miśka o sprawdzenie zgodności wypowiedzi z regulaminem ŁNN. Uważam że każdy użytkownik ma prawo zamieścić fragment jakiegoś opracowania, ale ważny jest kontekst, podanie źródła i przestrzeganie obowiązujących zasad np. prawo cytatu (więcej w poniższym linku).
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/czym-jest-prawo-cytatu-i-jak-jest-sto -
Drodzy Użytkownicy, pamiętajcie o przestrzeganiu regulaminu, w tym niepowielaniu treści innych autorów, które można znaleźć w Internecie.
@ajotnet przyznajemy Ci -15 punktów. W przyszłości, pamiętaj by w takiej sytuacji podać źródło lub wziąć treść w cudzysłów.
-
@Redakcja: W TAKIM RAZIE zastanawiam się dla czego tylko 15pkt. czy to nie jest za mało, jakiś regulamin to przedstawia czy jest uznaniowe w zależności czy odcisk jest mniejszy czy większy ? Należy przeglądnąć wszystkie powielane zdjęcia wklejane nagminnie przez użytkowników w tym forum OD SAMEGO POCZĄTKU ! Nie zrobili tego sami osobiście, a wręcz powielają skriny, fotki pełnych stron ktoś kiedyś gdzieś je przecież zrobił tak samo jako prace magisterskie, dyplomowe, opisowe, tabele, pisał książki itp ! Gdzie te cudzysłowa w zdjęciach. Dwulicowość widzę zmienia swoje oblicze !
To jest ze strony rządowej pobrałem GOV.PL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jaki tam jest zakaz informacyjny ?
Prawa autorskie - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
jak i też poradnik eksperta MediaMarkt !!!!!!!!!!!!!!! Nie czyjaś osobista wypowiedź !
Kto jest autorem PORADNIK I RZĄD ! Kilka zdań to już chyba przesada !
Ktoś podpisał się z nazwiska że to jego jest prywatny opis ?
Niczego nie ukradłem i nie powielam jak inni pełnymi stronami !
Ekspertom wklejanie poradników swoich reklamowych NAWET jakoś przychodzi to bezproblemowo udając że to ich praca osobista przecież.
Miareczka w Polsce nie jest taka sama, nie znam prezesa (a nawet nie chcę), bo mógłbym nieraz i więcej. Uderz w stół a nożyce się odezwą i jeszcze coś niech pierwszy ten kamień ciśnie !
Zastanawiam się po co ten ponad rok spędzony tutaj...
-
@Tomasz Brzostowski: Nie można się wychylać z tymi odpowiedziami za bardzo. Bo grożą sankcje. Nawet jak zdanie czy dwa z poradnika się w klei czy ze strony państwowej GOV.PL rządowej. Można całe strony tylko wklejać nie swoje w skrinach i wtedy jest OK. Inaczej karcer. Zapomniałem jeszcze dodać musicie przyjąć na etat "moderatora" będzie selekcjonował co się może ukazać, a co nie i będzie tylko jeden słuszny nurt, jedna słuszna sprawa i prawda, posiadająca tylko na TAK.
-
@ajotnet: aby zgodnie z prawem móc wykorzystywać fragmenty rozpowszechnionego już utworu innego twórcy, cytat powinien być wyraźnie oznaczony. Za każdym razem należy podać także twórcę oraz źródło materiału. Dodatkowo, nie możesz cytowaną treścią zastępować własnej wypowiedzi. Cytat musi służyć wyjaśnieniu Twojej własnej wypowiedzi lub polemice i w tym celu możesz wykorzystać jedynie urywek czyjegoś utworu lub drobny utwór w całości. To, że właścicielem cytowanego materiału jest firma nic w tym temacie nie zmienia. Wkleiłeś treść, nie będąc autorem tego opracowania, co można traktować jako plagiat. Zachęcamy do zapoznania się z prawem cytatu 😊
-
@Redakcja: Ja tam dobrze widzę co chwilę wklejane treści z internetu łącznie z nie swoimi zdjęciami i skrinami, fotografiami. Tam nie ma plagiatu. Oczywiście że nikt tam nie ujada i nie donosi bo jak można na swoich klakierów i popleczników wyrazić takie oburzenie i niesmak. Jak dla mnie to HIPOKRYTA tak ma, choć dalej nie wiem dla czego tylko -15 ? Jest to uznaniowo ze względu niedzieli czy środka tygodnia, a może że listopad podzielony przez dni ? Jakie to kryterium jest ? Przy donoszeniu trzeba tak postąpić choć inni robią podobnie lecz nikt tego nie kontrolował wcześniej od roku i nie donosił ?
-
@Piotr Bibik: Jedni mogą więcej, a najskuteczniej jak się donosi bo od roku nikt tego nie kontrolował ,a wklejał nie swoje treści powielane bez umiaru.
W życiu tak bywa niejednokrotnie i złodziej sam wrzeszczy najgłośniej "łapać złodzieja" !
-
@ajotnet: Dzień bez oskarżeń dniem straconym? Nudne i męczące to już jest...
-
@ajotnet: nie wiem o co znowu Ci chodzi. Co jakiś czas nie wiadomo skąd wylewasz na innych swoje żale, a potem się dziwisz, że przypinają Ci łatkę. Masz coś mi do zarzucenia to pisz do @Redakcja
Wielokrotnie Redakcja pisała żeby tu dyskutować merytorycznie a swoje wątpliwości wysyłać do Redakcji. Kończę, a za kolejne rozpoczynanie narzekania daję Ci -1 pkt. -
@Piotr Bibik: "SMERFA" marudy też nikt nie lubił. Nie można lubić wszystkiego i wszystkich bo by zemdliło po czasie, a w życiu by się przejadło nie mając porównania w innych smakach ...
-
-
Ja myślę, że na pewno będziemy mieć lepszą jakość obrazu i dźwięku.
Jednak mam również wątpliwości co do telewizorów, które nadal będą odbierały programy. Ilu letni to musiałby być telewizor, aby nie potrzeba było nic zmieniać albo dokonać niewielkich zmian (dokupienie dekodera, przystawki)?
-
@Mateusz:Mój telewizor, zakupiony coś około 5 lat temu niestety nie odbiera nowego sygnału.
W mojej okolicy jest dostępny kanał: "Wydarzenia 24 HD HEVC" i mam na nim tylko dźwięk.
W specyfikacji mojego TV jest ujęte że odbiera sygnał DVB-T2 ale nie znalazłem wzmianki o standardzie kodowania HEVC i prawdopodobnie przez to mam tylko dźwięk. Co ciekawe kanały podane przeze mnie w poście niżej odbiera normalnie. Muszę zweryfikować swoją odpowiedź.
Telewizor w tamtych czasach kosztował coś z przedziału 1000-1500 zł
https://productz.com/pl/samsung-ue49k5100/p/76Kx -
@Gwozdziu944: Właśnie Twój przykład potwierdza moje obawy.
Ja mam Philipsa 4-5 letniego i będę musiał dokładnie sprawdzić czy on DVB-T2 będzie odbierać.
Ostatnio zlikwidowali kanał ATM Rozrywka TV i w jego miejsce dali podajże Silver TV. Tylko jakoś nie mogę tego kanału znaleźć, no chyba, że ręcznie poszukam (o ile jest na tym kanale coś ciekawego).
-
@Gwozdziu944:@Mateusz Mój TV ma już ok 7-8 lat, więc chyba nie mam co liczyć że będzie odbierał. Niestety instrukcja gdzieś zginęła (może wyrzucona) :(.
-
@Misiek: Ja też instrukcję zapodziałem, a nie miałem zamiaru zdejmować TV ze ściany żeby zobaczyć naklejkę. Na szczęście po kilku minutach poszukiwania w ustawieniach znalazłem model w opcjach TV i udało mi się doszukać pełnej specyfikacji. O dziwo instrukcja obsługi znaleziona w internecie nie wspomina o standardach kodowania, tylko o obsłudze TV.
@Mateusz Na poniższych stronach możesz znaleźć swój nadajnik oraz jaki kanał powinieneś wyszukiwać. Jeśli go nie znajdziesz (tak jak u mnie) to prawdopodobnie nie odbierzesz nowego sygnału. Na stronie w której są pokazane nadajniki, z góry można jeszcze wybrać multiplex którego zasięg i kanał ma Ci pokazać. U mnie się to wyszukiwało w dostrajaniu ręcznym kanałów.
https://www.gov.pl/web/dvbt2/sami-testujemy-dvb-t2hevc
https://emimaps.emitel.pl/ -
@Gwozdziu944: Skorzystałem z informacji, które wskazałeś, pomocny był pierwszy link do strony gov.pl
Dostroiłem ręcznie telewizor i wyszukało mi wszystkie dostępne kanały testowe w DVB-T2 oznaczone również HEVC i dodatkową gwiazdką po prawej górnej stronie symbolu kanału (co sugeruje, że jest to nowy kanał testowy dla wersji DVB-T2). Wyszukało mi nawet więcej kanałów niż jest to wymienione na stronie, co mnie zaskoczyło :)
Dziękuję za podpowiedzi :)
-
@Mateusz: Trzeba będzie niestety te telewizory posprawdzać, kupowało się co podobało, a teraz wychodzi że to elekro-śmieci będą. Jak z tą ekologią ?
-
@ajotnet: Nie trzeba od razu telewizora kupować. Sam przecież widziałeś artykuł że wystarczy przystawka czy dekoder :)
Poza tym, kwestia elekolgii to też zużycie energii elektrycznej. Ośmioletni telewizor plazmowy zapewne zużywa więcej prądu niż nowoczesny telewizor ledowy. To też jest poprawa na rzecz ekologii. Jeśli ktoś decyduje się na wymianę TV, to takie urządzenie należy oddać do odpowiedniego punktu gdzie zostanie przeznaczony na odzysk.
-
-
To ja zadam pytanie powiązane, dla osób których TV nie odbiera nowego sygnału.
Czy nie uważacie, że warto już się zaopatrzyć w taki tuner? Możliwe, że jak już zlikwidują obecny sygnał to ludzie dopiero wtedy zauważą, że TV nie działa i rzucą się do sklepów. Wtedy mogą być braki w towarze, wyższe ceny lub rynek zaleje jakaś tania "chińszczyzna". Jaka jest Wasza opinia?
@Misiek, @Mateusz, @Tomasz Brzostowski wypowiecie się?
Czytaj także:
Dekoder - nowy standard TV naziemnej
Szukam dekodera do odbioru TV naziemnej DVBT-2 HEVC, ale zastanawia
Czy stary telewizor będzie wspierać nowy standard dvb-t p
Jak to można sprawdzić?
Co da nowy standard dvb-t?
Nie do końca rozumiem po co te zmiany.
Radio cyfrowe DAB+ – nowy standard nadawania
Jeszcze nie skończyła się akcja zamiany standardu nadawania telewiz
Fale radiowe - jak działają?
Poznaj zaawansowane mechanizmy działania fal radiowych i zrozum, ja
TVN Media wprowadza nowe narzędzie dla kampanii adresowal
TVN Media rozwija technologię telewizji adresowalnej, wprowadzając
Dobrą alternatywą jest telewizja internetowa.
Nie jest to zmiana z dnia na dzień i nie tylko w Polsce ale całej Europie przez to producenci telewizorów, dekoderów zaczeli stosować nowy standard przed wprowadzeniem go więc większość nowszych tv jest pod to przystosowana.
Zmiana standardu zwalnia częstotliwości używane w standardzie 5G.