9 odpowiedzi

Sprawdź

Na jakie parametry zwrócić uwagę, aby dobrać oprawę do rożnych pomieszczeń?

Redakcja dodane:

Na jakie parametry zwrócić uwagę, aby dobrać oprawę do rożnych pomieszczeń?

 • KamilLED 0 pkt

  Różne pomieszczenia to różne parametry które należy uwzględnić.

  Dom - stawiamy na dekoracje czyli sam wygląd oraz barwę

  Przemysł- niska awaryjności i oszczędność energii

  Ulica - dobr optyka i równomierność

 • LucasT 144 pkt

  Są też w internecie kalkulatory natężenia światła w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, czy wolisz Led czy żarówki czy taśmy itd. Oblicza Ci dokładne zapotrzebowanie więc po wyborze pod względem estetycznym możesz dokładnie dobrać źródła światła. Moim zdaniem przydatna rzecz.

 • LukkiSto 0 pkt

  W gównej mierze to barwa i natężenie i kąt padania świtła. Musisz doświetlić i wybrać bardziej neutralny kolor w pomieszczeniach w których będziesz wykonywał czynności precyzyjne (np. kuchnia-blat, stół w jadalni, biurko, łazienka, przedpokój itp.) Tam gdzie będziesz odpoczywał (ale nie czytał) to potrzebujesz mniej światła - salon, pokój sypialniany itp.

 • ajotnet 142 pkt

  To Ty tam będziesz mieszkał nie ktoś inny jeżeli lampa będzie piękna ale z niej światła nie będzie to po co Ci taka lampa jak z niej nie bedziesz zadowolony, a na starość po okularki poleziesz.... W mieszkaniach prywatnych dajesz co chcesz bo Tobie ma to pasować i sprawiać przyjemność, w publicznych miejscach są normy ile luxów przewidział ustawodawca i normy choć możesz się z tym nie zgodzić musisz zrobić i sprawdzać w czaso okresie czy jeszcze trzymają normy czy trzeba reanimować, po latach wypalają się, i po prostu zwykle brudzą jak w aucie brudne klosze mizerny efekt... 

 • gelotek 0 pkt

  W domu, mieszkaniu wielkość i styl oprawy sufitowej powinna współgrać z gabarytami pomieszczenia. W małych i mało reprezentacyjnych pomieszczeniach zbyt duże i dekoracyjne lampy będą wyglądały źle. Ważna jest również wysokość, na jakiej powiesimy oprawę. Lampa na długim sznurze w niskim pomieszczeniu będzie tylko utrudniać komunikację i wyglądać śmiesznie.

  Przy wyborze oprawy warto zwrócić  zwrócić uwagę na to, jakiej jest klasy. Ta mówi nam, jaką intensywność będzie miało światło oraz w jakim kierunku będzie padać.

  Jeśli potrzebujemy opraw przeznaczonych do oświetlenia miejsca pracy, szukajmy na produktach oznaczeń klasy I i II. Jeśli zaś szukamy oprawy dającej światło mieszane (częściowo rozproszone, częściowo skupione), szukajmy oznaczeń klasy III.

  Kierunek padania światła łatwo ocenić samodzielnie po wyglądzie oprawy. Jeśli źródła światła rozmieszczone są na boki – uzyskamy światło rozproszone po ścianach, które z różną intensywnością oświetli różne elementy wnętrza. Jeżeli kierunek światła zorientowany będzie ku górze – światło rozproszy się na suficie i równomiernie rozjaśni wnętrze.

 • Br3xPL 120 pkt

  Barwa światła, którą określa się w Kelvinach, pozwala na dopasowanie światła do każdego pomieszczenia. Wiele badań potwierdza, że to ona wpływa na ludzką aktywność. Jakie zatem światło powinniśmy wybrać do poszczególnych pomieszczeń? Odcień ciepłobiały (2700-3200 K) nadaje się do wnętrz służących wyciszeniu, jak na przykład sypialnia lub kącik relaksu w salonie. Neutralne światło (3300-4500 K) sprawdza się we wnętrzach użytkowych, między innymi łazienkach, w których zdarza się nam wykonywać różne czynności. Z kolei światło zimnobiałe (4600-6500 K) ma idealną barwę do miejsc przeznaczonych na wzmożoną aktywność oraz pracę, jak kuchnia lub gabinet.

  Oświetlenie korytarza – jako części służącej do przejścia z jednego do drugiego pomieszczenia – nie wymaga już tak mocnego światła. Dobrze sprawdzają się tu kinkiety czy lampy punktowe, które pozwolą nam swobodnie przejść z jednego pomieszczenia do drugiego.

  W łazience mamy kilka różnych stref funkcjonalnych, o których warto pamiętać wybierając oświetlenie do łazienki. Przyda nam się lampa główna, która zapewni światło w całym pomieszczeniu, dodatkowa lampa nad lustrem i zlewem oraz dyskretne punktowe oświetlenie nad toaletą.

  Oświetlenie w sypialni powinno jednocześnie zapewnić nam możliwość swobodnego poruszania się po pomieszczeniu, jak i pomóc stworzyć odpowiednio intymny klimat. Dlatego oświetlenie do sypialni powinno się składać z lampy centralnej, dyskretnego klimatycznego oświetlenia oraz funkcjonalnych lampek nocnych bezpośrednio przy łóżku. 

  Oświetlenie w kuchni powinno nam zapewnić możliwość wygodnego przygotowywania posiłków, a jednocześnie – jeśli kuchnia pełni również funkcję jadalni – dać odpowiednią ilość światła do wspólnego posiłku z rodziną. Najważniejsze w kuchni są więc trzy rodzaje oświetlenia: oświetlenie główne, oświetlenie blatów roboczych, oświetlenie części jadalnej.

 • Atom 2 pkt

  Wybierając oświetlenie do danego pomieszczenia musimy na początku sprawdzić jakie będzie wymagane natężenia oświetlenia do rodzaju czynności jakie będziemy w tym pomieszczeniu wykonywać. Sprawdzić możemy to w normie PN-EN 12464-1:2012. Im wyższe wymagania oraz większe pomieszczenie dobieramy oprawy o większej mocy i większym strumieniu świetlnym w taki sposób aby zapewnić średnie natężenie oświetlenia oraz równomierność zgodne z  wymogami normy. Niemniej istotny jest również dobór temperatury barwowej zastosowanych opraw. Zazwyczaj ciepła barwa światła działa na nas odprężająco, a zimna dodaje energii, działa pobudzająco i sprzyja koncentracji. Od barwy światła zależy samopoczucie oraz ogólny nastrój panujący w pomieszczeniu. Bardzo często popełnianym błędem jest stosowanie oświetlenia o takiej samej temperaturze barwowej w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego przeznaczenia. Barwę światła powinniśmy dopasować do czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Kolejnym istotnym parametrem opraw oświetleniowych jest współczynnik oddawania kolorów Ra (CRI). W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy (gabinet czy biuro), wskaźnik Ra nie powinien być mniejszy niż 80. Natomiast wszędzie tam, gdzie szczególnie istotne jest wierne odwzorowanie kolorów np. w gabinetach stomatologicznych, sklepach z odzieżą lub pracowniach artystycznych wskaźnik Ra musi wynosić co najmniej 90. Dodatkowo poza parametrami świetlnymi musimy dobrać również pozostałe parametry oprawy do wymogów danego pomieszczenia. Jeżeli w pomieszczeniu jest wilgoć lub zapylenie, oprawa powinna posiadać stopień ochrony co najmniej IP65. W przypadku narażenia na uszkodzenia mechaniczne bierzemy pod uwagę wytrzymałość udarową wyrażoną stopniem IK (maksymalnie IK10) która powinna być dobrana do istniejących zagrożeń. Na koniec musimy sprawdzić jakie mamy możliwości montażu oprawy i jaki rodzaj sufitu w pomieszczeniu, od tego będzie zależało czy zastosujemy oprawę natynkową, wstropową czy może zwieszaną.